Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dnes naše rodina vstoupila do digitální éry. Přišel technik a zapojil další krabičku, čímž jsme přešli z kabelové analogové televize na kabelovou digitální. Bylo to potřeba, protože UPC poskytuje v analogu už jen základní nabídku, "prémiové" programy jsou od nynějška jen na digitálu (pozn.: ty uvozovky jsem tam napsal proto, že osobně na těchto kanálech nespatřuji nic prémiového, leda snad občasnou kulturní vložku v podobě reklam v maďarštině).
Dnes tuto novou technologii testujeme. Zážitky? No... asi jsem čekal víc. Tedy, nečekal, protože jsem nad tím valně nepřemýšlel - na televizi se stejně skoro nedívám. Ale kdybych přemýšlel, čekal bych víc.
Především to není digitál. Tedy - je a není.
Proč to není digitál? Inu, podíval jsem se na tu novou krabičku. Je to obyčejný set-top box, do kterého z jedné strany plyne digitální signál a z druhé strany vylézá analog, a to ve dvou formách - jako modulovaný televizní signál a přes SCART. Optimální řešení pro starší analogové přijímače. My máme ovšem televizi novou, s digitálním vstupem, který je nám tím pádem na pendrek. Zapojit digitální vstup do televize přímo nelze, resp. lze, ale pak funguje jen pár základních programů, protože zbytek je kódovaný a dekódovací karta je natvrdo součástí set-top boxu. Box sám digitální výstup nemá - oni by totiž zlí piráti poškozovali autorská práva (UPC to má přímo ve svých otázkách a odpovědích).
Suma sumárum, měli jsme analog a analog máme i dál, což je trošičku zklamání.
Signál je snad o malinko kvalitnější, ale skutečně jen o malinko. Zmizel analogový šum, ale objevil se nový nešvar: v akčních scénách výrazně klesá framerate - vidí to i laické oko, takže to odhaduji na nějakých 6-10 fps. V některých případech to působí umělecky, ale bohužel většinou ne.
Repertoár přijímaných kanálů se trochu rozšířil - nyní už 70 kanálů, ale obsah jaksi zřídl. Ono se není ani co divit, dobrých filmů je jen konečné množství - na tolik kanálů prostě není dost materiálu. Výsledek: různé kanály vyplňují prázdný čas, jak se dá. Reklamy a upoutávky na filmy jsou samozřejmý zdroj, ale jsou tu i pokusy o tvořivost. Tak třeba kanál AXN Sci-fi vyplňuje hluchá místa přehráváním renderovaných animací ze světové demoscény. Což teoreticky není tak špatný nápad, ovšem bohužel jsou to animace poměrně nudné, a ta hudba... tuc tuc tuc tuc tuc... chápejte, já jsem velkým příznivcem techna, ale co je moc... konečně vím, proč to tolik lidí nenávidí. Pokud pustíte tento kanál v televizi a odejdete do vedlejšího pokoje, budete mít dojem, že někdo pustil v abecedním pořadí katalog efektů pro ozvučení počítačových her.
Neprodělali jsme na tom - za digitální příjem platíme prakticky stejně jako za analog, plus minus pár korun. Programů je víc, i když dobrých filmů nepřibylo - to nepřekvapí a za to nikdo nemůže. Ale musím přiznat, že dojem velkého pokroku z toho nemám. Technologie ano, ale věci vlastně zůstaly při starém. Nemohu si pomoci, jsem z toho trochu... jak bych to... depresivní.
Tiskni
Sdílej:
Tak se hlavně dívej, kolik má tok jeden stream, zda to bude lepší nebo nee