Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Hádám, že prakticky každý z nás má občas den, kdy se nic nedaří, vše padá z ruky a všechno je na levačku. Dnes tento den potkal mě, naštěstí se omezil jen na elektroniku a informační technologie. Věc je to natolik výrazná, že jsem začal uvažovat, zda za ní nejsou nějaké fyzikální principy.
Tak například dnes já: dopoledne ještě všechno fungovalo normálně (sice jsem měl depresi z jistých zpráv uveřejněných v metru, ale to je jiná věc). Odpoledne se moje pracovní stanice začala chovat jaksi divně, KMail nečetl maily, u všech hlásil "no name - no author" nebo jen prázdný řádek, když jsem přitlačil, začal padat. Vzhledem k tomu, že moje pracovní stanice zažila několik upgradů mezi různými ranými verzemi našeho OS, přisuzoval jsem to akumulaci entropie.
Nelenil jsem tedy a přeinstaloval systém z čisté vody. Během hodinky či dvou jsem to měl, a ejhle, KMail padal dál. Dobře, stejně se mi moc nelíbil, nainstaloval jsem Thunderbird. Ten poprvé nastartoval, ale pak spadl, pak spadl těsně po startu a pak se jaksi už vůbec nespustil s tím, že nemá knihovny. Nelhal, nebyly tam, přestože tam původně být musely, jinak by se nespustil ani napoprvé, že?
V tu chvíli už jsem čichal něco nedobrého. Nejdříve mě napadl rootkit, ale po poradě s našimi adminy jsme to moudře usměrnili na možnou vadu paměti. Spustím tedy memcheck a hle - po deseti minutách na mě vyjelo několik desítek tisíc chyb. Patrně upadl větrák nebo čipset zakončil svou éru. Nevím, ještě, co, budeme to řešit až zítra.
Nuže, to se občas stane. Sednu tedy k jinému stroji, normálně testovacímu, abych aspoň dokončil rozdělanou práci. Je třeba namapovat si síťové disky, suvérenně napíšu "joe /etc/fstab" a obdržím segfault.
Zkrátka, když se daří, tak se daří. Někdy během mého přesunu od jednoho poče k druhému mi také přišla zpráva od mobilního operátora: "Vážený zákazníku, v důsledku nulového kreditu vám dočasně pozastavujeme komunikační služby." Hmm? Podívám se na kredit a vidím: minus 170,- Kč.
Dobře, ten tarif je vysvětlitelný - těsně před tím jsem platil cosi SMSkou. Poté jsem si samozřejmě ověřil, kolik peněz mi zbylo, jenže mě nenapadlo, že odečet peněz z kreditu může mít poměrně dlouhou setrvačnost (jenže zase, kdo to kdy viděl, aby mi přišlo potvrzení o zaplacení služby a peníze se odepsaly až za dvě hodiny?). OK. Nicméně co ten zbytek? Korupce na slunci? Vesmírné záření? Nevím, ale připadá mi to trochu víc než obyčejná náhoda. Kdyby se to tak dalo vědecky prozkoumat...
Tiskni
Sdílej:
Mám teorii o groupování událostí. A už si toho všímám na každém kroku. Prostě se mi stane nějaká věc - která se mi dejme tomu nikdy nestala. A stane se ten den třikrát. Nebo například slyším hlášku, kterou jsem (pokud to mohu říct) nikdy neslyšel a v osudném týdnu slyším pět její parafrází. A pozor, mezi tím nejsou žádné viditelné souvislosti.
V tvém případě bych to aplikoval jako nastavení osudu na stav chyby HW/SW a věci kolem tebe se podle nastavené skupiny jen řídily .
Vím že to zní trošku šíleně, ale je to například dobré promílat před usínáním - co když jsou ty skupiny nebo reakce v nich nějak provázené. Jo a jen tak mimochodem, na náhodu nevěřím .