Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Tak jsem si jako úplná lama nainstaloval Mandrivu LE2005 jako druhý systém k WinXP, super, všechno bylo fpoho až na to, že se to při každém odhlášení zaseklo na černé obrazovce a nešlo nic dělat.
Po několika tvrdých restartech mi Linux odmítl nabootovat, tak jsem ho přeinstaloval s tím, že si zkompiluju nový kernel. Po mnoha dnech hledání na internetu jsem konečně shromáždil tolik informací, že jsem si řekl, že bych to mohl zvládnout.
I stalo se. Po několikahodinové konfiguraci (byla moje první v životě) a párminutové kompilaci bylo nové jádro připraveno. Zkusil jsem ho a hle, nabootovalo. Byl jsem šťastný jak blecha, protože po pročtení informací z netu jsem nedoufal, že se mi to povede napoprvé.
Pak jsem potřeboval něco dořešit ve win. Když jsem měl toto dořešené, vzpoměl jsem si, že bych si měl zálohovat .config, kdybych ho ještě někdy potřeboval a něco se s tím původním stalo. Protože jsem byl líný restartovat, vzal jsem si k ruce Partition Magic a jeho File browser, ve kterém jsem zkopíroval .config na ntfs oddíl a posléze vypáli. Až sem bylo všecko OK.
Druhý den jsem zkoušel nabootovat svůj nový kernel, ale coto? Jak Cannot find Ext3 filesystem on hda8
? Nechápal jsem. Rozjel jsem si rescue z instalačního DVD Mandrivy. Dal jsem lspatrs
. Samozřejmě, že všechny oddíly až na ten s windowsama byly zpřehzené.
Následovalo opět dlouhé hledání. Po něm následovala editace lilo.conf a přeinstalace Lila, pak ještě fstab podle toho, co vyplivl lsparts
Tentokrát bylo všecko fpoho, až na to, že mí dkms při startu vypíše:
ati (8.10.19) Installing module
... (Bad exit status 3)
Build failed Installation skipped [OK]
A od té doby mi nejede 3D akcelerace. Na starém kernelu mi to psalo jenom že exit code je 5 a ze Installation failed ale 3D jelo. Při prvním bootu nového jádra dokonce nevypsal dkms žádnou chybu. Tak nevím. No neva, zkusím to nějak s pomocí Netu nějak pořešít.
Tiskni
Sdílej:
parted
em, ani fdisk
em. Na ext2 jsem jej použil jen jednou (nic se nestalo), příště jsem radši použil resize2fs
(i když tvůrci PM mají prsty i v něm).
Ovšem zásadně nepoužívejte parted na reiserfs, používá na jeho zvětšování/zmenšování nějakou nestandardní knihovnu, která ho ve velkém množství případů likviduje!no, mě se především nepodařilo parted ukecat, aby se reiserfs vůbec pracoval
Po několika tvrdých restartech mi Linux odmítl nabootovat, tak jsem ho přeinstaloval s tím, že si zkompiluju nový kernel.přeinstalace budiž, když o tom člověk moc neví, nemá čas na pořádné studium ani šikovného rádce po ruce a chce se rychle dostat do výchozího stavu ... ale proč by probůh mělo něco řešit překompilování kernelu? jsou dvě možnosti - buď se použijí distribuční zdrojáky, pak ovšem nevidím důvod si myslet, že z nich vzniklé distribuční jádro je špatně zkompilované (copak vývojářům distribuce funguje kompilátor jinak - hůř - než mě?) - nebo se použije vanilla jádro, v tom případě mi ovšem bude chybět spousta patchů, se kterými mandrakovské nástroje počítají, a bude to tak jako celkově k hovnu, s prominutím ... samozřejmě zkušený uživatel může sáhnout k rekompilaci jádra, když ví, čeho chce dosáhnout, ze zmínky o několikahodinové konfiguraci však soudím, že to není tento případ ???