Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dnes naše rodina vstoupila do digitální éry. Přišel technik a zapojil další krabičku, čímž jsme přešli z kabelové analogové televize na kabelovou digitální. Bylo to potřeba, protože UPC poskytuje v analogu už jen základní nabídku, "prémiové" programy jsou od nynějška jen na digitálu (pozn.: ty uvozovky jsem tam napsal proto, že osobně na těchto kanálech nespatřuji nic prémiového, leda snad občasnou kulturní vložku v podobě reklam v maďarštině).
Dnes tuto novou technologii testujeme. Zážitky? No... asi jsem čekal víc. Tedy, nečekal, protože jsem nad tím valně nepřemýšlel - na televizi se stejně skoro nedívám. Ale kdybych přemýšlel, čekal bych víc.
Především to není digitál. Tedy - je a není.
Proč to není digitál? Inu, podíval jsem se na tu novou krabičku. Je to obyčejný set-top box, do kterého z jedné strany plyne digitální signál a z druhé strany vylézá analog, a to ve dvou formách - jako modulovaný televizní signál a přes SCART. Optimální řešení pro starší analogové přijímače. My máme ovšem televizi novou, s digitálním vstupem, který je nám tím pádem na pendrek. Zapojit digitální vstup do televize přímo nelze, resp. lze, ale pak funguje jen pár základních programů, protože zbytek je kódovaný a dekódovací karta je natvrdo součástí set-top boxu. Box sám digitální výstup nemá - oni by totiž zlí piráti poškozovali autorská práva (UPC to má přímo ve svých otázkách a odpovědích).
Suma sumárum, měli jsme analog a analog máme i dál, což je trošičku zklamání.
Signál je snad o malinko kvalitnější, ale skutečně jen o malinko. Zmizel analogový šum, ale objevil se nový nešvar: v akčních scénách výrazně klesá framerate - vidí to i laické oko, takže to odhaduji na nějakých 6-10 fps. V některých případech to působí umělecky, ale bohužel většinou ne.
Repertoár přijímaných kanálů se trochu rozšířil - nyní už 70 kanálů, ale obsah jaksi zřídl. Ono se není ani co divit, dobrých filmů je jen konečné množství - na tolik kanálů prostě není dost materiálu. Výsledek: různé kanály vyplňují prázdný čas, jak se dá. Reklamy a upoutávky na filmy jsou samozřejmý zdroj, ale jsou tu i pokusy o tvořivost. Tak třeba kanál AXN Sci-fi vyplňuje hluchá místa přehráváním renderovaných animací ze světové demoscény. Což teoreticky není tak špatný nápad, ovšem bohužel jsou to animace poměrně nudné, a ta hudba... tuc tuc tuc tuc tuc... chápejte, já jsem velkým příznivcem techna, ale co je moc... konečně vím, proč to tolik lidí nenávidí. Pokud pustíte tento kanál v televizi a odejdete do vedlejšího pokoje, budete mít dojem, že někdo pustil v abecedním pořadí katalog efektů pro ozvučení počítačových her.
Neprodělali jsme na tom - za digitální příjem platíme prakticky stejně jako za analog, plus minus pár korun. Programů je víc, i když dobrých filmů nepřibylo - to nepřekvapí a za to nikdo nemůže. Ale musím přiznat, že dojem velkého pokroku z toho nemám. Technologie ano, ale věci vlastně zůstaly při starém. Nemohu si pomoci, jsem z toho trochu... jak bych to... depresivní.
Tiskni
Sdílej:
Tak se hlavně dívej, kolik má tok jeden stream, zda to bude lepší nebo nee