Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tak jsem si jako úplná lama nainstaloval Mandrivu LE2005 jako druhý systém k WinXP, super, všechno bylo fpoho až na to, že se to při každém odhlášení zaseklo na černé obrazovce a nešlo nic dělat.
Po několika tvrdých restartech mi Linux odmítl nabootovat, tak jsem ho přeinstaloval s tím, že si zkompiluju nový kernel. Po mnoha dnech hledání na internetu jsem konečně shromáždil tolik informací, že jsem si řekl, že bych to mohl zvládnout.
I stalo se. Po několikahodinové konfiguraci (byla moje první v životě) a párminutové kompilaci bylo nové jádro připraveno. Zkusil jsem ho a hle, nabootovalo. Byl jsem šťastný jak blecha, protože po pročtení informací z netu jsem nedoufal, že se mi to povede napoprvé.
Pak jsem potřeboval něco dořešit ve win. Když jsem měl toto dořešené, vzpoměl jsem si, že bych si měl zálohovat .config, kdybych ho ještě někdy potřeboval a něco se s tím původním stalo. Protože jsem byl líný restartovat, vzal jsem si k ruce Partition Magic a jeho File browser, ve kterém jsem zkopíroval .config na ntfs oddíl a posléze vypáli. Až sem bylo všecko OK.
Druhý den jsem zkoušel nabootovat svůj nový kernel, ale coto? Jak Cannot find Ext3 filesystem on hda8
? Nechápal jsem. Rozjel jsem si rescue z instalačního DVD Mandrivy. Dal jsem lspatrs
. Samozřejmě, že všechny oddíly až na ten s windowsama byly zpřehzené.
Následovalo opět dlouhé hledání. Po něm následovala editace lilo.conf a přeinstalace Lila, pak ještě fstab podle toho, co vyplivl lsparts
Tentokrát bylo všecko fpoho, až na to, že mí dkms při startu vypíše:
ati (8.10.19) Installing module
... (Bad exit status 3)
Build failed Installation skipped [OK]
A od té doby mi nejede 3D akcelerace. Na starém kernelu mi to psalo jenom že exit code je 5 a ze Installation failed ale 3D jelo. Při prvním bootu nového jádra dokonce nevypsal dkms žádnou chybu. Tak nevím. No neva, zkusím to nějak s pomocí Netu nějak pořešít.
Tiskni
Sdílej:
parted
em, ani fdisk
em. Na ext2 jsem jej použil jen jednou (nic se nestalo), příště jsem radši použil resize2fs
(i když tvůrci PM mají prsty i v něm).
Ovšem zásadně nepoužívejte parted na reiserfs, používá na jeho zvětšování/zmenšování nějakou nestandardní knihovnu, která ho ve velkém množství případů likviduje!no, mě se především nepodařilo parted ukecat, aby se reiserfs vůbec pracoval
Po několika tvrdých restartech mi Linux odmítl nabootovat, tak jsem ho přeinstaloval s tím, že si zkompiluju nový kernel.přeinstalace budiž, když o tom člověk moc neví, nemá čas na pořádné studium ani šikovného rádce po ruce a chce se rychle dostat do výchozího stavu ... ale proč by probůh mělo něco řešit překompilování kernelu? jsou dvě možnosti - buď se použijí distribuční zdrojáky, pak ovšem nevidím důvod si myslet, že z nich vzniklé distribuční jádro je špatně zkompilované (copak vývojářům distribuce funguje kompilátor jinak - hůř - než mě?) - nebo se použije vanilla jádro, v tom případě mi ovšem bude chybět spousta patchů, se kterými mandrakovské nástroje počítají, a bude to tak jako celkově k hovnu, s prominutím ... samozřejmě zkušený uživatel může sáhnout k rekompilaci jádra, když ví, čeho chce dosáhnout, ze zmínky o několikahodinové konfiguraci však soudím, že to není tento případ ???