Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Nedávno jsem se tady trapně zamyslel nad tím, kolik nás vlastně je, jaká část populace vlastně vidí do problémů, které tady řešíme, popř. se o ně zajímá. A zda jsme pro drtivou většinu zbytku bandou magorů. S tím souvisí další otázka: kolik z nás je u našeho oblíbeného operačního systému z přesvědčení a kolik z nás kvůli pohodlí, z praktických důvodů? A na to mě napadá, ještě konkrétněji: kolik lidí by třeba bylo ochotných popdořit svobodný a otevřený software např. na demonstracích, kdyby byl v existenčním ohrožení? Jaká je míra občanské statečnosti naší komunity?
Představme si, a za pár let k tomu klidně může dojít, že každý dostupný počítač bude obsahovat digitálního správce práv, zabudovaného napevno k procesoru. Ten bude umožnovat spouštět na daném stroji jen certifikovaný software, a ten bude samozřejmě výhradně proprietární. Pro svobodný software by to byl definitivní konec z dílny korporací držících autorská práva. Vyšli bychom potom do ulic? Kolik že nás to je? Jedno procento uživatelů počítačů? A to jsme tak nesourodá skupina, že se, jak je vidět nejen zde v diskuzních fórech, neshodneme vůbec na ničem, ani na jediném názoru.
Mnou popsaná situace by očividně byla nestravitelnou nejen pro ty, kdo jsou u svobodného softwaru z přesvědčení, ale i pro ty, kdo ho používají pro pohodlí, z praktických důvodů. Důvod k protestům by měli všichni. Kdyby tedy na tomto a dalších serverech, píšících o této tématice, byla na další den svolaná, dejme tomu, na nějaké pražské nebo jiné české náměstí na čtyři odpoledne demonstrace proti potlačování svobodného softwaru, kolik lidí by tam přišlo, kolik by nás bylo?
Tiskni
Sdílej:
Linux jsem začal používat z přesvědčení, ale postupně se to mění na praktické pohodí. Nevím, jestli se neshodneme na ničem, na jednom se ale shodneme skoro všichni: na svobodě.
Třeba se konečně schyluje k dělení pc počítačů, na ty herní/multimediální a ty pracovní, na některých půjde pouštět jen něco. Takže jde o to, abychom zůstali pro tvůrce programů zajímaví nebo aspoň konkurentem, ať nás neignorují.
V širším měřítku to bude o tom, zda nakrást či namamonit nebo spolupracovat a dělit se dobrovolně o intelektuální vlastnictví.