Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Archlinux na server? Hodně štěstí a pevné nervy :))
Řekl jsem, že se na něj podívám. Všechno bude lepší než Debilian
Asi mám obojí, protože si ho nemůžu vynachválit.
Jj, Debian nesnasim prave kvuli jeho balickovacimu systemu... RedHat mas proste "rpm" na vsechno a "yum" jako nastavbu na automaticke stahovani RPMek a resolvovani zavislosti.
Ale ne na server...
Já ho tam mám. Je na tom snad něco špatně? Nezdá se mi. Většinou instaluju balíčky kompilované pomocí makepkg, abych místo podivné binárky optimalizované pro Pentium II získal rozumnější binárku optimalizovanou pro procesor, na kterém to poběží. Nicméně pacman mi připadá naprosto OK.
RedHat mas proste "rpm" na vsechno a "yum" jako nastavbu na automaticke stahovani RPMek a resolvovani zavislosti.Ač jsem příznivce a uživatel Red Hat based distribucí, tak někdy se také dějí divy, ale pouze pokud se smíchá mnoho repositářů. Celkem spolehlivě fungují hlavní repositáře (base,updates) s repositářem livna (rpmfusion), ale nedej bože k tomu přimíchat RPMForge (přejmenovaný Dag) nebo ještě větší hrůzu ATrpms. To pak přijde na řadu priorities plugin a ještě se musejí vyjmenovat některé balíčky ručně do exclude listu.
... by sis zasloužil autodafé...
Ale budou, to je jasny ze budou, jen se zmeni jmeno distribuce
+1, přesně to mne napadlo...
Co takhle Linux From Scratch ...
Kdybys nebyl jouda tak uz si davno koupis Win server a usetris si spoustu starosti a casu, protoze jak je videt jen prudis a neumis linux pouzivat, nazdar!
Debian =\= Linux
Debian =\= LinuxCo dodat? 1. Tenhle druh zápisu si nech do matematiky. V PC použij !=, je to hezčí a čistší (a "programátorštější")
odkazuješ na šest let starý článek, ve kterém je i toto upozornění:
Never, ever, ever, put testing in your sources.list. Never.
.... ale doufám, že víš jaký je rozdíl mezi verzemi debianu (stable, testing, unstable) a taky, že víš jaký je rozdíl mezi serverem a desktopem
Ten linkovany clanok je absolutne bezpredmetny, pokial tam dotycny autor neuviedol jeho sources.list. Imho robi tie iste kraviny ako ty, mixuje rozne release a nevie s tym pracovat.
Zoberem to po poradi:
1.1 aptitude install package
1.2 aptitude (safe-)upgrade
1.3 aptitude search
1.4 mozme polemizovat, ci reconfigure je alebo neni zalezitostou spravcu balikov ako takeho
1.7 chyba mi vypis hlasok z aptitude
1.8 autor je imho kkt a mixuje rozne release napriek tomu, ze s tym nevie pracovat
1.10 bud chyba v baliku, alebo je autor kkt a mixuje rozne release napriek tomu, ze s tym nevie pracovat
1.11 bud chyba v baliku, alebo je autor kkt a mixuje rozne release napriek tomu, ze s tym nevie pracovat
1.12 bud chyba v baliku, alebo je autor kkt a mixuje rozne release napriek tomu, ze s tym nevie pracovat
Ale jo jasny chapu, ne kazdy umi s Debianem ;)
Tiskni
Sdílej: