Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Nokia ukončila vývoj linuxového telefonního software Qtopia (aka QtExtended), verze 4.4.3 bude poslední.
Narozdíl od jiných mě to překvapilo, žil jsem v blažené nevědomosti do poslední chvíle. Mrtvolnou ztuhlost webu qtopie jsem si vysvětloval zapojováním do Nokie, přejmenovávacím zmatkem a nakonec tím, že trollové makají na Qt 4.5.
Naopak se mi to zdá nelogické. Kdyby to předem byl plánovaný tah, ušetřili by si patálie s rebrandingem na QtExtended. Že by za to mohl všemocný google ? Viděno optikou freerunnera, Qtopie/QtExtended zatím nemá na svém malém linuxovém políčku jinou smysluplnou konkurenci než Androida. To je věru těžká konkurence, ale neřekl bych, že podmiňuje ukončení vývoje. Logičtější by bylo otevřít repozitář, minimalizovat ostatní výdaje a čekat, jestli případný úspěch androida neroztočí linuxovou telefonii obecně. Výrobců telefonů je hodně a všichni nemusí být s Mountain View zadobře, nebo prostě mohou mít dost rozumu aby se nenechali zblbnout "všechno je web" módou (viz. poslední linuxová věc od palmu). Nebudem si nic namlouvat, je to malá šance, ale pořád lepší než nic a zisk by mohl být veliký.
To je ovšem logická úvaha nad obchodním rozhodnutím, a obchodníci se podle mých zkušeností logickým uvažováním nezdržují. Možná je to prostě banální příběh o finanční krizi a o přihlouplém manažerovi, který dostal za úkol ušetři X peněz ber kde ber. Vem ho čert.
V každém případě spousta lidí s freerunnerem teď bude řešit základní otázku telefonu, života, vesmíru a vůbec. Qtopia je ze hry. OM je nepoužitelné, FDOM je OM s nepoužitelnými aplikacemi. Na debiana nesáhnu ani klackem (žádný flejm prosím, to sem teď nepatří), kroskompilovat gentoo jsem línej. Všechno ostatní je ve stádiu čekání na zahmyzovanou alfaverzi. Snad by se dalo použít SHR, ale moc si od toho neslibuju.
Co teď, milé ábíčko, poraď.
Tiskni
Sdílej:
Poslední Qtopia/QtExtended mi přišla už celkem dobrá – ty problémy byly způsobené spíš neodladěností na freerunerovský hardware (což se týká i Androida). Zbývá už jen dotáhnout ten poslední kousek, aby to šlo používat jako běžný telefon pro normální lidi – jenže jak známo, právě ten poslední kousek dá většinou nejvíc práce…
Hmmm, cca za rok bych to viděl, že si budu kupovat telefon, tak jsem to nesledoval, co že je s Free runnerem? Chtěl jsem něco s linuxem, ssh apod., že by nebylo nic k mání?
Jo, ale nepřipojíš se tam SSHčkem, nepingneš ani localhost a o podpoře IPv6 nebo USB host se nedá ani mluvit, takže telefon celkově na <i>
S freerunnerem si člověk užije víc zábavy (ale je fakt, že jako hlavní telefon ho zatím nepoužívám).
No, čekam na něco jako vylepšené pda.
SHR unstable je docela v pohode, prekvapilo me, ze to nerozbourali ani aktualizace, jen musim pouzivat u-boot misto Qi, protoze s Qi mi blbne GPS. Zadne echo
vydrz pri beznem provozu zhruba 2 dny. Bohuzel na rozdil od debianu je treba openvpn rozjet problem, preci jen ty tisice aplikaci v repozitari debianu jsou znat...
Vyvoj bude potrebovat jako open source, coz je mozna lepsi nez puvodni closed doors vyvoj s obcasnym uvolnenim necoho pod open source licenci...
Tak tak. Podle mě se vývoj QT Extended rozjede. Už teď je git repozitář s echo fixem a prej snad aji opraveným připojením k wifi. Mě se QT Extended moc líbí a přestal jsem používat jenom kvůli tomu echu. Asi je čas to zase zkusit.
Linky?
Co za věci na tom budete vyvíjet? Konečně se to začne používat na něco jiného než na hraní