Deskreen byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o aplikaci umožňující používat libovolné zařízení s webovým prohlížečem jako druhou obrazovku, viz videoukázka. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPLv3.
Byla vydána nová verze 0.11.0 raw photo editoru Filmulator. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3. Ke stažení je také spustitelný balíček ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 13.8 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt v příspěvku na svém blogu představila své nové databázové servery. Hardware: 2U rack server Dell EMC PowerEdge R7525, CPU 2x AMD EPYC 7542, Memory 2TB 3200MT/s, Storage 24x 6.4TB Intel P4610 NVMe SSD. Software: OpenZFS a MariaDB s InnoDB.
Článek systemd pro vývojáře: lokální vývojové servery v systemd na MojeFedora.cz doporučuje vývojářům používání systemd k ovládání svých projektů pomocí "systemctl --user".
Vyšla nová verze souborového manažera Midnight Commander 4.8.26. Mezi hlavní novinky patří zachování obsahu příkazové řádky při přepínání panelů pomocí Ctrl+O, stíny okolo dialogových oken jako v Norton Commanderu a dalších (vytvořeno autorem zprávičky), podpora jakkoli dlouhých názvů souborů a spousta dalších drobnějších věcí.
Projekty Elasticsearch a Kibana změní s verzí 7.11 licenci. Už se nebude jednat o open source software. Důvodem změny licence byl spor se společností AWS (Amazon Web Services). AWS na změnu licence odpovídá vlastním forkem. Vycházet bude z verze 7.10 a zůstane pod open source licencí Apache.
Lidé ze společnosti Corellium se včera na Twitteru pochlubili screenshotem Ubuntu na Apple Siliconu aneb zprovoznili Ubuntu na počítači Apple s novým ARM procesorem M1. CTO jej už používá k vývoji ve svém herním křesle s 49 palcovým monitorem. Dnes byly na blogu Corellium publikovány detaily a pro případné zájemce i návod a obraz ke stažení. Upravili obraz Ubuntu pro Raspberry Pi.
Rodina počítačů Raspberry Pi se rozšířila o jednočipový počítač Raspberry Pi Pico v ceně 4 dolary s vlastním procesorem RP2040. Představení na YouTube.
Společnost Red Hat na svém blogu oznámila, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) bude možné provozovat zdarma na 16 serverech.
Archlinux na server? Hodně štěstí a pevné nervy :))
Řekl jsem, že se na něj podívám. Všechno bude lepší než Debilian
Asi mám obojí, protože si ho nemůžu vynachválit.
Jj, Debian nesnasim prave kvuli jeho balickovacimu systemu... RedHat mas proste "rpm" na vsechno a "yum" jako nastavbu na automaticke stahovani RPMek a resolvovani zavislosti.
Ale ne na server...
Já ho tam mám. Je na tom snad něco špatně? Nezdá se mi. Většinou instaluju balíčky kompilované pomocí makepkg, abych místo podivné binárky optimalizované pro Pentium II získal rozumnější binárku optimalizovanou pro procesor, na kterém to poběží. Nicméně pacman mi připadá naprosto OK.
RedHat mas proste "rpm" na vsechno a "yum" jako nastavbu na automaticke stahovani RPMek a resolvovani zavislosti.Ač jsem příznivce a uživatel Red Hat based distribucí, tak někdy se také dějí divy, ale pouze pokud se smíchá mnoho repositářů. Celkem spolehlivě fungují hlavní repositáře (base,updates) s repositářem livna (rpmfusion), ale nedej bože k tomu přimíchat RPMForge (přejmenovaný Dag) nebo ještě větší hrůzu ATrpms. To pak přijde na řadu priorities plugin a ještě se musejí vyjmenovat některé balíčky ručně do exclude listu.
... by sis zasloužil autodafé...
Ale budou, to je jasny ze budou, jen se zmeni jmeno distribuce
+1, přesně to mne napadlo...
Co takhle Linux From Scratch ...
Kdybys nebyl jouda tak uz si davno koupis Win server a usetris si spoustu starosti a casu, protoze jak je videt jen prudis a neumis linux pouzivat, nazdar!
Debian =\= Linux
Debian =\= LinuxCo dodat? 1. Tenhle druh zápisu si nech do matematiky. V PC použij !=, je to hezčí a čistší (a "programátorštější")
odkazuješ na šest let starý článek, ve kterém je i toto upozornění:
Never, ever, ever, put testing in your sources.list. Never.
.... ale doufám, že víš jaký je rozdíl mezi verzemi debianu (stable, testing, unstable) a taky, že víš jaký je rozdíl mezi serverem a desktopem
Ten linkovany clanok je absolutne bezpredmetny, pokial tam dotycny autor neuviedol jeho sources.list. Imho robi tie iste kraviny ako ty, mixuje rozne release a nevie s tym pracovat.
Zoberem to po poradi:
1.1 aptitude install package
1.2 aptitude (safe-)upgrade
1.3 aptitude search
1.4 mozme polemizovat, ci reconfigure je alebo neni zalezitostou spravcu balikov ako takeho
1.7 chyba mi vypis hlasok z aptitude
1.8 autor je imho kkt a mixuje rozne release napriek tomu, ze s tym nevie pracovat
1.10 bud chyba v baliku, alebo je autor kkt a mixuje rozne release napriek tomu, ze s tym nevie pracovat
1.11 bud chyba v baliku, alebo je autor kkt a mixuje rozne release napriek tomu, ze s tym nevie pracovat
1.12 bud chyba v baliku, alebo je autor kkt a mixuje rozne release napriek tomu, ze s tym nevie pracovat
Ale jo jasny chapu, ne kazdy umi s Debianem ;)
Tiskni
Sdílej: