Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
No, jsem zvědavej, kdy bude Haiku použitelný tak jako např. Ubuntu. Asi jsem moc pohodlnej, ale ani se mi ho (Haiku) nechce zkoušet.
Ted zkomam jestli by to neslo nabootovat z flashky pomoci syslinuxu.
Kdyz to tu ctu tak se me nechce to ani davat na CD-RW.
Dam vedet co a jak.
Tak u mne to bootovalo vice-mene bez problemu - s rychlosti primerenou LiveCD. Nevsiml jsem si nejakeho rozdilu v rychlosti.
ja posledni rok a a neco testuji ruzne OS a liveCD uz jen ve virtualni masine a nemuzu si to vynachvalit - zvlast kdyz nejlevnejsi procesor s HW virtualizaci stoji cca 1000kc.
Dalším dost velkým nedostatkem je, že se jedná o jednouživatelský systém.Zatím, má se to v další verzi změnit.
Ale k čemu ti je GUI, když se v budoucnu změní C library, což je patrně základ toho systému?
alpha verze jedine ve VM
ja Haiku vyzkousel ve virtualboxu a jelo jak z praku
Tak boot z flashky se nezadaril. Nenasel jsem v adresarove strukture nic jako syslinux ci grub od ceho bych se mohl odpichnout.
Instalace na volny HDD vsak dopadla uspesne.
Neodsuzuju Haiku...
...Jako souhrn bych mohl napsat, že bych se neodvážil takový systém vydat jako live CDNo, já jsem to pochopil tak, jak jsem to pochopil. Ale když si vzpomenu, jak „funkční“ byla liveCD s aplhaverzemi KDE4, tak bych si alpha Haiku nedovolil poškodit ani škaredým pohledem.
Tiskni
Sdílej: