Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Abych byl už ze začátku stručný - nedopadlo to vůbec dobře.
Stáhl jsem si verzi alpha 1, vypálil na CD a zkouška mohla začít. Kdo o tomto systému také slyšel prvně, tady je pár informací.
Na domácím PC testování skončilo už během bootování, stihl jsem vždy jen postřehnout něco s "FDD", pak několik teček a počítač se restartoval. Bootoval jsem už několik live-cd linuxu, čili na mé straně chybu mohu vyloučit - nic se stejně nedá ovlivnit.
Zkouška na jiném PC už vypadala líp, tam vše naběhlo, ale CD mechanika kvedlala celou dobu jak o závod, možná se Haiku používá jako zátěžový test pro mechaniky u výrobců, velmi by se na to hodilo.
Asi po 5 minutách to vypadalo, že desktop naběhl. Kvedlání ale pokračovalo neustále, tak jsem chtěl zkusit připojení k internetu a v menu jsem našel prohlížeč (nutno dodat, že snad i to menu se načítalo postupně z CD, jak jsem ho procházel myší, čili odezva byla dost pomalá). Po kliknutí v menu na prohlížeč a po několika málo minutách (nepřeháním) se konečně objevilo okno (které už jsem za takovou dobu neočekával), mechanika kvedlala vesele dál, vše se zdálo jak zpomalený film. Načetla se i nějaká stránka. Chtěl jsem otevřít nový tab a zadat jinou adresu - a to byl konec. Zjistil jsem totiž, že vůbec nefunguje klávesnice! Aspoň myš fungovala a asi po dvou minutách hledání jsem konečně našel někde, jak tohle utrpení ukončit...
Instalaci na HDD jsem nezkoušel, třeba tady někdo naváže a napíše o tom blog, možná mu půjde i klávesnice :) Jako souhrn bych mohl napsat, že bych se neodvážil takový systém vydat jako live CD, i když se jedná o alfa verzi. Velmi mě to odradilo od vyzkoušení nějaké budoucí (a snad funkčnější) verze.
Tiskni
Sdílej:
No, jsem zvědavej, kdy bude Haiku použitelný tak jako např. Ubuntu. Asi jsem moc pohodlnej, ale ani se mi ho (Haiku) nechce zkoušet.
Ted zkomam jestli by to neslo nabootovat z flashky pomoci syslinuxu.
Kdyz to tu ctu tak se me nechce to ani davat na CD-RW.
Dam vedet co a jak.
Tak u mne to bootovalo vice-mene bez problemu - s rychlosti primerenou LiveCD. Nevsiml jsem si nejakeho rozdilu v rychlosti.
ja posledni rok a a neco testuji ruzne OS a liveCD uz jen ve virtualni masine a nemuzu si to vynachvalit - zvlast kdyz nejlevnejsi procesor s HW virtualizaci stoji cca 1000kc.
Dalším dost velkým nedostatkem je, že se jedná o jednouživatelský systém.Zatím, má se to v další verzi změnit.
Ale k čemu ti je GUI, když se v budoucnu změní C library, což je patrně základ toho systému?
alpha verze jedine ve VM
ja Haiku vyzkousel ve virtualboxu a jelo jak z praku
Tak boot z flashky se nezadaril. Nenasel jsem v adresarove strukture nic jako syslinux ci grub od ceho bych se mohl odpichnout.
Instalace na volny HDD vsak dopadla uspesne.
Neodsuzuju Haiku...
...Jako souhrn bych mohl napsat, že bych se neodvážil takový systém vydat jako live CDNo, já jsem to pochopil tak, jak jsem to pochopil. Ale když si vzpomenu, jak „funkční“ byla liveCD s aplhaverzemi KDE4, tak bych si alpha Haiku nedovolil poškodit ani škaredým pohledem.