Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Abych byl už ze začátku stručný - nedopadlo to vůbec dobře.
Stáhl jsem si verzi alpha 1, vypálil na CD a zkouška mohla začít. Kdo o tomto systému také slyšel prvně, tady je pár informací.
Na domácím PC testování skončilo už během bootování, stihl jsem vždy jen postřehnout něco s "FDD", pak několik teček a počítač se restartoval. Bootoval jsem už několik live-cd linuxu, čili na mé straně chybu mohu vyloučit - nic se stejně nedá ovlivnit.
Zkouška na jiném PC už vypadala líp, tam vše naběhlo, ale CD mechanika kvedlala celou dobu jak o závod, možná se Haiku používá jako zátěžový test pro mechaniky u výrobců, velmi by se na to hodilo.
Asi po 5 minutách to vypadalo, že desktop naběhl. Kvedlání ale pokračovalo neustále, tak jsem chtěl zkusit připojení k internetu a v menu jsem našel prohlížeč (nutno dodat, že snad i to menu se načítalo postupně z CD, jak jsem ho procházel myší, čili odezva byla dost pomalá). Po kliknutí v menu na prohlížeč a po několika málo minutách (nepřeháním) se konečně objevilo okno (které už jsem za takovou dobu neočekával), mechanika kvedlala vesele dál, vše se zdálo jak zpomalený film. Načetla se i nějaká stránka. Chtěl jsem otevřít nový tab a zadat jinou adresu - a to byl konec. Zjistil jsem totiž, že vůbec nefunguje klávesnice! Aspoň myš fungovala a asi po dvou minutách hledání jsem konečně našel někde, jak tohle utrpení ukončit...
Instalaci na HDD jsem nezkoušel, třeba tady někdo naváže a napíše o tom blog, možná mu půjde i klávesnice :) Jako souhrn bych mohl napsat, že bych se neodvážil takový systém vydat jako live CD, i když se jedná o alfa verzi. Velmi mě to odradilo od vyzkoušení nějaké budoucí (a snad funkčnější) verze.
Tiskni
Sdílej:
No, jsem zvědavej, kdy bude Haiku použitelný tak jako např. Ubuntu. Asi jsem moc pohodlnej, ale ani se mi ho (Haiku) nechce zkoušet.
Ted zkomam jestli by to neslo nabootovat z flashky pomoci syslinuxu.
Kdyz to tu ctu tak se me nechce to ani davat na CD-RW.
Dam vedet co a jak.
Tak u mne to bootovalo vice-mene bez problemu - s rychlosti primerenou LiveCD. Nevsiml jsem si nejakeho rozdilu v rychlosti.
ja posledni rok a a neco testuji ruzne OS a liveCD uz jen ve virtualni masine a nemuzu si to vynachvalit - zvlast kdyz nejlevnejsi procesor s HW virtualizaci stoji cca 1000kc.
Dalším dost velkým nedostatkem je, že se jedná o jednouživatelský systém.Zatím, má se to v další verzi změnit.
Ale k čemu ti je GUI, když se v budoucnu změní C library, což je patrně základ toho systému?
alpha verze jedine ve VM
ja Haiku vyzkousel ve virtualboxu a jelo jak z praku
Tak boot z flashky se nezadaril. Nenasel jsem v adresarove strukture nic jako syslinux ci grub od ceho bych se mohl odpichnout.
Instalace na volny HDD vsak dopadla uspesne.
Neodsuzuju Haiku...
...Jako souhrn bych mohl napsat, že bych se neodvážil takový systém vydat jako live CDNo, já jsem to pochopil tak, jak jsem to pochopil. Ale když si vzpomenu, jak „funkční“ byla liveCD s aplhaverzemi KDE4, tak bych si alpha Haiku nedovolil poškodit ani škaredým pohledem.