Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Archlinux na server? Hodně štěstí a pevné nervy :))
Řekl jsem, že se na něj podívám. Všechno bude lepší než Debilian
Asi mám obojí, protože si ho nemůžu vynachválit.
Jj, Debian nesnasim prave kvuli jeho balickovacimu systemu... RedHat mas proste "rpm" na vsechno a "yum" jako nastavbu na automaticke stahovani RPMek a resolvovani zavislosti.
Ale ne na server...
Já ho tam mám. Je na tom snad něco špatně? Nezdá se mi. Většinou instaluju balíčky kompilované pomocí makepkg, abych místo podivné binárky optimalizované pro Pentium II získal rozumnější binárku optimalizovanou pro procesor, na kterém to poběží. Nicméně pacman mi připadá naprosto OK.
RedHat mas proste "rpm" na vsechno a "yum" jako nastavbu na automaticke stahovani RPMek a resolvovani zavislosti.Ač jsem příznivce a uživatel Red Hat based distribucí, tak někdy se také dějí divy, ale pouze pokud se smíchá mnoho repositářů. Celkem spolehlivě fungují hlavní repositáře (base,updates) s repositářem livna (rpmfusion), ale nedej bože k tomu přimíchat RPMForge (přejmenovaný Dag) nebo ještě větší hrůzu ATrpms. To pak přijde na řadu priorities plugin a ještě se musejí vyjmenovat některé balíčky ručně do exclude listu.
... by sis zasloužil autodafé...
Ale budou, to je jasny ze budou, jen se zmeni jmeno distribuce
+1, přesně to mne napadlo...
Co takhle Linux From Scratch ...
Kdybys nebyl jouda tak uz si davno koupis Win server a usetris si spoustu starosti a casu, protoze jak je videt jen prudis a neumis linux pouzivat, nazdar!
Debian =\= Linux
Debian =\= LinuxCo dodat? 1. Tenhle druh zápisu si nech do matematiky. V PC použij !=, je to hezčí a čistší (a "programátorštější")
odkazuješ na šest let starý článek, ve kterém je i toto upozornění:
Never, ever, ever, put testing in your sources.list. Never.
.... ale doufám, že víš jaký je rozdíl mezi verzemi debianu (stable, testing, unstable) a taky, že víš jaký je rozdíl mezi serverem a desktopem
Ten linkovany clanok je absolutne bezpredmetny, pokial tam dotycny autor neuviedol jeho sources.list. Imho robi tie iste kraviny ako ty, mixuje rozne release a nevie s tym pracovat.
Zoberem to po poradi:
1.1 aptitude install package
1.2 aptitude (safe-)upgrade
1.3 aptitude search
1.4 mozme polemizovat, ci reconfigure je alebo neni zalezitostou spravcu balikov ako takeho
1.7 chyba mi vypis hlasok z aptitude
1.8 autor je imho kkt a mixuje rozne release napriek tomu, ze s tym nevie pracovat
1.10 bud chyba v baliku, alebo je autor kkt a mixuje rozne release napriek tomu, ze s tym nevie pracovat
1.11 bud chyba v baliku, alebo je autor kkt a mixuje rozne release napriek tomu, ze s tym nevie pracovat
1.12 bud chyba v baliku, alebo je autor kkt a mixuje rozne release napriek tomu, ze s tym nevie pracovat
Ale jo jasny chapu, ne kazdy umi s Debianem ;)
Tiskni
Sdílej: