Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
32bit win vidí 4GB paměti.Ani ne. Je to 3,25 GB vcetne virtualni pameti. Realne tak 2 GB operacni. Ony by i Widle to PAE davaly, ale holt drivery pro ne (i certifikovane, LOL) moc ne. tak tam maji omezeni na tvro.
Pokud se zálohje úplně celý disk, je dobré u Windows udělat několik menších relativně nedestruktivních úprav, které zmenší velikost výsledného souboru:
Prní dva kroky můžou v tom třetím ušetřit klidně i polovinu místa, kterou pak zabere zkomprimovaný obraz, obzvlášť pokud má notebook velkou paměť a do Windows zatím nebylo nic instalováno.
Pokud je třeba zachovat čitelnost, je nejlepší soubor nekomprimovat, ale použít squashfs
, v Linuxu může být loopback
připojen i k souboru v souborovém systému, co je sám připojen přes loopback
.
Pokud je ale na disku jen jeditná partition, tak stačí zazálohovat první sektor s partition a MBR, provést první dva kroky a pak disk zazálohovat pomocí ntfsclone
a následně zkomprimovat i bez nulování, nicméně nebude možné ho připojit jako souborový systém.
* Např. vytvořením souboru z /dev/zero
a následným smazáním, i když na tohle je i nějaká nativní utilita od WinInternals.
Pak sem to myslim použil ještě jednou, ale fakt je že to stojí dost. Za doporučenej dopis s tou dodejkou sem platil cca 50-60 korun. Letos to může bejt ještě víc ...
O poplatku za osobni odber nemluvim, cenu si nahodi vic nez jen tim poplatkem.Ti hnusáci zelení to měli prvně zadarmo, pak za deset korun a naposledy, co jsem něco kupoval, tak už za dvacet. Sice se to pořád vyplatí (lepší než PPL/DHL nebo, bohové chraň, Česká Pošta), ale jen u relativně levných věci.
Mimozemstan zasadne reklamace neuznavaNebyl bych tak rezolutni, reklamoval jsem tam ctyri veci, vsechny prosly.
navic na vanoce spamuji primo na mobiljak se dostali k tvemu cislu? Jen nechat si na nej poslat potvrzeni evidentne nestaci...
O poplatku za osobni odber nemluvimCoze?
O poplatku za osobni odber nemluvimCoze?
Myslím že nedávno zavedli nějaký poplatek při osobním odběru na jiné pobočce než na centrále v Holešovicích.
Mimozemstan zasadne reklamace neuznava
Zvláštní, mně se ještě nestalo, že by mi reklamaci neuznali. Naopak, když jsem reklamoval kit dvou DIMM a chtěl jsem jim říct, který z těch modulů hlásí chyby, aby zbytečně netestovali ten druhý, jen mávli rukou, že to stejně testovat nebudou a rovnou pošlou výrobci, protože s výrobci pamětí nemají problémy.
No jo. Jenže když jsem noťas balil a připravoval k vrácení, použil jsem to obnovovací DVD a widle se nainstalovaly. Celé. To ovšem nebyl původní stav; v původním stavu byly v před-instalační fázi. Jak mě informoval technik přebírající ten stroj, tím, že jsem zrušil obnovovací partici, jsem snížil hodnotu, poškodil záruku a možná ho i znesvětil.Měl jsi mu navrhnout, že tam tedy necháš GNU/Linux a tím bude mít počítač naopak větší hodnotu než měl dřív.
a že musí tu instalaci dostat znovu od Samsungu a s tím přece jsou výdajeTo bych jim i celkem věřil. Možná by šlo zkopírovat disk z jiného notebooku stejného typu, jenže tam bude asi jiné sériové číslo (nebo ho zadává až uživatel při prvním spuštění a musí ho opisovat ze štítku?).
Na mou otázku, proč na ten disk nezkopírují původní systém, vždyť přece musí někde mít jeho obraz, jsem se dozvěděl, že kdepak, oni přece nejsou servisMozne reseni (byt riskantni) by bylo koupit si druhy takovy notebook, prekopirovat si to sam, a pak vratit oba.
Tiskni
Sdílej: