Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Nedávno jsem se tady trapně zamyslel nad tím, kolik nás vlastně je, jaká část populace vlastně vidí do problémů, které tady řešíme, popř. se o ně zajímá. A zda jsme pro drtivou většinu zbytku bandou magorů. S tím souvisí další otázka: kolik z nás je u našeho oblíbeného operačního systému z přesvědčení a kolik z nás kvůli pohodlí, z praktických důvodů? A na to mě napadá, ještě konkrétněji: kolik lidí by třeba bylo ochotných popdořit svobodný a otevřený software např. na demonstracích, kdyby byl v existenčním ohrožení? Jaká je míra občanské statečnosti naší komunity?
Představme si, a za pár let k tomu klidně může dojít, že každý dostupný počítač bude obsahovat digitálního správce práv, zabudovaného napevno k procesoru. Ten bude umožnovat spouštět na daném stroji jen certifikovaný software, a ten bude samozřejmě výhradně proprietární. Pro svobodný software by to byl definitivní konec z dílny korporací držících autorská práva. Vyšli bychom potom do ulic? Kolik že nás to je? Jedno procento uživatelů počítačů? A to jsme tak nesourodá skupina, že se, jak je vidět nejen zde v diskuzních fórech, neshodneme vůbec na ničem, ani na jediném názoru.
Mnou popsaná situace by očividně byla nestravitelnou nejen pro ty, kdo jsou u svobodného softwaru z přesvědčení, ale i pro ty, kdo ho používají pro pohodlí, z praktických důvodů. Důvod k protestům by měli všichni. Kdyby tedy na tomto a dalších serverech, píšících o této tématice, byla na další den svolaná, dejme tomu, na nějaké pražské nebo jiné české náměstí na čtyři odpoledne demonstrace proti potlačování svobodného softwaru, kolik lidí by tam přišlo, kolik by nás bylo?
Tiskni
Sdílej:
Linux jsem začal používat z přesvědčení, ale postupně se to mění na praktické pohodí. Nevím, jestli se neshodneme na ničem, na jednom se ale shodneme skoro všichni: na svobodě.
Třeba se konečně schyluje k dělení pc počítačů, na ty herní/multimediální a ty pracovní, na některých půjde pouštět jen něco. Takže jde o to, abychom zůstali pro tvůrce programů zajímaví nebo aspoň konkurentem, ať nás neignorují.
V širším měřítku to bude o tom, zda nakrást či namamonit nebo spolupracovat a dělit se dobrovolně o intelektuální vlastnictví.