Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
A co dál doktore?
LFS je za mnou, kniha končí prvním bootem. Pak bylo ještě trochu práce s nastavením prostředí - /etc/profile.d/* bash a vim rc /etc/skel/ dircolors a podobně. Abych byl LFS ochoten a schopen dál rozvíjet je nutno rozchodit dvě věci - firefox a hmm chtěl sem napsat gvim, ale vim vlastně stačí, gvim je jen pohodlnější. Toť můj další postupný cíl. Kudy cesta vede?
Potřebuji tedy X, nějakého správce oken, nějaké knihovny (GTK, libpng libjpeg ... ) pak absolvovat jistě zajímavou výhybku přes fonty, zvládnout konfiguraci a lokalizaci X nu a pak hurá make firefox.
S X přichází první otázka Org nebo Free? Jaksi "na pohled" je mi sympatičtější X.Org, ale nevím jestli mně k tomu vede něco konkrétního a o co vlastně přijdu tou volbou. Mám Radeona 9600 a pokud to pújde budu chtít funkční tv-out a 3d akceleraci, ale to je naplánováno až na druhou etapu a X.org 6.8 údajně nemá s binárkou od ATI problém. Takže Org. Pokud máte někdo něco k tématu rád si to poslechnu.
Co se správce oken týká, jasno mám v tom, že titány linuxových dekstopů KDE a Gnome ne. Kdyby ano, nezačínal bych si s LFS. Rozhoduji se mezi fluxboxem a enlightenmentem, v úvahu přichází ještě window maker. Předpokládám, že budu mít dostatek času se rozhodnout než nakonfiguruji X a cestinu. Opět vítám Vaše názory.
Ve fontech a jejich správě v linuxu mam hokej a rád bych se zeptal zná-li někdo zdroje kde čerpat info o nastavení true type fontů, jejich velikosti a zobrazení v sytému, rozložení klávesnic a to zejména ve vztahu k rodnému jazyku. BLFS zdroje jsou poměrně skoupé.
Pokud projdu přes všechna tato úskalí, předpokládám že vlatní instalace firefoxu či mozilla suite bude už jen třešnička na dortu.
Tiskni
Sdílej: