Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Mam zadan Semestralni Projekt ktery se tyka preemptivniho kernelu do Linuxu. Mam sehnat nejake informace (a neco o tom sepsat) o RTLinuxu a RTAI a provest hlubsi analyzu patchu od Ingo Molnara.
Tyto patche pridavaji nove modely preeptivity (od verze jadra 2.6.13 pridavaji jenom Real-Time, predchazejici modely byly do jadra 2.6.13 prevzaty prave odsud). Pridava take nekolik dalsich veci, jako treba Thread HardIRQ a SoftIRQ a Preemptible RCU.
Mam otestovat latence a jitter. Na otestovani jsem taky nasel program interbench. Uz mam nejake vysledky tohoto testu.
Ja osobne testuju verzi jadra 2.6.13 a patch verze 14. Tyto mam zkompilovane pro vsechny modely preemptivity dvema prekladaci - gcc 4 a gcc 3.4. Tak muzu srovnat i vliv prekladace na jadro (asi moc velky nebude, ale zajima me to). Taky mam zvlast zkompilovane jadro 2.6.13 s verzi patche 5 se zapnutymi moznostmi v debuggingu umoznujici sledovat jitter a latency.
Chtel bych poprosit, pokud nekdo mate nejake materialy (zejmena tykajici se RTLinuxu a RTAI), vysledky benchmarkovych testu apod. tykajici se tematu, jestli byste se mi nemohli ozvat a nejaky ten material mi poslat. Pochopitelne nepredpokladam, ze to nekdo udela za me, ale jakoukoliv pomoc uvitam.
Nezastiram, ze to potrebuji na sem. projekt.
Chtel bych taky tuto praci publikovat na netu, pripadneho honorare se vzdam ve prospech komunity. Chtel bych to eventuelne publikovat i na jinych strankach nez zde.
Za jakykoliv ohlas predem dekuji.
Tiskni
Sdílej: