Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ufff! Konečně je po Vánocích i po Silvestru a život se, doufejme, vrátí do původních kolejí...
Nevím, jestli je to jen moje představa, ale poslední konec roku byl opravdu hrozný. Tma, zima, žádný sníh (tzn. ještě větší tma) a z toho plynoucí deprese, ale navíc i v ovzduší bylo něco špatného. Všimli jste si, kolik osobností, zejména umělců, v průběhu prosince zemřelo? Ano, samozřejmě, byli staří, ale přesto mám pocit, že tenhle konec roku se jaksi nahromadily negativní energie, karmy nebo bojlery nebo čertví co. Ostatně i pan Terry Prattchett (a toho je mi strašně, strašně líto - kdo ví, prosím držte mu palce, kdo neví, buďte rádi) píše o prosinci jako o "temném nedopalku roku".
Pevně doufám, že společně s novým rokem jsme aspoň tohle nechali za sebou. Samozřejmě, vím, že konec roku je vlastně pouze formální, numerická záležitost (to už ten slunovrat je aspoň zakotvený v přírodě), ale možná, že všechny ty rachejtle a výbuchy opravdu zaženou ty zlé duchy a démony. Číňané to tak praktikují a hle, jak se jim daří. (Ale nevím, jestli na to nejsou potřeba nějaké speciální rachejtle - možná svěcené? - musím se zeptat něterého z našich čínských kolegů v práci).
Takže všechno nejlepší všem a kéž jsme to zlé nějak nechali za sebou...
(Například by bylo pěkné, kdyby AMD dalo konečně na trh čtyřjádra, která by nebyla zabugovaná, nebo kdyby se podařilo dobouchat opensource ATI ovladač do smysluplného stavu. Ale to jsou jen detaily, třešničky na dortu - skutečně důležité věci jsou jiné a bohužel, mnohem těžší na ovlivnění. )
Tiskni
Sdílej:
Nevím, jestli je to jen moje představa, ale poslední konec roku byl opravdu hrozný. Tma, zima, žádný sníh (tzn. ještě větší tma) a z toho plynoucí deprese, ale navíc i v ovzduší bylo něco špatného.Fakt, jo? Děs, ještě že jsem byl celou dobu doma
už po pár dnech se musím koukat na kalendář, abych zjistil, který je den.V klidu, to já se musím na telefon dívat i když se chodí do školy