NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Dnes naše rodina vstoupila do digitální éry. Přišel technik a zapojil další krabičku, čímž jsme přešli z kabelové analogové televize na kabelovou digitální. Bylo to potřeba, protože UPC poskytuje v analogu už jen základní nabídku, "prémiové" programy jsou od nynějška jen na digitálu (pozn.: ty uvozovky jsem tam napsal proto, že osobně na těchto kanálech nespatřuji nic prémiového, leda snad občasnou kulturní vložku v podobě reklam v maďarštině).
Dnes tuto novou technologii testujeme. Zážitky? No... asi jsem čekal víc. Tedy, nečekal, protože jsem nad tím valně nepřemýšlel - na televizi se stejně skoro nedívám. Ale kdybych přemýšlel, čekal bych víc.
Především to není digitál. Tedy - je a není.
Proč to není digitál? Inu, podíval jsem se na tu novou krabičku. Je to obyčejný set-top box, do kterého z jedné strany plyne digitální signál a z druhé strany vylézá analog, a to ve dvou formách - jako modulovaný televizní signál a přes SCART. Optimální řešení pro starší analogové přijímače. My máme ovšem televizi novou, s digitálním vstupem, který je nám tím pádem na pendrek. Zapojit digitální vstup do televize přímo nelze, resp. lze, ale pak funguje jen pár základních programů, protože zbytek je kódovaný a dekódovací karta je natvrdo součástí set-top boxu. Box sám digitální výstup nemá - oni by totiž zlí piráti poškozovali autorská práva (UPC to má přímo ve svých otázkách a odpovědích).
Suma sumárum, měli jsme analog a analog máme i dál, což je trošičku zklamání.
Signál je snad o malinko kvalitnější, ale skutečně jen o malinko. Zmizel analogový šum, ale objevil se nový nešvar: v akčních scénách výrazně klesá framerate - vidí to i laické oko, takže to odhaduji na nějakých 6-10 fps. V některých případech to působí umělecky, ale bohužel většinou ne.
Repertoár přijímaných kanálů se trochu rozšířil - nyní už 70 kanálů, ale obsah jaksi zřídl. Ono se není ani co divit, dobrých filmů je jen konečné množství - na tolik kanálů prostě není dost materiálu. Výsledek: různé kanály vyplňují prázdný čas, jak se dá. Reklamy a upoutávky na filmy jsou samozřejmý zdroj, ale jsou tu i pokusy o tvořivost. Tak třeba kanál AXN Sci-fi vyplňuje hluchá místa přehráváním renderovaných animací ze světové demoscény. Což teoreticky není tak špatný nápad, ovšem bohužel jsou to animace poměrně nudné, a ta hudba... tuc tuc tuc tuc tuc... chápejte, já jsem velkým příznivcem techna, ale co je moc... konečně vím, proč to tolik lidí nenávidí. Pokud pustíte tento kanál v televizi a odejdete do vedlejšího pokoje, budete mít dojem, že někdo pustil v abecedním pořadí katalog efektů pro ozvučení počítačových her.
Neprodělali jsme na tom - za digitální příjem platíme prakticky stejně jako za analog, plus minus pár korun. Programů je víc, i když dobrých filmů nepřibylo - to nepřekvapí a za to nikdo nemůže. Ale musím přiznat, že dojem velkého pokroku z toho nemám. Technologie ano, ale věci vlastně zůstaly při starém. Nemohu si pomoci, jsem z toho trochu... jak bych to... depresivní.
Tiskni
Sdílej:
Tak se hlavně dívej, kolik má tok jeden stream, zda to bude lepší nebo nee