Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
VYPRÁSKEJTE TY PIRÁTU UŽ KONEČNĚ Z PRAHY !!!! To je děs běs, co v tý Praze dělají ...... hlavně, že dávají stattisíce na pochod sexuálních úchylek, ale běžným pražanům život otravují a znepříjemňují, kde můžou ....
+5 / 0
Tiskni
Sdílej:
Podívejte se na seznamzpravy.cz
na diskusi ke Šťastnému pondělí z tohoto pondělí. To rozhodně není pořad, o kterém bych řekl, že v posluchačích rozdmýchává nenávist k Pirátům, a přesto je to v té diskusi druhé nejčastější téma - hned po chvalozpěvech na Šlachtovu Přísahu (což už vůbec není sentiment, který by se ten pořad snažil vyvolávat).
Ale moc velkou váhu bych tomu nepřikládal, tyhle diskuse ani zdaleka nejsou reprezentativním vzorkem názorů voličů. Naštěstí.
pocit uzkosti, ze Babis ty volby vyhraje (mysleno sestavi koalici), diky tomu, ze v lidech vyvola strach z Piratu, coz vyburcuje volebni ucast u vahajicich a prehlusi to ostatni temata
Strach z Pirátů se Babiš (a nejen on, ODS mu zdatně sekunduje) snaží vyvolat už nejméně dvě volební období a zatím je efekt spíš opačný.
zatím je efekt spíš opačný.Takže je vše v pořádku, soudruzi, ne?
Takove nazory aby v odevnich obchodech nebylo damske a panske oddeleni ale jen jedno svedci spis o tom ze se tito lide za ten svuj stav stydi.Jde spis o to, ze medialne zajimave zpravy jsou pouze o nejakych extremech, ktere nejsou reprezentativni. Lidi si pak vytvori chybny obrazek, ze takovehle nazory nebo pozadavky jsou typicke pro cele LGBT. Kdyz se rekne LGBT, tak prvni co si predstavi jsou ty extremy.
zvyseni dani prijde(doprava, ekologie, bydleni, zdaneni firem).Levičácké by bylo, kdyby byl strukturálně vyrovnaný rozpočet a Piráti by mluvili o zvyšování daní. Nebo kdyby za současného stavu rozpočtu plánovali jenom politicky líbivé škrty (zvyšování efektivity, boj proti korupci, ...) a taktně zamlčeli, že takhle reálně sníží výdaje o desítky miliard, ne stovky. Ale odkládání toho problému do budoucna to znamená ještě vyšší daně a dušení ekonomiky. Jinak k tomu zdanění bytů... já s tím částečně souhlasím. Reakce většiny lidí na tohle téma je ukázka selhání demokracie - lidi mají často silné názory na složité problémy, bez toho aby jim rozuměli. Jaký je optimální daňový systém pro konstantní výši celkové míry zdanění? Ideálně by měl být jako základ stejná daň na veškerou přidanou hodnotu, jinak by došlo k pokřivení trhu. Nad to může být výjimky tam kde je pokřivení trhu žádoucí, například daň z uhlíku. Když vlastním byt a bydlím v něm tak to je skoro to samé jako kdybych ho pronajímal sám sobě, akorát neplatím daň! Takže teď dochází k pokřivení trhu, je zvýhodněno bydlení ve vlastním před pronájmem. V USA (nevím jak jinde) se do HDP započítává tzv. imputed rent, odhad jaký nájem bych platil pokud bych platil nájem sám sobě. Samozřejmě tohle osvobození od daně je už započteno v cenách bytů, takže narovnání by mělo probíhat tak, že se oznámí, že za 10 let se začnou pomalu zvyšovat daně z nemovitostí. Druhý argument je, že veřejné výdaje jako stavba metra, opravy silnic nebo rekonstrukce náměstí zvyšují hodnotu bytů. Takže jde de facto o přerozdělení od nevlastníků k vlastníkům.
Když vlastním byt a bydlím v něm tak to je skoro to samé jako kdybych ho pronajímal sám sobě, akorát neplatím daň! Takže teď dochází k pokřivení trhu, je zvýhodněno bydlení ve vlastním před pronájmem.
Zajímavá úvaha. Ale proč byste se měl zastavit jen u bytů a domů? Když si někdo pěstuje zeleninu na vlastní zahrádce, tím snad nedochází k "pokřivení trhu" a stát nepřichází o daně, které by byly zaplaceny, kdyby si ji zodpovědně kupoval? Když někdo jezdí do práce na kole nebo chodí pěšky, taky to "pokřivuje trh", protože by měl jezdit MHD nebo autem a platit daně jako spořádaní občané? A co když si sám opravím počítač, taky tím okrádám stát o daně, které by se zaplatily, kdybych si to nechal udělat? A vůbec, co třeba abstinenti a nekuřáci, neokrádají vlastně stát o daně, které by měl dostat z DPH a spotřebních daní z alkoholu a tabákových výrobků? Neměla by se jim napařit daň ve výši odpovídající průměrné spotřebě?
Nebo znáte nějaký důvod, proč by se ten váš princip - IMHO naprosto zvrácený - měl aplikovat jen na nemovitosti a vlastní bydlení? Napadá mne jen jeden důvod, ale radši ho nebudu psát, protože to by bylo dost ošklivé nařčení.
Samozřejmě tohle osvobození od daně je už započteno v cenách bytů, takže narovnání by mělo probíhat tak, že se oznámí, že za 10 let se začnou pomalu zvyšovat daně z nemovitostí.
Proč zrovna deset let? Na deset let si kupuju auto, ne dům.
Když si někdo pěstuje zeleninu na vlastní zahrádce, tím snad nedochází k "pokřivení trhu"Dochází, moje zelenina je ve výhodě oproti té co koupím na trhu, protože nemusím platit daně. Takže se třeba rozhodnu že se budu věnovat mé hlavní práci míň a místo toho ten čas a energii strávím pěstováním zeleniny, přestože to nedělám moc efektivně. (A samozřejmě předpoklad je, že to pěstování je pro mě práce a ne hobby, to je pak úplně o něčem jiném.) Ale tohle pokřivení je zanedbatelné. Oprava počítače je podobný případ. A tady vůbec nejde o nějaké okrádání státu, ale o pokřivení trhu, které způsobí horší alokaci zdrojů, tzn. ze stejných vstupů (pracovní síla a kapitál) se vyrobí míň, což lidem reálně trochu zhorší život.
A vůbec, co třeba abstinenti a nekuřáci, neokrádají vlastně stát o daně, které by měl dostat z DPH a spotřebních daní z alkoholu a tabákových výrobků? Neměla by se jim napařit daň ve výši odpovídající průměrné spotřebě?To nechápu. Jak okrádají stát? To je úplně jiný případ než zelenina nebo oprava počítače, kde dělám nějakou práci, kterou vytvořím nové zboží nebo službu.
Nebo znáte nějaký důvod, proč by se ten váš princip - IMHO naprosto zvrácený - měl aplikovat jen na nemovitosti a vlastní bydlení? Napadá mne jen jeden důvod, ale radši ho nebudu psát, protože to by bylo dost ošklivé nařčení.Jaký? Klidně to napiš, ošklivého nařčení se nebojím. Já vlastním byt a taková daň by mě poškodila. Důvody proč to aplikovat jenom na nemovistosti je míra pokřivení trhu (jaký vliv to má na alokaci zdrojů v ekonomice) a realizovatelnost a cena narovnání (tzn. kolik času navíc budou muset lidé věnovat daním).
Proč zrovna deset let? Na deset let si kupuju auto, ne dům.Nevím, to jsem jen nastřelil, moc jsem nad tím nepřemýšlel. Jinak pokud Pirátům šlo o dostupnost bydlení, možná měli navrhnout osvobození nájmů od daně. Sice to je více levičácké, ale to lidem nedojde...
Důvody proč to aplikovat jenom na nemovistosti je míra pokřivení trhu
Aha, takže ve skutečnosti nejde o nějaký princip (údajného) pokřivení trhu a nápravu (údajné) nespravedlnosti. Jde jen o to, že je potřeba někde vzít peníze do rozpočtu, tak se vezme něco, kde je jich (aspoň na první pohled) hodně a kde budou mít lidé omezené možnosti se bránit. A všechny ty řeči jen legenda, pod kterou se to prodá veřejnosti.
Já s tím principem ale zásadně nesouhlasím. Když potřebuju čas od času posekat trávník, mám tři základní varianty, jak to řešit: (a) koupit si sekačku a sekat si ho sám, (b) půjčovat si sekačku v nějaké půjčovně, (c) najmout si někoho, kdo to udělá. Podle vaší logiky je na variantě (a) něco nemorálního a nazýváte ji pokřivením trhu (jen mi není úplně jasné, jestli je pro vás v tomto případě oním "standardem", vůči němuž je trh pokřiven a vůči němuž by se měla dodatečná daň počítat, varianta (b) nebo (c), ale to je asi celkem jedno).
Z mého pohledu je svobodnou volbou každého, jestli dá přednost jednorázové investici do příslušného prostředku (varianta (a)) nebo opakovaným platbám za jeho pronájem ((b)), případně navíc náhradě vlastní práce platbou za práci někoho jiného ((c)). Žádná z těch variant pro mne není pokřivením trhu, stejně jako jím není bydlení ve vlastní nemovitosti, pořízení sekačky, vlastního auta, strojku na vlasy (místo abych řádně platil za stříhání jako "slušný člověk") nebo třeba domácí pekárny (považte, někdo si drze peče chleba doma místo toho, aby si ho řádně kupoval). Ten dům nebo byt (stejně sekačka, auto, strojek na vlasy nebo domácí pekárna) stál nějaké peníze, které byly už před nákupem zatíženy nemalými daněmi a odvody a při nákupu pak DPH (a v některých případech nejen tou). Tak proč by si měl stát ještě nárokovat dodatečné daně za fiktivní platby, které jsem si tím jednorázovým nákupem ušetřil? Vám to opravdu nepřipadá ani trochu absurdní?
Ale asi je to bezpředmětné, podobně uhozený návrh jsem zatím u nás nezaznamenal. Naopak, pokud byla řeč o zvýšení daně z nemovitosti, navrhovalo se spíš o zvýšení daně z dalších nemovitostí, které slouží jako investice nebo zdroj zisku z pronájmu, ne o vyšší zdanění nemovitosti, ve které dotyčný bydlí.
Aha, takže ve skutečnosti nejde o nějaký princip (údajného) pokřivení trhu a nápravu (údajné) nespravedlnosti. Jde jen o to, že je potřeba někde vzít peníze do rozpočtu, tak se vezme něco, kde je jich (aspoň na první pohled) hodně a kde budou mít lidé omezené možnosti se bránit. A všechny ty řeči jen legenda, pod kterou se to prodá veřejnosti.To vysvetleni s ,,pokrivenim trhu'' je takove vachrlate.
Ten dům nebo byt (stejně sekačka, auto, strojek na vlasy nebo domácí pekárna) stál nějaké peníze, které byly už před nákupem zatíženy nemalými daněmi a odvody a při nákupu pak DPH (a v některých případech nejen tou).
Vám to opravdu nepřipadá ani trochu absurdní?Snazis se ten problem chapat z pohledu ceskych dani, ktere v podstate zdanuji jen praci, zejmena stredni tridy, kam predpokladam, ze patris, a proto te to toci. Nas danovy mix neni moc dobry a melo by se s tim neco delat.
Jde jen o to, že je potřeba někde vzít peníze do rozpočtu, tak se vezme něco, kde je jich (aspoň na první pohled) hodně a kde budou mít lidé omezené možnosti se bránit.To neni nic objevneho. Penize do rozpoctu jsou potreba. Nema cenu brat penize, kde nejsou. A pokud ma nekdo moznost se placeni vyhnout, se tomu vyhne. Jine vysvetleni pro imputed rent je, ze pokud nekde bydlis, mel by ses podilet na hospodareni mesta, platit takove ty nesmysly jako jsou silnice, skoly, hasici, ... Z tohoto pohledu dava urcity smysl zdanit bydleni. Pokud je byt pronajiman, muzes to jednoduse zdanit jako dan z pronajmu nemovitosti. Pro ostatni pripady muzes pouzit fikci, ze dana nemovitost je pronajimana a dan vymerit z toho. V Cesku, kde mas danovy mix nastaveny na zdaneni prace a DPH, se to dela docela neobratne resi pres rozpoctove urceni dani, coz sebou prinasi celou radu dalsich problemu. Treba to, ze pulka Prahy ma trvale bydliste nekde jinde. Slozity vypocet, kde zmeny na centralni urovni maji nedozirne dopady na rozpocty mest, atp.
Když potřebuju čas od času posekat trávník, mám tři základní varianty, jak to řešit: (a) koupit si sekačku a sekat si ho sám, (b) půjčovat si sekačku v nějaké půjčovně, (c) najmout si někoho, kdo to uděláV nekterych US statech to funguje tak, ze kdyz si neco opravis na baraku a zvednes tim jeho hodnotu, danis to jako prijem. Tim se vsechny varianty srovnavaji, protoze (b) a (c) si muzes odecist z dani.
Snazis se ten problem chapat z pohledu ceskych dani, ktere v podstate zdanuji jen praci, zejmena stredni tridy, kam predpokladam, ze patris, a proto te to toci. Nas danovy mix neni moc dobry a melo by se s tim neco delat.
Aspoň mi ten "nedobrý mix", peníze, které vydělám a utratím, zdaní jen jednou, ne jako vámi propagovaný systém, ve kterém si pořídím dům a za tuto drzost budu penalizování pravidelně až do smrti. (Tady pro zjednodušení pomíjím, že u nás máme také daň z nemovitosti, ale naštěstí zatím ve výši, nad kterou se dá mávnout rukou.)
Jine vysvetleni pro imputed rent je, ze pokud nekde bydlis, mel by ses podilet na hospodareni mesta, platit takove ty nesmysly jako jsou silnice, skoly, hasici
A v našem systému se snad nepodílím?
V nekterych US statech to funguje tak, ze kdyz si neco opravis na baraku a zvednes tim jeho hodnotu, danis to jako prijem.
Zařadil bych to do kategorie zpráviček typu "V některých státech USA... [nějaká ptákovina]." Rozhodně nepatřím - a nikdy jsem nepatřil - mezi ty, kdo si myslí, že v USA je všechno dokonalé a my jsme blbci, když to děláme jinak.
Ale dobře, pochopil jsem, že vaším názorem je, že daňový systém by měl vyvíjet co největší tlak na lidi, kteří preferují dlouhodobou investici do snížení svých životních nákladů, a co nejvíc jim to osolit, aby raději nic neinvestovali a utráceli hezky dlouhodobě a rovnoměrně. Za sebe říkám, že s takovou filosofií naprosto zásadně nesouhlasím.
Aspoň mi ten "nedobrý mix", peníze, které vydělám a utratím, zdaní jen jednou, ne jako vámi propagovaný systém, ve kterém si pořídím dům a za tuto drzost budu penalizování pravidelně až do smrti.Kdyz ty dan zaplatis jen jednou, ocekavas od mesta/statu, ze bude mit ve vztahu k tve nemovitosti jen jednorazove vydaje?
A v našem systému se snad nepodílím?Nas system s jeho RUD je rovnak na ohejbak. Krome koncepcnich problemu jako to, ze spousta lidi ma napsane trvale bydliste jinde a dane tecou uplne jinam nez by mely, je ten system docela krehky, jak se ukazalo loni na jaro, a vyzaduje sibovani s cisly na centralni urovni, aby nejak fungoval.
Zařadil bych to do kategorie zpráviček typu "V některých státech USA... [nějaká ptákovina]." Rozhodně nepatřím - a nikdy jsem nepatřil - mezi ty, kdo si myslí, že v USA je všechno dokonalé a my jsme blbci, když to děláme jinak.To jsem bral jako ukazku toho, ze to, co ti prijde absurdni, v jinych zemich funguje bez problemu.
Ale dobře, pochopil jsem, že vaším názorem je, že daňový systém by měl vyvíjet co největší tlak na lidi, kteří preferují dlouhodobou investici do snížení svých životních nákladů, a co nejvíc jim to osolit, aby raději nic neinvestovali a utráceli hezky dlouhodobě a rovnoměrně. Za sebe říkám, že s takovou filosofií naprosto zásadně nesouhlasím.To je ale nehezky slamenny panak. Narozdil od tebe si uvedomuji, ze s nemovitostmi ma mesto a stat spojene urcite naklady, a tech par stokorun, ktere rocne vybere z jednoho bytu nebo domu to nevytrhne. A taky si uvedomuji, ze ty zbyvajici penize je potreba nekde vybrat, to znamena DPH a DPFO. A tady mi prijde nespravedlive, aby se na ten rozdil pres DPH skladali i ti, kteri maji prijmy tak nizke, ze si nemohou dovolit ,,dlouhodobou investici do snížení svých životních nákladů''. Jinymi slovy prijde mi spravedlivejsi a zcela moralne obhajitelne, kdyz budu platit vyssi dane z nemovitosti a nizsi DPH.
Krome koncepcnich problemu jako to, ze spousta lidi ma napsane trvale bydliste jinde
Tak by spíš stálo za to zamyslet se nad tím, proč to tak je, a něco s tím udělat. Jako člověk, který se z Prahy odstěhoval v roce 2000 a trvalé bydliště si změnil až v roce 2008, kdy jsem podstatnou část toho, co taková změna obnáší, musel udělat tak jako tak, mám docela dobrou představu, proč se k synchronizaci trvalého bydliště s realitou lidé nemají.
je ten system docela krehky, jak se ukazalo loni na jaro
Loni na jaře se křehkými ukázalo mnohem víc věcí, takže bych to rozhdně neviděl jako argument, tím spíš, že zrovna v takové situaci by ta vaše vize vysoké daně z nemovitosti napáchala taky pořádnou paseku. Stačí si představit někoho, komu se najednou rapidně sníží příjem, běžný provoz domácnosti sice ještě s omezením zbytných výdajů nějak utáhne, ale tu daň z nemovitosti už nedá. Myslíte, že by v tom vašem systému takových lidí bylo málo?
A tady mi prijde nespravedlive, aby se na ten rozdil pres DPH skladali i ti, kteri maji prijmy tak nizke, ze si nemohou dovolit ,,dlouhodobou investici do snížení svých životních nákladů''.
Jednak se skládají úměrně méně, jednak by vyžadovalo podstatně větší zásah do daňového systému, aby daně z nájmů v obci šly přímo do rozpočtů té obce. A to nemluvím o tom, že pokud si někdo byt pronajímá od neplátce DPH, tak se z toho žádná DPH ani neodvádí. Takže nakonec byste vlastně dosáhl systému, kdy by ty obecní výdaje, kterými se oháníte, platili jen ti, kdo se dopustili té nepředloženosti, že si pořídili vlastní bydlení. No, nezbývá mi než konstatovat, že máme o "spravedlnosti" diametrálně odlišné představy.
Tak by spíš stálo za to zamyslet se nad tím, proč to tak je, a něco s tím udělat.Muzes se nad tim zamyslet, jak chces, ale neresi to celkovy problem toho, ze RUD je z velke casti odcizeno od toho, kde dane vznikaji a je to rovnak na ohejbak.
Stačí si představit někoho, komu se najednou rapidně sníží příjem, běžný provoz domácnosti sice ještě s omezením zbytných výdajů nějak utáhne, ale tu daň z nemovitosti už nedá.Tak a ted si predstav, ze se najednou rapidně sníží příjem nekomu, kdo plati najem!
Jednak se skládají úměrně méněTy rozdily nebudou zase tak velke. Vezmi si, ze ze zakladnich zivotnich potreb, ktere mame +/- vsichni stejne, se plati dan 15%!
jednak by vyžadovalo podstatně větší zásah do daňového systému, aby daně z nájmů v obci šly přímo do rozpočtů té obce.Ale, no tak... Takovy byt nebo dum se nikam neprestehuje. Staci jen v danovem priznani uvest do tabulky katastr a zbytek je jednoduchy agregacni dotaz v databazi.
A to nemluvím o tom, že pokud si někdo byt pronajímá od neplátce DPH, tak se z toho žádná DPH ani neodvádí.Nepochopils. Soucasny stav je, ze dane z nemovitosti nemaji sanci pokryt zakladni vydaje, ktere s tou nemovitosti jsou spojeny. Takze to konci tim, ze i ti nejchudsi, co bydli na ubytovne, se ti nakupem kazdeho rohliku (pres DPH) skladaji na to, aby sis uzival svou dlouhodobou investici do snížení svých životních nákladů. Fajn, ne?
Tak a ted si predstav, ze se najednou rapidně sníží příjem nekomu, kdo plati najem!
A proto navrhujete, aby se investice do vlastního bydlení místo formy zajištění stala koulí na noze, která vás při potížích stáhne ke dnu? Když si vezmu, že zastánci vysoké daně z nemovitosti si představují něco jako jedno procento tržní ceny ročně, a podívám se na aktuální ceny nemovitostí a výši důchodů, znamenalo by to obrovskou ránu (a zdvižený prostředník) všem, kterým se tady desítky let tvrdilo, že vlastní bydlení je ideální základ toho, jak se zajistit na stáří.
Ty rozdily nebudou zase tak velke. Vezmi si, ze ze zakladnich zivotnich potreb, ktere mame +/- vsichni stejne, se plati dan 15%!
Ne, za základní životní potřeby neplatíme ani zdaleka všichni stejně. A DPH neplatíme ani zdaleka jen ze základních potřeb. U daně z příjmů, která je sice lineární, ale oproti počátku dost posunutá, je ten rozdíl navíc hodně výrazný. Vybírat si jen DPH z rohlíků je manipulace.
Soucasny stav je, ze dane z nemovitosti nemaji sanci pokryt zakladni vydaje, ktere s tou nemovitosti jsou spojeny.
A proto se to platí z jiných daní, které tu šanci mají. Daň z příjmu má tu zásadní výhodu, že je vázána na příjem, takže klesne-li vám příjem, klesne i daň. DPH je podstatně víc asociální, ale pořád je aspoň vázána na spotřebu, takže klesne-li příjem a přizpůsobíte výdaje, klesne i daňové zatížení. Váš ideál, tj. vysoko napálená daň z nemovitosti (nebo obecně majetku) tuhle vlastnost postrádá, takže vaše přesvědčení, že by byla spravedlivější, prostě nesdílím.
A proto navrhujete, aby se investice do vlastního bydlení místo formy zajištění stala koulí na noze, která vás při potížích stáhne ke dnu?Ne, to uvadim proto, ze ten argument je postaveny na vode.
Když si vezmu, že zastánci vysoké daně z nemovitosti si představují něco jako jedno procento tržní ceny ročně, a podívám se na aktuální ceny nemovitostí a výši důchodů, znamenalo by to obrovskou ránuSlusny slamenny panak. Myslim, ze nikdo nechce, aby se sazba dane skokove zvysila o dva rady. Schvalne, jak velkou dan (prcocentualne vuci cene nemovitosti) jsi letos platil? U me to bylo 0.13 promile! Nehlede na to, ze i u jinych danich muzes mit takove veci jako je zakladni nezdanitelna cast, danove vyjimky pro ruzne skupiny obyvatel (duchodci, mlade rodiny), atp.
A proto navrhujete, aby se investice do vlastního bydlení místo formy zajištění stala koulí na noze, která vás při potížích stáhne ke dnu?Jedna vec je, ze si myslim, ze majitele nemovitosti by se meli podilet vyraznejsi merou na prijmech mestskych rozpoctu, druha vec je, ze toto zajisteni vlastniho bydleni se v CR diky levnym hypotekam a nizkym majetkovym danim zcela zvrhlo. Byty v rade mest byly skoupeny jako investcni byty na pronajem, diky cemuz se bydleni ve forme zajisteni na stari, jak se ho dovolavas, stalo nedostiznym snem.
Ne, za základní životní potřeby neplatíme ani zdaleka všichni stejně.Proto pisi +/- stejne. Ty rozdily opravdu nebudou radove.
A proto se to platí z jiných daní, které tu šanci mají.Kdyz je sazba nastavena tak, jak je, tak opravdu nic nevyberes.
DPH je podstatně víc asociální,Super. A predstav si, ze jsou mezi nami lide, kteri povazuji 15% DPH na zakladni potreby za hodne asocialni. Schvalne si spocitej, kolik to rocne dela pro rodinu s minimalnimi prijmy.
Myslim, ze nikdo nechce, aby se sazba dane skokove zvysila o dva rady.
Já jsem viděl dost vyjádření ekonomů a politiků, kteří byli toho názoru, že by takhle nějak vysoká být měla. Netvrdili samozřejmě, že se má takhle brutálně zvýšit hned a skokem, ale považovali to za ideální cílový stav. Takže žádný slaměný panák, je to názor, který tu existuje a není zdaleka tak ojedinělý, abych ho mohl ignorovat.
Je to podobné jako s dálničním poplatkem za kilometry (pro osobní auta). To taky na první pohled vypadá jako fajn myšlenka - ale jen do chvíle, kdy zjistíte, že ti, kdo ji propagují, nemají na mysli nějaké desetníky, ale sazby od koruny za kilometr výš. Prostě naprostá odtrženost od života normálních lidí a ignorování potenciálních následků a dopadů na jejich životy, stejně jako u té daně z nemovitosti.
Byty v rade mest byly skoupeny jako investcni byty na pronajem, diky cemuz se bydleni ve forme zajisteni na stari, jak se ho dovolavas, stalo nedostiznym snem.
Asi byste si měl ujasnit, co vlastně chcete. Na jedné straně argumentujete údajnou nespravedlností toho, že kdo bydlí ve vlastním, neplatí daň z fiktivního pronájmu, na druhé straně kritizujete nákup bytů coby investice, přestože to je úplně jiná situace a ten váš návrh by se jí netýkal. Naopak, to, co propagujete, by znamenalo, že bude levnější pořídit byt na investici než na vlastní bydlení.
Proto pisi +/- stejne. Ty rozdily opravdu nebudou radove.
Řádové asi ne, pokud vynecháme opravdové extrémy, ale takový pětinásobek nebude nijak nereálný.
A predstav si, ze jsou mezi nami lide, kteri povazuji 15% DPH na zakladni potreby za hodne asocialni.
Možná jsem měl být konkrétnější. Za asociální nepovažuji konkrétní sazbu, ale samotný princip DPH, která nutně více (relativně k příjmu) zatěžuje osoby a domácnosti s nižším příjmem.
Já jsem viděl dost vyjádření ekonomů a politiků, kteří byli toho názoru, že by takhle nějak vysoká být měla.Ok, to jsem neslysel.
kdy zjistíte, že ti, kdo ji propagují, nemají na mysli nějaké desetníky, ale sazby od koruny za kilometr výš. Prostě naprostá odtrženost od života normálních lidí a ignorování potenciálních následků a dopadů na jejich životy, stejně jako u té daně z nemovitosti.Takze, protoze nekdo nekdy navrhl nejakou nesmyslnou hodnotu, je to od te doby duvod, abychom se o tom jiz nikdy nebavili, nedejboze abychom zmenili danou sazbu nejakym pricetnym zpusobem?
Na jedné straně argumentujete údajnou nespravedlností toho, že kdo bydlí ve vlastním, neplatí daň z fiktivního pronájmu,V tomto pripade jsem poskytoval jiny vysvetleni, ktere nestoji zcela na vode. V principu mi to taky neprijde jako stastne reseni.
na druhé straně kritizujete nákup bytů coby investice, přestože to je úplně jiná situace a ten váš návrh by se jí netýkal. Naopak, to, co propagujete, by znamenalo, že bude levnější pořídit byt na investici než na vlastní bydlení.Na druhou stranu si myslim, ze dane z nemovitosti jsou neumerne nizke. Ve srovnani s DPH nebo zdanenim prace. Resenim by bylo progresivni zdaneni.
Za asociální nepovažuji konkrétní sazbu, ale samotný princip DPH, která nutně více (relativně k příjmu) zatěžuje osoby a domácnosti s nižším příjmem.S tim souhlasim a ta aktualni sazba tomu dava koronu.
je to od te doby duvod, abychom se o tom jiz nikdy nebavili, nedejboze abychom zmenili danou sazbu nejakym pricetnym zpusobem?
Jak už jsem napsal, pro mne je "změna příčetným způsobem" výhradně směrem dolů, ideálně na nulu. Daň z nemovitosti - a majetkové daně obecně - považuji za principiálně špatné. Vy je naopak považujete za výborný nápad a rád byste zvýšil jejich podíl v daňovém systému. Je mi líto, ale tady prostor pro nějakou shodu moc nevidím.
technicky vzato - osobně se k této skupině [mileniálů] ale nehlásím a nechci s ní být spojovánHele, sněhová vločka, nehlásí se ke svému biologickému věku.
To je jen takové faktické upozornění, ať se zdejší osazenstvo nediví, pokud to v horizontu pár desítek let nějak eskaluje, jako tu vznikl docela problém s těmi exekucemi. Pak možná opravdu přijde „komunismus, jaký nezavedla ani KSČ.“To bude asi docela uleva. Vzdyt uz ted prerozdelujete 1.5x vice nez pohrobci soudruha Mao v rude Cine, a stejne vam to neni dost, soudruzi...
komunismus, jaký nezavedla ani KSČ
Kovaným pravičákům se nedivím, že v tom mají hokej, ale aspoň člověk se silně levicovým smýšlením by mohl vědět, že KSČ nikdy žádný komunismus nezavedla, pouze tvrdila, že jeho dosažení je jejím cílem. Tedy aspoň ze začátku, ke konci už se to nesnažili ani předstírat.
Ono binární dělení vlastního bydlení a nájmů panuje také v souvislosti toho, kdo v 90. letech levně odkoupil byt, dostal pozemek z restitucí atd.
Velmi přesvědčivé… ale taky úplně vedle. Rodinný domek, ve kterém bydlím, jsem koupil v roce 2005 (žádná 90. léta) za normální tržní cenu (standardní veřejná nabídka developerské firmy), která byla relativně nízká jen díky neatraktivní lokalitě. Žádný pozemek (ani nic jiného) jsem v restituci nedostal. Nemovitost jsem si musel řádně koupit a zaplatit, částečně z našetřených peněz, částečně z úvěru, který jsem pak řádně splácel. Takže se mi ani trochu nelíbí, když si člověk, který o tom ví houby, vezme do hlavy, že vlastnictví rodinného domu nebo bytu je nějakým nezaslouženým privilegiem, a na základě toho hlásá, že tuto fiktivní "křivdu" je potřeba "napravit" formou vysoké majetkové daně.
Ono ani v těch 90. letech to ve skutečnosti nebyl žádný med. Někdo sice dostal nemovitost v restituci nebo ji získal za příznivou cenu v rámci privatizace bytového fondu, ale těm, kdo si ji museli koupit za tržní ceny, nebylo vůbec co závidět. Dnes jsou sice ceny nemovitostí hodně vysoké, ale stejně tak jsou několikanásobně vyšší i platy (průměrná hrubá mzda 1993: 5904 Kč, 2000: 13219 Kč, 2020: 35662 Kč) a naopak úroky z hypoték a úvěrů na bydlení obecně jsou mnohem nižší než tehdy. Doporučuji vzít si kalkulačku a spočítat si, co v praxi znamenala taková hypotéka s úrokem přes 10% (a to bylo i období, kdy sazby překračovaly 15%).
maloměšťáci-pantátové
Pokud ti to uniklo, nejsem jedním z těch, kdo tě tu posměšně nálepkují, takže netuším, čím jsem tenhle hloupý útok zasloužil.
To je zajímavá interpretace (ačkoliv nad stereotypními rozpravami mužů středního věku se úsměv nabízí… často zoufalý). Byla by reakce stejná v případě toliko cizojazyčné petite bourgeoisie nebo moderní PMC? Ale tak vedle podtržítko se distancuje i od označení generace…maloměšťáci-pantátovéPokud ti to uniklo, nejsem jedním z těch, kdo tě tu posměšně nálepkují, takže netuším, čím jsem tenhle hloupý útok zasloužil.
Podstatné je faktické rozevření nůžek mezi příjmy a cenou nemovitostí tam, kde lidé chtějí bydlet
Jak už jsem naznačil v minulém komentáři, když si porovánám dnešní mzdy a úrokové sazby s tehdejšími, nejsem vůbec přesvědčen, že je situace ohledně pořízení vlastního bydlení opravdu o tolik horší než v 90. letech, jak si všichni myslí.
absence alternativ ke komerčním nájmům a koupi nemovitosti
Tady se nabízí otázka, jak by ty alternativy měly vypadat, aby nenadělaly víc škody než užitku. Low end startovací byty pro mladé rodiny nebo sociální bydlení pro opravdu potřebné, to IMHO smysl má, ale pak už bych brzdil. Návrat stavu, kdy by se ve srovnatelných bytech za i jinak podobných podmínek platily diametrálně odlišné nájmy podle toho, kdo "vyhrál v loterii", za žádoucí určitě nepovažuji. (Přestože si dodnes myslím, že to nenáviděné "regulované nájemné" byla ve své době nutnost a že ti, kdo chtěli okamžitě deregulovat, byli úplně stejně mimo realitu jako ti, kdo tvrdí, že si stát mohl dovolit nechat padnout IPB.)
Včetně politiky rozvoje venkova, aby z něj lidé neodcházeli, ani se neměnil v suburbii.
A je to opravdu potřeba? Společnost se vyvíjí, lidé žijí jinak, mají jiné potřeby, jiné preference a jiné představy o svém životě. Zemědělství je efektivnější a zaměstnává stále menší procento obyvatelstva. Doba, kdy na vesnici všichni byli v JZD kromě prodavačky, pošťačky, hospodského, faráře a možná ještě učitele a doktora, je pryč. Má smysl se tomu zuby nehty bránit a snažit se za každou cenu udržet "tradiční životní styl", i když o něj většina nestojí?
Ale tak vedle podtržítko se distancuje i od označení generace
A vůbec se mu nedivím. Ono to totiž není zdaleka jen označení generace, používá se to jako škatulka. Narodil ses tehdy a tehdy, jsi "boomer" nebo "mileniál" (pak jsou tuším ještě nějaké opísmenkované generace), tudíž žiješ takhle, děláš tohle, myslíš si tohle a řešíš takovéhle problémy. Přitom je to nesmysl, je snad můj životní styl, moje problémy a názory stejné jako u mých vrstevníků, kteří žijí z minimální mzdy, nebo naopak těch, kdo jsou opravdu "za vodou"? Ani náhodou. Jsme v úplně jiné ekonomické situaci, žijeme jinak, řešíme jiné problémy, máme odlišné kulturní zázemí a životní zkušenosti, to všechno se odráží v našich názorech.
A je to opravdu potřeba? Společnost se vyvíjí, lidé žijí jinak, mají jiné potřeby, jiné preference a jiné představy o svém životě. Zemědělství je efektivnější a zaměstnává stále menší procento obyvatelstva. Doba, kdy na vesnici všichni byli v JZD kromě prodavačky, pošťačky, hospodského, faráře a možná ještě učitele a doktora, je pryč. Má smysl se tomu zuby nehty bránit a snažit se za každou cenu udržet "tradiční životní styl", i když o něj většina nestojí?Když tohle pak zkonverguje k 7M Praze, 3.5M Brnu, a nikde jinde nikdo žít nebude, což je asi taky trochu na prd. Nevím, co si o tom myslet, ještě jsem neviděl nějakou dobrou úvahu na toto téma.
Neřekl bych, že venkov se obecně vylidňuje (ve vzdálenosti od města, kam jsou lidé ochotni denně dojíždět za prací, rozhodně ne). Ale opravdu se mění životní styl. A vidět je to především na venkově. Aleje podél cest jsou pryč (všechno je soukromé). Sady jsou pryč (je jednodušší si koupit jablko ze Španělska v únoru, než jednou za rok strom prořezat, otrhat a půl roku přebírat hnijící přepravky ve sklepě; výjimkou jsou alkoholici s konečnou v palírně). Jakékoliv divoké keře (šípek, bez, lísky, ostružiny) na krajích pole jsou pryč (překážejí zemědělcům při rozorávání mezí a příkopů v honbě za dotacemi z výměry). Louky jsou pryč (na půlce se pasou koně pro lidi z města, na druhé půlce ovce nebo krávy, protože si unie myslí, jak dotacemi na pastviny zachrání biodiverzitu). Pak se ekologové diví, kam zmizel hmyz. O lese, kde v kůrovcové době nenajdete jediný strom, darmo mluvit. Krajina se dojí, co to jde. Češi na venkově bydlí, ne aby ji obshospodařovali, ale aby neutratili tři čtvtiny platu za nájem, aby měli soukromí ve vlastním domě a okolo, aby měli kde zaparkovat dvě auta a aby měli klid (vyjma soboty, kdy všichni nastartují sekačku, aby zkrátili pažit na dva centimetry mezi tujemi a jinými cizokrajnosti, kterými si krášlí dvorek).
Jestli chceš skutečný případ vylidňování venkova (i když důvody mohou být jiné), doporučuji zaměřit pozornost na bohatší země, které si tímto už prošly, abys viděl kam to konverguje. Například Japonsko (tam je důvodem hornatý terén, rozdílnost klimatu mezi západem a východem, ekonomická bublina spekulací s pozemky a dramatický pokles porodnosti spolu s nepřátelskou imigrační politikou).
Neřekl bych, že venkov se obecně vylidňujeTohle je věc krajů a spádových oblastí, dobře zdokumentovaná záležitost. Hlavně severní pohraničí, ale i třeba vnější okraje Středočeského kraje.
Češi na venkově bydlí, ne aby ji obshospodařovali, ale aby neutratili tři čtvtiny platu za nájem, aby měli soukromí ve vlastním domě a okolo, aby měli kde zaparkovat dvě auta a aby měli klid (vyjma soboty, kdy všichni nastartují sekačku, aby zkrátili pažit na dva centimetry mezi tujemi a jinými cizokrajnosti, kterými si krášlí dvorek).Viz výše. Neuškodilo by udělat si výlet po zapadákovech, co já vím, na Bruntálsku.
Jestli chceš skutečný případ vylidňování venkova (i když důvody mohou být jiné), doporučuji zaměřit pozornost na bohatší země, které si tímto už prošly, abys viděl kam to konverguje.Jako např. Bulharsko…
Jak už jsem naznačil v minulém komentáři, když si porovánám dnešní mzdy a úrokové sazby s tehdejšími, nejsem vůbec přesvědčen, že je situace ohledně pořízení vlastního bydlení opravdu o tolik horší než v 90. letech, jak si všichni myslí.On je tam jeden docela podstatny hacek. A to jsou vlastni zdroje. Pri aktualnich cenach 3 az 4M za stredne velky byt ve vetsim meste, muze byt pozadavek slozit 20% z ceny nemovitosti (tj. 600-800k) z vlastnich zdroju pro radu lidi (i ze stredni tridy) docela orisek.
Tady se nabízí otázka, jak by ty alternativy měly vypadat, aby nenadělaly víc škody než užitku.Z té Akademie věd: Jak zajistit dostupné bydlení? Obecní bytová výstavba, Družstevní bydlení, Cohousing a baugruppe, Autonomní kolektivy Hrozně škodlivé věci, vedlejší Rakousko nebo Německo tím vysloveně trpí. /s
Společnost se vyvíjí, lidé žijí jinak, mají jiné potřeby, jiné preference a jiné představy o svém životě. Zemědělství je efektivnější a zaměstnává stále menší procento obyvatelstva. Doba, kdy na vesnici všichni byli v JZD kromě prodavačky, pošťačky, hospodského, faráře a možná ještě učitele a doktora, je pryč. Má smysl se tomu zuby nehty bránit a snažit se za každou cenu udržet "tradiční životní styl", i když o něj většina nestojí?To je taková snůška klišé, že to až uráží intelekt. Co takhle si zkusit položit – z pohledu různých lidí – takové základní prakticky otázky jako seženu tam práci, doktora, školu pro děti,…? Ono to není tak, že by tam tyhle možnosti nikdy nebyly. Na zavřené fabriky z těch devadesátek nebo Babišem převzaté zemědělské podniky si snad dneska ještě někdo vzpomene. Když vedle petr_p píše o kůrovci v lese a absenci remízků, to je přesně funkce toho průmyslového zemědělství bolševického/anofertího typu. Pokud tu má být krajina odolná změnám klimatu, holt k tomu budou potřeba lidi… např. drobní zemědělci (a opět to naráží na to, co si kdo představí pod zemědělstvím). Ono to má pak i další objektivní výhody, ať už v soběstačnosti, zdraví (světe, div se! kontakt nejen se zelení prospívá nejen duševnímu zdraví),… Samozřejmě řadu z toho lze implementovat i ve městech, např. některá sídliště jsou rozumně postavená, zahrádky tradičně plní důležitou roli atd. Akorát ten venkov je ve zdejším prostředí mnohem snazší cíl.
Přitom je to nesmysl, je snad můj životní styl, moje problémy a názory stejné jako u mých vrstevníků, kteří žijí z minimální mzdy, nebo naopak těch, kdo jsou opravdu "za vodou"? Ani náhodou. Jsme v úplně jiné ekonomické situaci, žijeme jinak, řešíme jiné problémy, máme odlišné kulturní zázemí a životní zkušenosti, to všechno se odráží v našich názorech.lol, ještě postmodernismus. Sociologie se zabývá společností a nachází nějaké charakteristické rysy: např. generační nebo třídní. Ano, buržoazní mileniálové na tom budou jinak než mileniálský proletariát. Proto píšu „vstříc kastovní společnosti“, neasi.
celá ta úvaha o nákupu nebo pronajímání nemovitostí tady stojí na předpokladu, že jde o komoditu k obchodování a nikoliv základní lidskou potřebu
Proč by se ty dvě věci měly vylučovat? Potraviny jsou také zároveň základní lidskou potřebou a zároveň předmětem obchodu. (Záměrně nepoužívám výraz komodita, protože ani potraviny (až na výjimky) ani bydlení za komoditu v žádném případě nepovažuji.)
Co takhle si zkusit položit – z pohledu různých lidí – takové základní prakticky otázky jako seženu tam práci, doktora, školu pro děti,…? Ono to není tak, že by tam tyhle možnosti nikdy nebyly. Na zavřené fabriky z těch devadesátek nebo Babišem převzaté zemědělské podniky si snad dneska ještě někdo vzpomene.
A jak by se to tedy mělo řešit? Má ty nefunkční fabriky zadotovat stát? Nebo je rovnou převzít a provozovat jako službu obyvatelstvu, aby mohlo zůstat na místě, nemuselo ani dojíždět a mohlo žít dál jako dosud? V těch "devadesátkách" se spousta lidí musela vyrovnat s tím, že práce, kterou dělali 20 let nebo "celý život", najednou nebude. Venkov v tom nijak mimořádně nevynikal.
Ale především jsem myslel, že se bavíme o současné situaci. Dnes sice pokračuje změna struktury obyvatelstva na venkově i jeho pojetí, ale důvody jsou úplně jiné. A co se týká těch otázek… Myslíš, že jsem si je pokládat nemusel, když jsem se rozhodl přestěhovat do obce, která má ~2000 obyvatel? (Tehdy to bylo o něco méně.) Ono je to prostě vždycky něco za něco. Nejde si vyzobávat ty příjemné aspekty a domáhat se toho, že někdo má povinnost postarat se o to, abych s nimi nemusel brát i ty nepříjemné.
buržoazní mileniálové na tom budou jinak než mileniálský proletariát
…napsal člověk, který mne o pár řádků výš obvinil z klišé. :-)
Komodifikace. (housing commodification)celá ta úvaha o nákupu nebo pronajímání nemovitostí tady stojí na předpokladu, že jde o komoditu k obchodování a nikoliv základní lidskou potřebuProč by se ty dvě věci měly vylučovat? Potraviny jsou také zároveň základní lidskou potřebou a zároveň předmětem obchodu. (Záměrně nepoužívám výraz komodita, protože ani potraviny (až na výjimky) ani bydlení za komoditu v žádném případě nepovažuji.)
Má ty nefunkční fabriky zadotovat stát? Nebo je rovnou převzít a provozovat jako službu obyvatelstvu, aby mohlo zůstat na místě, nemuselo ani dojíždět a mohlo žít dál jako dosud?Na Západě tohle byla součást konce zlatého poválečného období. Konkrétně přesun výroby do rozvojových zemích, marginalizace odborů,… zadělali si tím vskutku na společenský problém (to jsou např. v USA ti voliči, kteří přešli od Obamy k Trumpovi díky rétorice o obchodních dohodách). Tady to holt reprodukujeme s odstupem pár desetiletí. Akorát to má ještě rozměr ve strategických odvětvích a „národní“ bezpečnosti. Když za pandemie importujeme zdravotnický materiál, nejsou pevné disky kvůli povodním v Thajsku,…
Komodifikace. (housing commodification)
To je sice hezké, ale v komentáři, na který jsem reagoval, nebylo použito slovo komodifikace, ale komodita - a tou potraviny (až na výjimky) ani bydlení nejsou. (Někteří spotřebitelé snaží k potravinám přistupovat, jako by komoditou byly - a je ironické, že právě oni obvykle nejvíc nadávají, jak jsou u nás potraviny nekvalitní.)
Soucasny stav je, ze dane z nemovitosti nemaji sanci pokryt zakladni vydaje, ktere s tou nemovitosti jsou spojeny.a) Podklady pro toto tvrzení? Tedy nějaké vyúčtování - a žádné povídačky o metru a silnicích, ty nejsou spojeny s nemovitostí, nemovitost metrem jezdit nebude.
si dodělají voliči digitálních komunistů sami.Myslis, ze takove nalepkovani prispiva konstruktivni diskuzi? Nebo se citis dobre ve spolecnosti Odina, Darth Phantoma, Grety a dalsich?
a) Podklady pro toto tvrzení? Tedy nějaké vyúčtování - a žádné povídačky o metru a silnicích, ty nejsou spojeny s nemovitostí, nemovitost metrem jezdit nebude.Vezmi si rozpocet nejake stredni vesnice (1000 az 2000 obyvatel), v tom se da totiz velice snadno zorientovat, protoze obvykle je to jedna excelova tabulka, kde na kazde strane mas par desitek polozek, a podivej se kolik z rozpoctu tvori dan z nemovitosti a pak dalsi vydaje, ktere se vztahuji k nemovitostem. Nechci zabihat do detailu, protoze pak s velkou slavou zacnes tvrdit, ze to a to neni vydaj spojeny s nemovitosti. Na takovou diskuzi nemam cas ani naladu. Ale pro predstavu, at tu mame nejake konkretni cisla. U nas prijem z dane nemovitosti dela 2M z priblizne 100M rozpoctu. At si muzeme udelat obrazek i o vydajove strance, par polozek -- silnice 13.3M, SDH 1.3M, verejne osvetleni 0.8M. A ne, opravdu nemam naladu diskutovat nad tim, jak moc se ty jednotlive polozky vztahuji k nemovitostem, ale laskavy ctenar si muze udelat obrazek, jak moc dan z nemovitosti prispiva na ty nejzakladnejsi veci, ktere od obce ocekavame.
libi se mi ta nazorova rozpolcenostPuvodne jsem si rikal, jestli vubec ma cenu na ten blabol reagovat. Ale dovolim si poznamku obecneho charakteru, kterou nevim, jestli to se svym cernobilym uvazovani jsi s to pochopit. Svet neni cernobily, nejsou veci dobre, nebo spatne, p.t. ctenar si povsimne carky pred nebo. Cela rada veci je otazkou miry. Da se tedy naprosto racionalne diskutovat, do jake miry maji byt vybrane prostredky pouzity na veci, ktere s predmetem dane souvisi primo a ktere souvisi neprimo.
A ne, opravdu nemam naladu diskutovat nad tim, jak moc se ty jednotlive polozky vztahuji k nemovitostem, ale laskavy ctenar si muze udelat obrazek, jak moc dan z nemovitosti prispiva na ty nejzakladnejsi veci, ktere od obce ocekavame.
Nijak moc - ale na rozdíl od vás nejsem přesvědčen, že by na ně podstatnou měrou přispívat měla. A vlastně ani o tom, že má vůbec existovat.
Nechci zabihat do detailu, protoze pak s velkou slavou zacnes tvrdit, ze to a to neni vydaj spojeny s nemovitosti.Nechcete zabíhat do detailů, protože u "výdajů spojených s nemovitostí" nejste schopen obhájit to, že jsou spojeny s nemovitostí. Jak jste dokázal hned o kus dál, kde je naprosto zjevné, že vámi vyjmenované výdaje existují bez ohledu na to, jestli nemovitost její obyvatel - který platí daně - vlastní, nebo je tam v pronájmu.
Nechcete zabíhat do detailů, protože u "výdajů spojených s nemovitostí" nejste schopen obhájit to, že jsou spojeny s nemovitostí.Ne, nechci zabihat do toho z toho duvodu, ze z jinych diskuzi s tebou vim, ze pouzijes reductio ad absurdum, a dospejes k tomu, ze zadny vydaj neni spojeny s nemovitosti. Ale do jisty miry jsi prekvapil, protoze ten ukazkovy vycet nema ukazovat:
jestli nemovitost její obyvatel - který platí daně - vlastní, nebo je tam v pronájmu.Ale, ze Soucasny stav je, ze dane z nemovitosti nemaji sanci pokryt zakladni vydaje, ktere s tou nemovitosti jsou spojeny.
Soucasny stav je, ze dane z nemovitosti nemaji sanci pokryt zakladni vydaje, ktere s tou nemovitosti jsou spojeny.Ano, to už tady bylo, načež jste nebyl schopen ukázat jediný výdaj, který je spojený s tou nemovitostí, nikoliv s tím, že tam někdo bydlí nebo provozuje služby.
Ne, nechci zabihat do toho z toho duvodu, ze z jinych diskuzi s tebou vim, ze pouzijes reductio ad absurdum, a dospejes k tomu, ze zadny vydaj neni spojeny s nemovitosti.A nebo použiju zdravý rozum a dospěju k tomu, že většina výdajů, které vy bez nějakého podložení považujete za výdaj spojený s nemovitostí, je ve skutečnosti spojena s tím, že tu nemovitost někdo využívá. Pro ukázku to metro - případ 1: jako ropný magnát postavím hromadu bytových domů a nenechám v nich nikoho bydlet. Případ 2: jako investor postavím hromadu domů a prodám byty lidem. Hádanka: v kterém z těch případů je šance, že město v té lokalitě postaví stanici metra? Závěr: stanice metra je pro lidi, ne pro nemovitosti. Nějaký jiný příklad výdaje, který je údajně spojený s nemovitostí? Něco že byste se vzchopil a zkusil nadhodit aspoň "výběr daně z nemovitosti"...? Uznávám, to byste vlastně měl pravdu, protože poslední zvýšení daně z nemovitosti skutečně proběhlo kvůli tomu, že výběr té daně přinášel méně peněz, než kolik stálo ji vybrat.
Ano, to už tady bylo, načež jste nebyl schopen ukázat jediný výdaj, který je spojený s tou nemovitostí, nikoliv s tím, že tam někdo bydlí nebo provozuje služby.(1) Cesty. Aby vubec mohls dum postavit, musi k nemu existovat pristupova komunikace, jinak nedostanes stavebni povoleni. Cesty tedy musi existovat (a mely by byt udrzovany) bez ohledu na to, jestli v dane nemovitosti nekdo bydli, nebo ne. Jedna se tedy o vydaj souvisejici s nemovitostmi. (2) Hasici. Hasici ti prijedou hasit barak, pole, les (napr. zapalene bleskem) bez ohledu na to, jestli v nem nekdo bydli, nebo ne. Jedna se tedy o vydaj souvisejici s nemovitostmi. (3) Verejne osvetleni. To ti bude svitit pred barakem bez ohledu na to, jestli v nem nekdo bydli, nebo ne.
Cesty tedy musi existovat (a mely by byt udrzovany) bez ohledu na to, jestli v dane nemovitosti nekdo bydli, nebo ne. Jedna se tedy o vydaj souvisejici s nemovitostmi.Nicméně ne nutně státní výdaj. Stát může snadno požadovat, abych si cestu vybudoval sám. Nebude-li daná nemovitost užívána, zůstane "měly by být udržovány" přesně u toho: měly by.
HasiciTohle je vaše účelová interpretace. Hasiči existují proto, že nejenom oheň ohrožuje majetek a životy lidí, nikoliv jenom nemovitosti
Verejne osvetleni. To ti bude svitit pred barakem bez ohledu na to, jestli v nem nekdo bydli, nebo ne.Kolik na to vsadíte? A neriskujte moc, vzhledem k tomu, že leckde nesvítí ani tam, kde někdo bydlí
Nicméně ne nutně státní výdaj. Stát může snadno požadovat, abych si cestu vybudoval sám.Jaka je realita v ceskych mestech? Kolik takovych cest je? Sorry jako, ale s argumentaci soukromeho mesta duchu, ktere postavil ropny mogul za sve penize a vsechny cesty tam jsou soukrome, fakt nemam ambice souperit.
Tohle je vaše účelová interpretace. Hasiči existují proto, že nejenom oheň ohrožuje majetek a životy lidí, nikoliv jenom nemovitostiNezlob se, ale tato odpoved o tebe rika mozna vic, nez bys chtel. Korektni by bylo rict: ,,Dobre, cast nakladu na hasice je spojena s ochranou nemovitosti, ale hasici delaji i dalsi cinnosti, napr. asistuji u nehod, takze ty vydaje na ochranu nemovitosti budou realne nizsi.'' Ale ty hned zacnes s tim, ze je to ucelova interpretace, jenom abys mel svou pravdu a neztratil tvar. Mne to takhle staci, diskuze s tebou na toto tema absolutne postrada smysl a nevidim duvod v ni pokracovat.
mesta zrovna celkem radi narizuji developerum, jake cesty, kruhace, parkoviste a parky MUSI vybudovat, pokud chtej stavet byty, trebaVe svete je spousta mist, kde se nic tak kruteho jako jsou kruhove objezdy nebo kanalizace u novych staveb nevyzaduje. Opravdu je z ceho vybirat! Co ti brani se tam prestehovat, kdyz jsi evidentne nestastny z toho, jak te stat svymi danemi ozebracuje?
Takto vedena diskuze fakt nema cenu.Říká člověk, který v debatě o tom, jestli město za své peníze postaví cestu, na poznámku o tom, že města nařizují, co všechno kromě cest za své vlastní peníze máte postavit a jak, pošle odkaz na seznam slumů...
Jaka je realita v ceskych mestech? Kolik takovych cest je?Realita je taková, že ne všude, kde si vzpomenete stavět, město přispěchá s tím, že bude stavět cesty.
Sorry jako, ale s argumentaci soukromeho mesta duchu, ktere postavil ropny mogul za sve penize a vsechny cesty tam jsou soukrome, fakt nemam ambice souperitNo ono vám hlavně uniklo to podstatné: nejde o to, kdo to postavil, jde o to, že když je to "město duchů" (v uvozovkách, mogul si tam klidně jednou za čtvrt roku může pořádat mejdany pro tisíc lidí), náklady jsou minimální, protože tam město nebude investovat do infrastruktury. Tedy že náklady vznikají s obyvatelstvem, nikoliv s budovou.
Nezlob se, ale tato odpoved o tebe rika mozna vic, nez bys chtel.Argument proti osobě bychom měli, argument proti tvrzení jste zřejmě považoval za zbytečný. Všechny náklady na hasiče jsou spojeny s ochranou zdraví a majetku občanů. Ano, mezi majetek patří i nemovitosti, kdo by to byl řekl. To ale neznamená, že je to argumentem pro to, aby se extra z nemovitostí vybírala daň, protože když to bude hořet, tak to hasiči přijedou hasit. Protože to samé platí pro auto, které může taky hořeet, to samé platí pro vlak, když je z něj potřeba evakuovat lidi, to samé platí, když vám hasiči přijedou ze stromu sundat vosí hnízdo nebo kočku, to samé platí pro všechno ostatní, co mají hasiči v kompetenci. Tj. vzhledem k jejich záběru jednoznačně nedává smysl dělat rozpočet hasičů s nějakou návazností na jednotlivé případy, proto se financují z daní všeobecně a jako všeobecná služba občanům. Odkazovat se na hasiče je tedy v argumentaci pro daň z nemovitosti zcela účelové.
(1) Cesty. Aby vubec mohls dum postavit, musi k nemu existovat pristupova komunikace, jinak nedostanes stavebni povoleni.
aco altánek pořádně vybetonovanej/skleník víc večí/velkej domeček zahradní ty přece jako vobecní cestičku nepotřebujou :D ;D
+ ta cesta se zase jako tolik nevopotřebovává když neni vošizená a v domečku nikdo nebydlí :D ;D
(2) Hasici. Hasici ti prijedou hasit barak, pole, les (napr. zapalene bleskem) bez ohledu na to, jestli v nem nekdo bydli, nebo ne.
hele hořel by tendlecten domeček kdyby tam jakoby nebyla nakvartýrovaná squatterská špína?? ;D ;D
(3) Verejne osvetleni. To ti bude svitit pred barakem bez ohledu na to, jestli v nem nekdo bydli, nebo ne.
to tam jako neni kuli baráku ale kuli vobecní cestě ;D a děsná spousta lidí dělá žesi montujou svý světla nazahradě a nikdo jim zato nic nedá :D ;D
hele nemovitost se jakoby sama brání před protipožární inspekcí :O :O
A nebo použiju zdravý rozum a dospěju k tomu, že většina výdajů, které vy bez nějakého podložení považujete za výdaj spojený s nemovitostí, je ve skutečnosti spojena s tím, že tu nemovitost někdo využívá.Jestli jsem to pochopil, tak diskuze začala tím, že se neplatí ani za to užívání: když platíš nájem, tak z toho majitel platí daň z příjmu (a z ní se pak může stavět to metro - což je teda zase na prd když metro nepoužívám, protože jezdím na tom kole, ale budiž). Když bydlíš „ve vlastním“, tak nic takového neplatíš, ale okolí užíváš stejně.
když platíš nájem, tak z toho majitel platí daň z příjmu (a z ní se pak může stavět to metro …)
Takhle ale rozpočet nefunguje, to je celou dobu jen taková hypotetická vize, jak by to mohlo být. (Ale kdyby měla Praha napálit takovou sazbu daně z nemovitosti, aby to zaplatilo metro, tak už tam nebude chtít bydlet vůbec nikdo.) Navíc majitel nemovitosti, ve které bydlí, platí zase v plné výši údržbu a opravy (a daně z nich), které pronajímatel bude mít v nákladech (ať už ve skutečné výši nebo normalizované paušálem). Ono je strašně jednoduché vypíchnout si jednu konkrétní položku a na ní ukazovat, jak je něco nefér; ale taky je to dost zavádějící.
Myslis, ze takove nalepkovani prispiva konstruktivni diskuzi? Nebo se citis dobre ve spolecnosti Odina, Darth Phantoma, Grety a dalsich?
hele jak nás jako děda nálepkuje :D :D :D :D
nejvíc nejlepšejší by bylo nás někam zavřit pak by jako šlo udělat konečně ten pravej komunizmus :P :P
silnice 13.3MJsem myslel, že se silnice mají platit z daně z benzínu, případně z mýta a silniční daně. Proč bych měl platit silnici z daně z nemovitosti, když jezdím na kole, a tak ji potřebuji a „opotřebovávám“ řádově méně?
Jsem myslel, že se silniceJsou silnice a silnice.
silnice mají platit z daně z benzínu, případně z mýta a silniční daně.Tyto penize tecou do SFDI, kde se z toho financuji vetsinou vetsi projekty. V pripade mesta se jedna o mistni komunikace, ktere potrebuji beznou udrzbu tak jako tak a to se plati z meststkych rozpoctu.
Proč bych měl platit silnici z daně z nemovitostiProtoze ty silnice obvykle vedou k jednotlivym domum. A chte nechte musis mit k domu pristupovou cestu a jinak ti to ani nedovoli zkolaudovat.
Proč bych měl platit silnici z daně z nemovitosti, když jezdím na kole, a tak ji potřebuji a „opotřebovávám“ řádově méně?(a) Ta silnice je vybudovana v urcitem naddimenzovanem rozsahu tak, aby po ni mohla jezdit vozidla. Nejen tva, ale treba i IZS. (b) Z praktickych duvodu je spolecnost optimalizovana tak, aby pokryvala vetsi cast potreb populace a mimolehli jedinci musi trpet. V podobne duchu by kdokoliv mohl argumentovat, proc platit verejne osvetleni, kdyz on v noci spi a nebo si muze vzit celovkou, kdyz pujde vecer z hospody. Nehlede na chudaka Odina, ktery ve svem desetilitrovem osmivalci nemuze obrazet kilometry zbytecnych cyklostezek.
Protoze ty silnice obvykle vedou k jednotlivym domum. A chte nechte musis mit k domu pristupovou cestu a jinak ti to ani nedovoli zkolaudovat.Proč vlastně "chtě nechtě"? Teda kromě toho, že vám tu silnici město dost často nepřivede a zaplaťte si ji, jak už jsem vám napsal dřív. Ale proč tedy není řešením zrušit povinnost mít k domu silnici? Holt si risknu, že se mi tam nedostane sanitka, a když to bude hořet, následky budou stejné jako u čehokoliv jiného, co je špatně přístupné a blafne to.
V pripade mesta se jedna o mistni komunikace, ktere potrebuji beznou udrzbu tak jako tak a to se plati z meststkych rozpoctu.Teoreticky. Prakticky máte - pokud zrovna nejste hlmpraha - čím dál tím víc rozbitou silnici, dokud na to nepřijde dotace z EU.
Ale proč tedy není řešením zrušit povinnost mít k domu silnici? Holt si risknu, že se mi tam nedostane sanitka, a když to bude hořet, následky budou stejné jako u čehokoliv jiného, co je špatně přístupné a blafne to.(1) Stavba v mestske zastavbe vzdy predstavuje netrivialni zasah do okoli a je to neprimo zalezitost i ostatnich lidi. Pokud se neco udela blbe, udela se to blbe na desitky let dopredu a neni jednoduche, ale vetsinou ani mozne, to opravit. A proto dava smysl mit minimalni pozadavky na to, co by mely domy splnovat. (2) Pokud rezignujes na takto zakladni pozadavky vystavby, vznikne ti z mesta slum. Mimochodem, pred rokem jsem si prosel papirovanim kolem stavebni ohlasky a mohu rict, ze pozadavek na pristupovou komunikaci patri k tem naprosto nejpricetnejsim.
Ja si zatim nemuzu stezovat, u nas jsou cesty v peknem a udrzovanem stavu. Diky aktualnimu RUD na to jsou penize.V pripade mesta se jedna o mistni komunikace, ktere potrebuji beznou udrzbu tak jako tak a to se plati z meststkych rozpoctu.Teoreticky. Prakticky máte - pokud zrovna nejste hlmpraha - čím dál tím víc rozbitou silnici, dokud na to nepřijde dotace z EU.
V nekterych US statech to funguje tak, ze kdyz si neco opravis na baraku a zvednes tim jeho hodnotu, danis to jako prijem. Tim se vsechny varianty srovnavaji, protoze (b) a (c) si muzes odecist z dani.Můžu poprosit o příklad takového státu? Přijde mi to nepravděpodobné, ale nebudu tomu zrovna říkat lež, i když to tak cítím. Přijde mi zvrácené, že bych si za zdaněné peníze koupil dům, zaplatil daň z převodu, každý rok platil nemalé daně z nemovitosti, navěky, a akceptoval bych to, ze vláda nikdy nemá dost páchání dobra, takže zvyšuje jak tu sazbu daně z nemovitosti, tak i základ té daně, protože jsem sice dům koupil za třeba dvěstě tisíc, ale vláda má dojem, že by aktuální cena mohla být vyšší, třeba 280 tisíc, takže to použije jako nový základ. A protože tohle vše jim nestačí, tak by mi podle tvojí teorie naučtovali daň z příjmu za to, ze si třeba sám vyměním okna a tím zvednou hodnotu o 20 tisíc a zaplatím podle tebe daň z příjmu z těch 20 tisíc, které jsem však ve skutečnosti nepřijal.
Aha, takže ve skutečnosti nejde o nějaký princip (údajného) pokřivení trhu a nápravu (údajné) nespravedlnosti. Jde jen o to, že je potřeba někde vzít peníze do rozpočtu, tak se vezme něco, kde je jich (aspoň na první pohled) hodně a kde budou mít lidé omezené možnosti se bránit.Vůbec ne, jedna věc je míra celkového zdanění - tu vůbec neřeším anebo předpokládám, že zůstane stejná, tzn. zavedení daně z nemovitosti by znamenalo snížení ostatních daní. Druhá věc je struktura zdanění. Jsou to zva různé problémy.
Podle vaší logiky je na variantě (a) něco nemorálního a nazýváte ji pokřivením trhuTy tam pořád hledáš nějaký skrytý argument založený na morálnosti, ideologii nebo nečem takovým. Já to beru čistě jako technický problém optimálního zdanění, viz optimal tax: "The optimization problem involves minimizing the distortions caused by taxation" U toho sekání zahrady jde o to, že je rozdíl mezi zdaněním tvé práce na zahradě a tvé hlavní práce. Ale reálně to z několika důvodů nezpůsobí skoro žádné pokřivení trhu. I kdyby to zdanění práce bylo stejné, tak by to ovlivnilo chování lidí minimálně. Proč? Stačí si představit, co by se stalo, kdyby se situace narovnala a profesionální sekači zahrad by nemuseli platit daň - mělo by to zanedbatelný efekt na to, jestli si lidi sekají zahradu sami.
Ten dům nebo byt (stejně sekačka, auto, strojek na vlasy nebo domácí pekárna) stál nějaké peníze, které byly už před nákupem zatíženy nemalými daněmi a odvody a při nákupu pak DPHPrávě že při koupi domu nebo bytu se žádná DPH neplatí, protože nákupem nevzniká přidaná hodnota. Narozdíl od sekačky, auta, strojku nebo domácí pekárny, kde se DPH platí.
Naopak, pokud byla řeč o zvýšení daně z nemovitosti, navrhovalo se spíš o zvýšení daně z dalších nemovitostí, které slouží jako investice nebo zdroj zisku z pronájmu, ne o vyšší zdanění nemovitosti, ve které dotyčný bydlí.Tak to mi nepřijde jako smysluplný nápad, ani nevím co by mělo být jeho cílem...
Vůbec ne, jedna věc je míra celkového zdanění - tu vůbec neřeším anebo předpokládám, že zůstane stejná, tzn. zavedení daně z nemovitosti by znamenalo snížení ostatních daní. Druhá věc je struktura zdanění. Jsou to zva různé problémy.
Stejná by zůstala nanejvýš celková nebo průměrná míra zdanění přes všechny občany (a, na rovinu, ani tomu nevěřím). Konkrétní lidé by zaplatili buď víc nebo méně podle svých preferencí a voleb - ve vašem případě navíc voleb, které často udělali dávno před tím, než k navrhované změně došlo. Všechny tyhle "restrukturalizace" jsou nakonec nástrojem k podpoře určitého chování a potlačení nebo "potrestání" jiného. A mně se prostě nelíbí vaše volba, co podpořit a co potlačit nebo potrestat, protože si myslím, že podporuje chování, které je z dlouhodobého hlediska pro lidskou společnost spíš škodlivé, a naopak.
Právě že při koupi domu nebo bytu se žádná DPH neplatí, protože nákupem nevzniká přidaná hodnota.
To je ale formalismus, který hraničí s ignorancí (nebo demagogií, těžko říct, co je horší). Něco jako pojem "plátce DPH" v našem systému, kde se s (velmi malou) trochou nadsázky OSVČ obvykle stává "plátcem DPH" právě proto, aby ji nemusela fakticky platit.
Naopak, pokud byla řeč o zvýšení daně z nemovitosti, navrhovalo se spíš o zvýšení daně z dalších nemovitostí, které slouží jako investice nebo zdroj zisku z pronájmu, ne o vyšší zdanění nemovitosti, ve které dotyčný bydlí.Tak to mi nepřijde jako smysluplný nápad, ani nevím co by mělo být jeho cílem...
Je to podobné jako u toho vašeho nápadu, jen naopak: penalizovat "držení nemovitostí na kšeft nebo jako investici", aniž by to zároveň postihlo ty, kdo prostě jen chtějí bydlet ve svém. Cílem by mělo být částečné uvolnění problematické situace na trhu s nemovitostmi, ale nemyslím, že by to skutečně pomohlo, spíš by to v první řadě zvýšilo cenu nájmů.
Oba ty nápady mi připadají jako názorný příklad toho, jak politici sice unisono vykřikují, jak je náš daňový systém zaplevelený výjimkami a je potřeba ho zjednodušit, ale když dojde na konkrétní činy, ukáže se, že měli na mysli jen ty výjimky, které zvýhodňují poplatníka, zatímco výjimky, které poplatníka stojí peníze, s oblibou přidávají. Vzorovým příkladem je jistý Miroslav Kalousek, který dlouhodobě patří k nejhlasitějším kritikům výjimek, ale když zaváděl "superhrubou mzdu", neopomněl přidat poměrně zásadní výjimku, která stanoví, že zaplacené sociální a zdravotní pojištění OSVČ není daňově uznatelným nákladem/výdajem. Tj. jakási analogie "superhrubé mzdy" pro OSVČ. A když se teď na přelomu roku "superhrubá mzda" s velkou slávou rušila, tahle výjimka tam zůstala.
Konkrétní lidé by zaplatili buď víc nebo méně podle svých preferencí a voleb - ve vašem případě navíc voleb, které často udělali dávno před tím, než k navrhované změně došlo.Pokud by se taková daň z ničeho nic zavedla, bylo by to samozřejmě nespravedlivé vůči lidem co dřív koupili byt nebo dům, protože zaplatili cenu, ve které byl předpoklad, že zdanění nemovitostí je skoro nulové. Já se na to dívám primárně pohledem "jaký je ideální a co nejspravedlivější daňový systém pokud by se stavěl na zelené louce".
co podpořit a co potlačit nebo potrestatNo ale teď je zvýhodněno vlastnictví před nájmem. V idealizované ekonomice by vlastnictví a nájem mělo vyjít finančně přibližně nastejno.
To je ale formalismus, který hraničí s ignorancí (nebo demagogií, těžko říct, co je horší). Něco jako pojem "plátce DPH" v našem systému, kde se s (velmi malou) trochou nadsázky OSVČ obvykle stává "plátcem DPH" právě proto, aby ji nemusela fakticky platit.Nějak nechápu pointu... když se vyrobí auto, zaplatí se daň. Když se pak to auto přeprodává, žádná daň se neplatí, protože nevzniká nic nového, stejně jako při preprodeji bytů. Každá koruna z HDP by se měla danit stejně, nebo ne? Tenhle princip se mimochodem nejspíš porušuje tím, že je celkem vysoká daň z příjmu i spotřební daň. A vlastně je otázka, jestli se platí DPH při prodeji nově postavených bytů. Z toho co jsem našel tak asi ano, což je argument pro to, aby daň u toho fiktivního nájmu i u normálních nájmů byla nižší, aby nedošlo ke dvojímu zdanění.
Cílem by mělo být částečné uvolnění problematické situace na trhu s nemovitostmi, ale nemyslím, že by to skutečně pomohlo, spíš by to v první řadě zvýšilo cenu nájmů.To bych řešil odstraněním státem kladených překážek při stavbě nových nemovitostí plus případně snížení daní u nových nemovitostí a nájmů.
Nějak nechápu pointu... když se vyrobí auto, zaplatí se daň. Když se pak to auto přeprodává, žádná daň se neplatí, protože nevzniká nic nového, stejně jako při preprodeji bytů.
Pointa je v tom, že u DPH je zásadní rozdíl mezi tím, kdo ji platí formálně (každý plátce DPH z jím "přidané hodnoty"), a tím, kdo ji zaplatí fakticky (první chudák neplátce v tom řetězci, v praxi obvykle koncový zákazník).
A stejně je potřeba nahlížet i na ten přeprodej. Auto je trochu nešťastný příklad, protože tam jde cena extrémně dolů hned po nákupu. Ale představte si, že budete chtít na inzerát prodat nový a nepoužitý dětský kočárek, třeba proto, že se rodina nedohodla a máte dva, řekněme za 90 procent nákupní ceny. Budete počítat 90 procent z ceny, kterou jste skutečně zaplatil (tedy včetně DPH), nebo z "oficiální" ceny bez DPH? Troufám si říct, že se těžko najde někdo, kdo bude počítat to druhé. Takže jakkoli se při tom přeprodeji formálně žádná DPH neplatí, fakticky jí kupující stejně většinu zaplatí.
Takže jakkoli se při tom přeprodeji formálně žádná DPH neplatí, fakticky jí kupující stejně většinu zaplatí.Při tom přeprodeji ji sice ten kupující zaplatí, ale mně. Takže se mi to vrátí a de facto jsem žádnou DPH neplatil.
No ale teď je zvýhodněno vlastnictví před nájmem. V idealizované ekonomice by vlastnictví a nájem mělo vyjít finančně přibližně nastejno.Je? Mně osobně vlastnictví nějak extra výhodné nepřijde, když to srovnám s jinými možnostmi, kam strkat prachy, které má člověk volné díky tomu, že nekoupil nemovitost.
Když se pak to auto přeprodává, žádná daň se neplatí, protože nevzniká nic nového, stejně jako při preprodeji bytů.Neplatilo se při přeprodeji 4%? A zrušili to nějak se začátkem pandemie, čekal bych, že se po pandemii zase vrátí.
Je? Mně osobně vlastnictví nějak extra výhodné nepřijdeMyslím si že je. Představ si že Pepa a Franta si postaví každý nový dům, oba jsou stejné. Jsou 2 možnosti:
když to srovnám s jinými možnostmi, kam strkat prachy, které má člověk volné díky tomu, že nekoupil nemovitostPřesně takhle taky uvažuju a říkám si jestli jsem zbrklým nákupem bytu neudělal chybu... trochu se bojím, že to zas půjde dolů a už z toho nepůjde vycouvat bez ztráty... tohle je pro mě hrozná otrava řešit, ideálně bych chtěl něco jako "bydlení as a service", v podstatě takové lepší a uživatelsky přívětivější nájmy, které by maximálně omezily současné nevýhody bydlení v nájmu.
Neplatilo se při přeprodeji 4%? A zrušili to nějak se začátkem pandemie, čekal bych, že se po pandemii zase vrátí.Platilo a naštěstí to zrušili... Mně celkem dlouho trvalo přijít na kloub něčemu jako je "teorii zdanění", díky které by šlo nějak systematicky rozhodnout, co se má danit a co ne, podle jakých kritérií vybírat z možných nastavení daní. No a došel jsem hlavně k tomu, že ideálně by se měla každá koruna z HDP danit stejně (jinými slovy, všechno nově vyprodukované zboží a služby by se měly danit stejně). Při přeprodeji nemovitostí nic nového nevzniká, takže tam daň nedává smysl.
Jsou 2 možnostiNe, nejsou. I ve stávajícím právním prostředí stačí, aby oba byli součástí jedné rodiny, která není dysfunkční, a měli důvod se sestěhovat nebo střídat.
The government loses the opportunity to tax the transaction. Sometimes, governments have attempted to tax the imputed rent (Schedule A of United Kingdom's income tax used to do that), but it tends to be unpopular.[citation needed] Some countries still tax the imputed rent, such as Belgium, Iceland, Luxembourg, the Netherlands, Slovenia, Spain and Switzerland.[1] The absence of taxes on imputed rents is also referred to as Home-Ownership Bias.
Home-Ownership Bias
Tenhle termín podle mne zdaleka nejlépe vystihuje, o co ve skutečnosti jde: stát buď může chtít lidi podpořit ve snaze bydlet ve svém, nebo je od toho může chtít odradit. Všechny ty řeči o spravedlnosti jsou jen PR omáčka.
ehm, zdanit to ze neplatim sam sobe najem, kdyz bydlim ve vlastnim? To vam prijde moralni?
Opravdu se ptáte mne, po všem, co jsem sem na to téma zatím napsal?
Ještě pro úplnost:
Chceme aby stat podporoval lidi aby bydleli ve svem nebo aby je od toho odrazoval?
Já rozhodně nechci, aby je od toho odrazoval. Ale dokážu si představit, že někteří ekonomové by to viděli rádi z podobných důvodů, jako nechtějí, aby si lidé spořili, tj. že "peníze se musejí točit". Dokážu si představit, že pro ekonomy s touto životní filosofií je žádoucí odrazovat lidi od zodpovědného chování a podporovat přístup "kašli na budoucnost, carpe diem".
Naopak, pokud byla řeč o zvýšení daně z nemovitosti, navrhovalo se spíš o zvýšení daně z dalších nemovitostí, které slouží jako investice nebo zdroj zisku z pronájmu, ne o vyšší zdanění nemovitosti, ve které dotyčný bydlí.
Zrovna jsem narazil na jeden takový příklad, říká to viceguvernér ČNB; ta sice o dani z nemovitostí nerozhoduje, ale úplně nad tím mávnout rukou taky nejde.
Taky to názorně ukazuje krátkozrakost těch lidí, kteří vidí jen svá makroekonomická čísla a řídí se heslem "když se kácí les, létají třísky". Pro ně je člověk se dvěma byty automaticky "spekulant" nebo "investor". Vůbec je nenapadne, že jde v mnoha případech o rodinu, která se přestěhovala do většího, nebyla nucena původní byt prodat a protože za 5/10/15 let budou řešit bydlení děti, je pro ně výhodnější si byt nechat a zatím ho pronajímat, než ho prodat a později kupovat jiný (i s ohledem na vývoj cen nemovitostí). Předpoklad, že by pronajímatel zaplatil navýšenou daň z nemovitosti ze svého, a nájem ponechal nezměněný, je také dost odvážný.
V USA (nevím jak jinde) se do HDP započítává tzv. imputed rent,
Takže částka hypotetického nájmu se započte do HDP a potom, když se vyrobí jiné zboží, které by si člověk jinak nekoupil (v ideální ekonomice by se totiž nevyrobilo), protože by mu na něj nezbylo, tak ještě jednou?
i když zdroje byly jen 10 KčNo právě že nebyly. 10 Kč jsi vyprodukoval svojí prací, 3 Kč vyprodukoval byt. Mimochodem, je jedno jestli těch 10 Kč utratíš nebo ne, na HDP to nemá vliv. A nepoužil bych slovo "zdroje". Zdroj je lidská práce nebo kapitál (např. byt, továrna). HDP měří, kolik zboží a služeb tyto zdroje vyprodukují.
........(divize ANO).......
šlachtova přísaha si jakoby s bábou konkuruje ;D imho semu šlachta mstí protože nedostal žádný koryto pořádný za 'puč' a chce báboj sebrat hlasy nějaký :D ;D
Pirati, STAN, TOP09, Lidovci. Vse bez ODS, ktera bude nejak eliminovana pri povolebnich jednanich.
proč :D by se přece jako vlezdobruselistická nazelenalá progresivistická ods mezi těma vostatníma levičákama uplně stratila :O :D :D ;D
ANO, což je levičácký dno
To je dost zkreslený pohled, ANO není ani levicové ani pravicové, ale vždy se hlásí k takovými myšlenkám, ve kterých Babiš a jeho PR mašinerie vidí největší voličský potenciál. Nejdřív to byla umírněná pravice, pak se rozhodli vyluxovat voliče ČSSD a KSČM, tak to stočili doleva. Teď zase vidí, že nalevo už je vybráno (a taky reálně hrozí, že si pohřbí jediné potenciální koaliční partnery), takže otáčejí kormidlem doprava. Kromě toho to občas přibarví lehce dohněda, ale radši ne moc, protože těch opravdu náckovských radikálů není zase tolik, aby se vyplatilo odradit umírněné voliče. K tomu samozřejmě trochu anti-EU rétoriky, ale taky radši ne moc a hlavně ne žádné činy, aby to neohrozilo byznys Agrofertu, který na EU závisí - a tím nemyslím zdaleka jen dotace. (No, teď v tom projevu před hlasováním o nedůvěře už to možná trochu přehnal.) Bylo by to až k smíchu, kdyby to nebyla tak vážná věc a tak dobře to nefungovalo.
Co je tedy „pravice“, když ne tohle?pravicova cast ukazkoveho populizmu strany jednoho muze, kdy obcas nekomu povoli nervy nebo to neodhadne a rekne svuj nazor bez konzultace s PR tymem. IMHO
ANO není ani levicové ani pravicové, ale vždy se hlásí k takovými myšlenkám, ve kterých Babiš a jeho PR mašinerie vidí největší voličský potenciál.je vicemene presna definice, snad jen s ti dovetkem, ze dane myslenky nesmi nejak zasahne ohrozit profit holdingu.
Pred chvili mi tady hralo toto ... ac primarne o nekom jinem, "cirkus shit" je IMHO velmi vystizne
jen s ti dovetkem, ze dane myslenky nesmi nejak zasahne ohrozit profit holdinguCoz jsem nikdy nepochopil, jak Babisovi zlepsi zivot to, ze se Agrofertu bude darit lip? Podle me mu jde hlavne o moc nebo ukojeni ambici.
Tak Babis si z Masarykova: "Nebát se a nekrást" vzal jen to prvni.
Spíš bych řekl, že vynechal "a ne".
Ovsem, kdyz se podivam na zbytek moznosti v Cesku, je to bida.
Já to pojal pragmaticky. Vzal jsem strany, které mají reálnou šanci dostat se do sněmovny, a aplikoval filtr "komu bych to mohl hodit, aniž bych si musel dát pod zrcadlo kýbl". Když pořád ještě něco zbylo, trochu jsem přitvrdil na "komu bych to dokázal hodit, aniž bych si to musel nějak moc racionalizovat". Zbyly dvě strany a než jsem se mezi nimi začal nějak vážněji začít rozhodovat, oznámily, že budou kandidovat společně v koalici, čímž se problém voleb pro mne výrazně zjednodušil.
"Nebát se a nekrást" vzal jen to prvni.Nene, to není stále přesné. Babišovo motto je "Nebát se čerpat". Bureš stejně jako 90% politiků zjistil, že je mnohem příjemnejší čerpat, než něco dělat. Je to tragéd a diletant a stejně tak spousta lidí kolem něj. Kvůli tomu ale nepudu na truc volit rudý, takže asi tak.
nalevo toho udělali hodně a pořád nemají dost (viz to, co teď předvádí Maláčová)
Technická poznámka: Maláčová není ministryní za ANO.
Jsem paranoidní nebo na idnes.cz už nějakou dobu jede "nenápadná" protipirátská propagandato u holdingoveho tisku snad nekoho prekvapuje?
Seminář pod záštitou poslanců Patrika Nachera a Jana Skopečka Panelová diskuse: Nacher (ANO), Skopeček (ODS), Klaus (Trikolóra), David (SPD), Vávra (SOSP)Díky, nechci.
Seminář, na kterém se probíral současný přístup sociálních sítí, kde jsou levicové názory včetně těch extrémních často ponechávány a pravicové blokovány.Prostě ublíženecký honikruh.
si myslim že piráctvo jakoby rádo vykládá různý moudra svý ale už je jako nerado nechává vystavit nějaký kritice nebo porovnat s realitou protože moc dobře věděj žety rudozelený žvejky by asi jako nevobstáli :O :D :D ;D
Připadá mi ale, že tyhle priority časem oslabily a oni teď směřují někam jinam.Piráti posledních několik let nasávají obsah Zelených. Původní ideály skutečně bohužel ustoupily do pozadí
Nicméně hlavní úkol zní pořád jasně, nesmí projet muž s koženou brašnou a slovenským přízvukem, kapitalista a velkouzenář, nepletu-li se?Vypadá to tak. Byl to jeden z hlavních argumentů proponentů koalice se Stanem, no a teď je to vlastně téměř jediný, protože 1) se změnil volební zákon, tudíž „bonus pro vítěze“ koalice už nezíská a 2) průzkumy začínají ukazovat, že víc hlasů by Piráti a STAN dostali zvlášť než v koalici.
průzkumy začínají ukazovat, že víc hlasů by Piráti a STAN dostali zvlášť než v koalici.Přesně tak... Lidi vnímají tu koalici jako Piráty, ne jako Piráty + STAN. Takže když vybírají koho volit, potenciální volič STANu si řekne "hm, Piráty určitě nechci... asi zbývá Přísaha nebo možná nepůjdu volit". A druhý efekt je, "cože, Piráti mají 30%? sice jsem nechtěl jít volit, ale radši to dám Babišovi, než aby to tu ovládli nějací Piráti"
se změnil volební zákon, tudíž „bonus pro vítěze“ koalice už nezíská
Ale získá, nový zákon pořád zvýhodňuje velké strany (koalice) oproti malým, jen už to není tak přehnané jako u toho předchozího.
se s ní řadoví členové uměli ztotožnit, nestyděli se za ni a aby byli ochotni se na ní dobrovolnicky podílet
Tak nakresli nějakej plakátek, jak s předsedou Kimem s dredy nabíjíte dělo na Auroře a Ferjenčík jde na bodákový útok na Zimní Palác. S takouvouto autentickou kampaní se ztotožní 90% řadových členů.
Soudruzi (teď obecně), všimli jste si, že těch řadových rudochů je oproti jiným stranám hodně poskrovnu? Vypadá to, že zasvěcovací rituál do této komoušské sekty je náročný. Co mi k tomu řekneš, soudruhu? Každého nového soudruha/žku musí nejdřív proklepnout asi NKVD/Čeka, odhaduju, žejo?
Nebo téma zrušení info o pohlaví na občankách.
jako takovoudle kravinku pirátctvo řeší ale že vobčanky maj mit nově čip s biometrickejma údajema toje těm rudozelenejm progresivcům uplně jedno :D
Jsem paranoidní nebo na idnes.cz už nějakou dobu jede "nenápadná" protipirátská propaganda
vo piráctvu jakoby stačí psát jenom pravdu :P :P :D ;D
ale kdyžuž si to jakoby nakous ti nepřipadá divný žese teďko předvolbama vytáhnou vrbětice hamáčkova vlastizrada babišův střed zájmů feriho románky ato jako hlavně na deníku n/seznamzprávách/ultralevičáckým a2alarmu zatimco u piráckejch figurek podobný weby uklízej věci nevhodný hele třeba :O :O :O :O
vo piráctvu jakoby stačí psát jenom pravdu :P :P :D ;DKdyby se psala pravda (typu co měli Piráti v programu a vysrali se na to – třeba v oblasti svobodného SW), bylo by to prospěšné, protože by to vedlo k nějaké korekci, ti zastupitelé/poslanci by viděli, že se po nich něco konkrétního chce, a třeba by to i začli dělat. Jenže když se píšou bláboly a polopravdy (což je holt jednodušší), tak to u těch lidí a vyvolává paranoiu, až to vypadá, že někteří z nich docela ztrácejí kontakt s realitou. Ještě se to umocňuje různými sociálními bublinami a honikruhy (je to správný překlad slova circlejerk/rinkkirunkku?).
No tak teď jsi smíchala nevhodně dost věcí, co spolu nesouvisejí. Vrbětice, pokud vím, rozhodně nevytahoval a2larm (tam bych to spíš tipoval na akcičku tajných služeb, že to vylezlo zrovinka „teď“). Na legalisaci polyamorie není nic nevhodného. Nu, a Mikuláš rozhodně tvrdí, že ohledně toho rozhovoru žádný „pokyn“ nevydával, takže mu to snad můžeme věřit.ale kdyžuž si to jakoby nakous ti nepřipadá divný žese teďko předvolbama vytáhnou vrbětice hamáčkova vlastizrada babišův střed zájmů feriho románky ato jako hlavně na deníku n/seznamzprávách/ultralevičáckým a2alarmu zatimco u piráckejch figurek podobný weby uklízej věci nevhodný hele třeba :O :O :O :O
Na legalisaci polyamorie není nic nevhodného.tfuj
Nu, a Mikuláš rozhodně tvrdí, že ohledně toho rozhovoru žádný „pokyn“ nevydával, takže mu to snad můžeme věřit.ROFL
Na legalisaci polyamorie není nic nevhodného.tfuj
No, já bych se možná spíš zeptal, proč by se mělo legalizovat něco, co není nelegální.
Kolik že mají v ČR lidé v průměru za život sexuálních partnerů? A jaký že podíl manželství končí rozvodem? Osobně raději bych byl vyrůstal ve stabilní rodině polygamních, ale vzájemně si věrných rodičů, nežli podvádějících se rodičů „monogamních“.Na legalisaci polyamorie není nic nevhodného.tfuj
A jaký že podíl manželství končí rozvodem?Víc než 50%. Novodobé manželství je naprostá fraška. Ale jestli chtějí polyamoříci vlastní odrůdu této frašky, klidně. Ty následné rozvody těchto "polymanželství" pak budou děsná bžunda. Pepíčka bude mít Honza v pondělí, Markéta v úterý, Zbyněk ve středu, Lojzík ve čtvrtek, Tereza v pátek a o víkendy se budou dělit Franta a David každých 14 dní.
Osobně raději bych byl vyrůstal ve stabilní rodině polygamních, ale vzájemně si věrných rodičů, nežli podvádějících se rodičů „monogamních“.Fajn argument, až na to, že polygamie nebo polyamorie nejsou žádnou zárukou ani věrnosti, ani schopnosti dobře pečovat o dítě.
Fajn argument, až na to, že polygamie nebo polyamorie nejsou žádnou zárukou ani věrnosti, ani schopnosti dobře pečovat o dítě.To je pravda, nicméně pokud dnešní manželství jako instituce ve většině případů nefunguje, je na místě se zamyslet nad příčinami a možnými alternativami. Věřím, že se najdou tací, komu to bude vyhovovat lépe a stabilněji, a samotného mě napadá spousta možných zcela praktických výhod polygamního svazku.
že někteří z nich docela ztrácejí kontakt s realitou.
a neztrácej fakt jako ten kontak s realitou?? ato nemyslim jakoby jenom alžbětko se sekunďákem :O ;D
máš tam lidi jako antifáka bartoše hele
jako šikanovacího michálka hele
jako richetrovou která se soudí s nějakou pani co pod nějakej jeji blábol postla nějakej vobrázek se stalinem jak řiká 'zastřelte tu svini' a hrála že brečí kuli tomu hele :D :D a zapár dní se ta hyena živí na kellnerově čerstvý mrtvole hele :/ :/
jako pornoherečku krausovou hele kterou kamarádi z piráctva posílaj lobbovat hele
a takle bych jako mohla pokračovat dorána bílýho :P :P
tvrdí, že ohledně toho rozhovoru žádný „pokyn“ nevydával, takže mu to snad můžeme věřit.
je možný že lui + lidi vokolo jenom dělaj že chráněj 'svýho' člověka :P :P
tobě věřim žeto možná aspoň ňák myslíš upřímě ale stimdletim materiálem se prostě jako nedá normálně pracovat a buď jako rád žesi stratil tu vobčanku a nemusíš tam sedět snima třeba ;D
a vubec dobrou noc!!!!!
a neztrácej fakt jako ten kontak s realitou??No ztrácejí, vždyť to říkám. Antifa mi nevadí, ale jinak z tebou jmenovaných osob jsem jednu navrhoval odvolat ze stranické funkce pro porušení programu a principů transparence ještě v roce 2017 (členský podnět získal podporu, ale v samotném hlasování byl návrh na odvolání zamítnut), no a s jinou z tebou jmenovaných osob jsem se bavil v poslední době o jedné věci, a předkládané argumenty byly takové, že jsem měl pocit, že žijeme každý v jiném vesmíru. Jinak jsem optimista a doufám, že po volebním výprasku v roce 2025 zas značná část oportunistů postupně odleze pryč a že v roce 2029 tam třeba budou trochu použitelnější kádry. Na ambasádách se letos bude volit z ústeckých kandidátek, a nějací tři čtyři kroužkovatelní kandidáti se tam najdou.
Jinak jsem optimista a doufám, že po volebním výprasku v roce 2025
hezkej voptimistickej scénář jako :D :D
To výde skoro na pětiletku to plánování, žejo. Já jsem se chtěl ještě voptat, jestli už máte podezření na ty oportunisty a zrádce pirátského programu. Kdo by to moh bejt, Ferjenblešík? Ale jako neboj, von se pak přizná, a ve spravedlivém procesu požádá sám o spravedlivy trest smrti jako Slánský a Kameněv.
Jinak bych chtěl ocenit tvůj smysl pro humor, soustruhu. Ještě jsem asi nezaregistroval komunistu, kterému by vadila AntifaDalsi je samozrejme adopce, ktera musi probihat pouze do rodin, kde je muz a zena, jelikoz je nutne opet reflektovat biologickou realitu.Navrhujes tedy odebirat deti svobodnym matkam a matkam samozivitelkam a davat je do uplny rodin, kde je muz a zena, protoze je nutne reflektovat biologickou realitu?
adopce, ktera musi probihat pouze do rodin, kde je muz a zena, jelikoz je nutne opet reflektovat biologickou realitu.Polygamní rodiny (pohlavně heterogenní) mohou biologicky plodit děti bez problémů, takže jsem rád, že podporuješ adopci rodiči v polygamních svazcích.
biologicky je dite vysledkem aktu jednoho muze a jedne zenyNo a co když není?
RizikaPořád nevím, co konkrétně za rizika.
tam je proste dite vysledkem rozhodnuti jeho rodicuCo když není? Zrovna u adopcí je logické větší zastoupení dětí zplozených při znásilnění… není to tak dávno, co ve zdejším prostředí žena byla předmětem rozhodování muže… což souviselo s dohodnutými sňatky a rodinou jakožto primárně ekonomickou jednotkou… a když zabrousíme trochu dál, dostaneme se k záležitostem jako „právo první noci“. Tradice!
a když zabrousíme trochu dál, dostaneme se k záležitostem jako „právo první noci“... u kterého není moc jisté, jestli vůbec existovalo, natož jestli se praktikovalo.
hele na novinkách taky :D ;D