Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Nové KDE mě klikatými cestičkami donutilo nainstalovat novou, toho času nestabilní (ve smyslu ~arch nestabilní) verzi portage, jmenovitě 2.1.7.17. Načež na mě emerge -av kdebase-meta
vyzvracel hromadu blockerů, všechny ve stylu kde-something-4.3.5 blokuje kde-something-4.4. Po troše nadávaní na pitomý nápad cpát do slotů něco co tam nepatří (od dob odstranění kdeprefix) jsem nakonec konfliktní balíky ručně odinstaloval a kompilace víceměně prošla.
Že se situace opakovala na domácí mašině, to by mě překvapit nemělo, koneckonců má dost podobnou sadu balíků a USE flagů. Co mě ale překvapilo hodně - šlo o podstatně delší seznam úplně jiných blockerů. To už jsem začal pátrat…
Závěr? I když jsem byl nakrknutý, musím uznat, že je v podstatě správné že portage respektuje world. Zrada byla jen v tom, že bylo tak těžké na to přijít - jestli je někde nějaké RTFM, nenašel jsem je. Pročež buďte milí gentooisté se záluskem na KDE 4.4 varováni: pokud kompilujete kousky kde bez --oneshoot, pročistěte si world, sic se dočkáte překvapení. Platí to sice obecněji než jen pro KDE, ale jiná hromada slotů stejných rozměrů se snad v portage nevyskytuje.
KDE 4.4 vypadá zatím skvěle až na dvě věci. První jsou za určitých okolností rozbité klávesové zkratky , nic fatálního, ale dokáže to naštvat. Druhá věc je závislost na šaškárně jménem „sémantický desktop“. Dokud byly nepomuk a strigi a ostatní sémantická verbež volitelné dodatky, nic jsem proti nim neměl. Ale ve 4.4 je prakticky nemožné se jich zbavit, přestože je to stále stejná nenažraná zabugovaná bestie. Skoro to vypadá, že po nezaslouženém (*) průšvihu s 4.0 se kde tým rozhodl si tentokrát pořádný průšvih opravdu zasloužit.
(*) Ještě než se strhne flame: pokud někdo vydá nehotový a zabugovaný projekt, tak se jen řídí Raymondovým (Linusovým?) „release early, release often“ a v případě KDE4 už bylo setsakra na čase. Viním tedy jen a pouze distribuce, že na svoje uživatele bez varování vypustily příšeru.
Tiskni
Sdílej:
Installed versions: 4.4.0(4.4)!t(12:24:29 10.2.2010)(acl alsa bzip2 lzma
mmx nls opengl policykit spell sse sse2 ssl -3dnow -altivec -aqua -bindist -debug -doc
-fam -handbook -jpeg2k -kdeenablefinal -kdeprefix -kerberos -openexr -semantic-desktop
-test -zeroconf)
Homepage: http://www.kde.org/
Description: KDE libraries needed by all KDE programs
Jenom nesmis chtit kdepim (kmail a nektery jeho kamose), kde se ocividne vyvojari rozhodli spachat harakiri a vyzadovat jak akonadi (mysql) tak semantic-desktop (virtuoso).
Budiž, taky napíšu.
Po nějaké době, skoro bez přípravy jsme taky upgradoval z 4.3.4/5 na 4.4, kde primárně nepoužívam, "jen" ty nejvypečenější aplikace, v rámci aktualizace všeho. Narazil jsem na asi ležáky, binutils s flagem gold mi něco zdržoval (sandbox?), řešení jsem našel v bugzille, a u popplera jsem se chvíli zakous, -cups to vyřešilo, něco bylo na odkazu o sjednocení (reunification). Po aktualizaci mi novej wpa_supplicant 0.7.1 se starym konfigurákem nešel, 0.6.9 ok.
Nepomuka to nainstalovat chtělo, jelikož mam windowmaker, tak defaultně nestartuje, nemusim řešit.
pacman -Syu
.
Chceš říct, že jsi na něj ještě nenadával?
musím uznat, že je v podstatě správné že portage respektuje worldto je nesmysl - nebo ty máš snad ve world uvedené konkrétní verze, které by tudíž nesměl odinstalovat? - upgrade stylem "odinstaluju starý a hned nainstaluju nový" je pořád jenom upgrade a ne odinstalace, s tím by se balíčkovací systém měl umět vyrovnat
po nezaslouženém (*) průšvihu s 4.0 ... Viním tedy jen a pouze distribuce, že na svoje uživatele bez varování vypustily příšeru.aby se tisíckrát opakovaná lež se nestala pravdou, opět pro budoucí generace uvádím tento blud na pravou míru: byl to právě projekt KDE kdo vydal verzi 4.0 jako stabilní bez varování, že se to nedá používat, a že to není určeno vlastně nikomu, natož běžnému uživateli, tudíž chyba je jen a pouze na straně vývojářů KDE tak naokraj, ono pravidlo "release early, release often" s tím prachnic nesouvisí, klidně mohly každý týden vycházet verze 4.0 alpha 1, 2, 3 ..., beta 1, 2, 3 ..., RC1, 2, 3 ... až dokud by to nebylo alespoň trošku použitelné - ale vývojáři se rozhodli říct, že to použitelné už je, tak ať si kurva vyžerou následky a ne že je furt bude někdo omlouvat a házet vinu na jiné!