Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Operátor je rozšíření prohlížeče Firefox, které umožňuje pracovat s microformatem obsaženým ve stránce. Pokud si ho nainstalujete, tak narazíte na drobný problém a to že obsahuje pouze několik předdefinovaných akcí.
Pokud tedy např. čtu článek na linuxexpresu a ten obsahuje tag, pak mi rozšíření nabídne stejné tagy na serveru technocrati.com. A já bych chtěl třeba abclinuxu nebo root. Čtu článek o ubuntu a chci vědět co o ubuntu píše root.
A protože tvůrci s tímto počítali, tak stačí napsat kousek javascriptu, dát ho na správné místo a restart firefoxu.
Jedna z maličkostí, která může u distribuce potěšit, je správně nadetekovaný a hardware. Nevím jak ostatní, ale téměř s každým novým kouskem válčím. Třeba právě wifi na tomhle notebooku. Zkoušel jsem několik distribucí, ale aby po standardní instalaci bylo možné se připojit na wifi síť s WPA2 se mi nepovedlo. Možná je to hloupé, ale nemíním se tím zabývat a kompilovat něco, stahovat ze sourceforge.net nebo používat ndiswrapper. Já bych chtěl, aby tohle řešila distribuce. A ejhle, Mandriva One 2007 Metisse to zvládla :).
V minulém zápisu jsem zmiňoval microformat hCard. V diskuzi padlo několik připomínek týkajících se telefonu. To mě inspirovalo k troše hledání a tady je výsledek.
Velmi užitečnou specifikací z rodiny microformat je hCard. Jedná se o způsob jak vyznačit v XHTML kódu vizitku. K čemu je to dobré? Představte si, že webové stránce najdete kontakt, který si potřebujete uložit. Vezmete tušku, opíšete si ho do notýsku a pak pro jistotu ještě do nějakého adresáře. Ale proč by nemohlo jít kontakt přímo vyexportovat do vizitky, třeba vCard?
Jde to a není to ani moc komplikované, snad akorát trochu ukecané.
<div class="vcard">
<span class="fn n"><span class="given-name">Radomil</span> <span class="family-name">Gott</span></span><br/>
<a href="mailto:radomil.gott@le.cz" title="radomil.gott@le.cz" class="email">radomil.gott@le.cz</a>
</div>
Rozšíření Firefoxu Operátor má novou verzi. Toto rozšíření slouží pro podporu microformatu. Nově umožňuje vizualizovat nalezený microformat přímo v obsahu stránky. Dále bylo přidáno několik nových akcí, podpora pro Location a lepší debug.
Snad nejjednoduší specifikace z rodiny microformat je rel-tag. Jeho účel je jednoduchý, v rámci svého webu vyznačit odkazy, které představují tag. Jako příklad může sloužit např. profil Astrud Gilberto na last.fm. Posluchači ji otagovali jako bossa-nova,brasil, ... a tato informace je v kódu vyznačena tak, aby byla strojově čitelná.
Samotné vyznačení je poměrně triviální, stačí použít mírný prohřešek vůči XHTML a k odkazu přidat atribut rel.
<a rel="tag" href="http://nekde.cz/tag/testik">text</a>
Tímto způsobem vyznačuji tag testik (nikoliv text). Z odkazu bude použita čás za posledním lomítkem.
Nedalo mi si to nevyzkoušet, takže výsledek můžete vidět třeba v článku bash 19 v LinuxEXPRESU jako tagy nebo v článku Madeleine Peyroux na mém blogu jako odkaz na kategorii.
Současné možnosti pro tvorbu webů mají své limity, které vyplývají z jeho návrhu. Jazyk (X)HTML není navržen proto, aby byl schopen vyznačit například jméno člověka, akci, tag nebo geografickou polohu. Tyto požadavky se objevují stále častěji v souvislosti s tím, čemu se říká web 2.0.
Zajímavou možností, jak se s tímto problém vypořádat je microformat. Technologicky se nejedná o nic převratného, je to prostě konvence, jak používat to, co už je. A tak pomocí atributů class nebo rel se prostě vyznačí určitá informace, která je pak strojově čitelná. Pro prohlížeč, který microformat nepodporuje se nic nemění a ti vybavenější vidí něco navíc. Pro experimentování stačí nainstalovat např. rozšíření pro firefox operator.