Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Dnes to bude jenom takové krátké zamyšlení o použitelnosti Wine.
Když jsem před časem hrál pod Windows XP Steamové CS 1.6, hra běžela nádherně (až na ten Steam. Zdá se mi to, nebo je opravdu po-ma-lý?)
Po přebootování do Debianu, instalaci Wine a následném spuštění byla hra nehratelná. Jestliže jsem měl ve windows kolem 35 FPS, ve Wine to bylo stěží 15. Ono by na to člověk i zapomněl, mávnul rukou a příště bootoval rovnou do XP nebýt toho, že jsem si zakoupil v trafice FlatOuta a opět zkoušel porovnat výkon Wine vs. XP.
Je mi jasné, že Wine nemá v současné době "rychlost" Windowsí API, ale přece není možné, aby na počítači který 3x překračuje minimální konfiguraci (CS 1.6) hra pod Wine nešla (resp. nedala se hrát).
Rád bych totiž z PC definitivně vyndal HDD s XP. Moje podmínky- Musí mi pod Wine fungovat suprově to, co už pár let hraju
NFS: Underground
FlatOut
Morrowind.
Prosím všechny co tyto hry pod wine hrají, aby mi napsali na jaké sestavě jim hra jede...
-Jo a jedou už vůbec? Nějak dlouho jsem se o to nezajímal..
Tiskni
Sdílej:
CS som tiez hral pod wine uplne bez problemov. Nvidia 8800GT, vtedy dvojjadrac od AMD.
co mas za grafiku?
mam zkusenosti ze s nVIDA karatami bezi CS stejne jako na Windows s ati o mnoho mnoho hure...
Na hry nemám moc čas, takže wine mám jen na aplikace, které nemají alternativu pod linuxem.
Zoner Photo Client 3 - posílání fotek do fotolabu.
Oracle forms builder 2000 - pořád se jej nemůžu zbavit
s tim halt musis pocitat, jednak je wine pomalejsi, jednak se to lisi hru od hry.
CS 1.6 nemam problem. 99 fps to stabilne nedrzi, ale pod 30 to nepada, a i k tomu se to priblizi jen malokdy. Prumer tak 50.
Flatout 2 jede perfektne. 1 nevim.
Sempron 2800+, 2 GB DDR RAM, GF 7600GT (AGP), Ubuntu 8.04.2
Ono to velmi zalezi za karte, zrejme mate ati, s mojou r350 WoW cez Wine bezi na najnizsim rozliseni tak, ze pohybovat sa da rozumne len vtedy ak sa pozeram do zeme, fps sa pohybuje okolo 10, v budovach vsak vyskakuje na pozeratelne hodnoty, co vyrazne poukazuje na nizky vykon ovladacov.
Este je tu vsak nadej na zlepsenie (mozno nakaza od phoronixu :) , uvidime co spravi GEM. (kedy sa ma vlaste dat pouzit s Ati kartami? intel ho uz ze vraj pouziva)
O tom teda velmi pochybujem, vo wine nie je rychlejsie nic nez vo windows API! A vykon je asi o polovicu mensi, aj to je mozno malo... Co sa tyka ring3k, tak si velmi nerob nadej, ze to bude super...h
Já už jsem dlouho přes Wine nehrál, naposled War3, ale pamatuji si, že při standardním spuštění to bylo nepoužitelný. Stačilo ale k war3.exe přidat kouzelnou volbu -opengl a najednou to jelo plnou rychlostí. Záleží, jestli to ty tvý hry podporují.
Pravda. Včera jsem vyžkoušel GOTY edici co mám doma a nevěřil jsem vlastním očím... Vše se úplně bez jediného problému nainstalovalo včetně češtiny (instalačku jsem akorát musel překopírovat na HDD).. Ani NO-CD jsem nemusel aplikovat... Wine opravdu pokročilo, protože když jsem Morrowind testoval na nějaké 0.9.45 tak to nešlo ani nainstalovat.
Undergroundy běží taky dobře! Ale ty jsem zatím nějak moc nezkoumal..