Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Nokia ukončila vývoj linuxového telefonního software Qtopia (aka QtExtended), verze 4.4.3 bude poslední.
Narozdíl od jiných mě to překvapilo, žil jsem v blažené nevědomosti do poslední chvíle. Mrtvolnou ztuhlost webu qtopie jsem si vysvětloval zapojováním do Nokie, přejmenovávacím zmatkem a nakonec tím, že trollové makají na Qt 4.5.
Naopak se mi to zdá nelogické. Kdyby to předem byl plánovaný tah, ušetřili by si patálie s rebrandingem na QtExtended. Že by za to mohl všemocný google ? Viděno optikou freerunnera, Qtopie/QtExtended zatím nemá na svém malém linuxovém políčku jinou smysluplnou konkurenci než Androida. To je věru těžká konkurence, ale neřekl bych, že podmiňuje ukončení vývoje. Logičtější by bylo otevřít repozitář, minimalizovat ostatní výdaje a čekat, jestli případný úspěch androida neroztočí linuxovou telefonii obecně. Výrobců telefonů je hodně a všichni nemusí být s Mountain View zadobře, nebo prostě mohou mít dost rozumu aby se nenechali zblbnout "všechno je web" módou (viz. poslední linuxová věc od palmu). Nebudem si nic namlouvat, je to malá šance, ale pořád lepší než nic a zisk by mohl být veliký.
To je ovšem logická úvaha nad obchodním rozhodnutím, a obchodníci se podle mých zkušeností logickým uvažováním nezdržují. Možná je to prostě banální příběh o finanční krizi a o přihlouplém manažerovi, který dostal za úkol ušetři X peněz ber kde ber. Vem ho čert.
V každém případě spousta lidí s freerunnerem teď bude řešit základní otázku telefonu, života, vesmíru a vůbec. Qtopia je ze hry. OM je nepoužitelné, FDOM je OM s nepoužitelnými aplikacemi. Na debiana nesáhnu ani klackem (žádný flejm prosím, to sem teď nepatří), kroskompilovat gentoo jsem línej. Všechno ostatní je ve stádiu čekání na zahmyzovanou alfaverzi. Snad by se dalo použít SHR, ale moc si od toho neslibuju.
Co teď, milé ábíčko, poraď.
Tiskni
Sdílej:
Poslední Qtopia/QtExtended mi přišla už celkem dobrá – ty problémy byly způsobené spíš neodladěností na freerunerovský hardware (což se týká i Androida). Zbývá už jen dotáhnout ten poslední kousek, aby to šlo používat jako běžný telefon pro normální lidi – jenže jak známo, právě ten poslední kousek dá většinou nejvíc práce…
Hmmm, cca za rok bych to viděl, že si budu kupovat telefon, tak jsem to nesledoval, co že je s Free runnerem? Chtěl jsem něco s linuxem, ssh apod., že by nebylo nic k mání?
Jo, ale nepřipojíš se tam SSHčkem, nepingneš ani localhost a o podpoře IPv6 nebo USB host se nedá ani mluvit, takže telefon celkově na <i>
S freerunnerem si člověk užije víc zábavy (ale je fakt, že jako hlavní telefon ho zatím nepoužívám).
No, čekam na něco jako vylepšené pda.
SHR unstable je docela v pohode, prekvapilo me, ze to nerozbourali ani aktualizace, jen musim pouzivat u-boot misto Qi, protoze s Qi mi blbne GPS. Zadne echo
vydrz pri beznem provozu zhruba 2 dny. Bohuzel na rozdil od debianu je treba openvpn rozjet problem, preci jen ty tisice aplikaci v repozitari debianu jsou znat...
Vyvoj bude potrebovat jako open source, coz je mozna lepsi nez puvodni closed doors vyvoj s obcasnym uvolnenim necoho pod open source licenci...
Tak tak. Podle mě se vývoj QT Extended rozjede. Už teď je git repozitář s echo fixem a prej snad aji opraveným připojením k wifi. Mě se QT Extended moc líbí a přestal jsem používat jenom kvůli tomu echu. Asi je čas to zase zkusit.
Linky?
Co za věci na tom budete vyvíjet? Konečně se to začne používat na něco jiného než na hraní