Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Po dlouhé době jsem si zahrál hru, která mě opravdu bavila a nezačala nudit během celé doby, co jsem jí hrál.
Celý titul zní UNTRUSTED - THE CONTINUING ADVENTURES OF DR. EVAL. Jedná se hru licencovanou pod CC-BY-NC-SA, tedy pro nekomerční účely volně dostupné dílo, jehož zdrojové kódy jsou přístupné na githubu a hra samotná je k dispozici online: http://alexnisnevich.github.io/untrusted/
Untrusted je tak trochu netradiční hra, protože její cílové publikum tvoří programátoři. V podstatě se dá říct, že bez schopnosti porozumět JavaScriptu se nedostanete ani přes první, nejlehčí level. Hra se nese v retro duchu, kdy vás hned po spuštění přivítá primitivní, ale kouzelná ASCII grafika ve stylu Nethacku či DwarfFortress, která používá ten nejvýkonnější známý renderovací engine - váš mozek. Aby jste se dostali do nálady, hraje vám k tomu fajnová osmibitová muzika.
(@ představuje vás, ⎕ představuje východ. Co může být ⌘?)
Ve hře hrajete za postavu doktora Evala (na mapě zobrazen jako @), který byl uvězněn a nyní se musí dostat z vězení a získat Algoritmus. V tomto snažení mu pomáhá tajemný přítel, který mu do vězení propašuje to nejlepší, co si může každý vězeň přát - počítač. Nyní je tedy na vás, aby jste dostali z vězení úpravou zdrojových kódů vaší cely a unikli východem, který je symbolizován jako modrý obdélník.
(Hurá, získali jste počítač. Nyní hra teprve začíná.)
K vaší smůle však nemáte write přístup k celému kódu, jen k jeho části, takže se musíte čím dál víc a víc snažit, aby jste unikli pronásledovatelům, kteří vám budou klást do cesty čím dál složitější překážky. V pozdějších úrovních na vás navíc nasadí validační funkci, která vám zabraní upravovat si pravidla reality úplně podle sebe. Přibudou také různí roboti a strážci, či zákeřnosti jako otočení dimenze.
Co se mi na hře nejvíc líbilo je hratelnost, příběh a nápad upředený do kombinace, která se dnes moc často nevidí. Ačkoliv jsem zpočátku hrou nechtěl zabíjet moc času, zvědavost mi prostě nedala a musel jsem jí dohrát, což mi zabralo přibližně tři hodiny. Některé úrovně byly velmi jednoduché, jiné (teleporty) mi zabraly desítky minut přemýšlení a zkoušení. Abych se z nich dostal, musel jsem napsat přes 50 řádků kódu.
Jednotlivé úrovně jsou dostatečně sofistikované, aby vám daly zabrat a obsahují různé počty všemožných objektů a definic jejich chování, zároveň je však jejich zdrojový kód dost jednoduchý a krátký, aby se dal prakticky bezezbytku pochopit v krátkém čase. Tvůrcům se podařilo unikátně vyvážit délku zdrojového kódu, který musíte přečíst a nastudovat, a vytvořit zajímavou sebe-referenci, kdy je cílem hry v podstatě uniknout ze hry pomocí úprav kódu samotné hry.
Výše zmiňovaný aspekt přináší další dnes moc nevídaný prvek hry, a to vysokou variabilitu jak vyřešit každou úroveň. Díky programátorskému principu hry existuje nespočet způsobů, jak level dohrát. Hru jsem hrál ve stejnou dobu, jako dva další lidi z IRC a všichni jsme používali úplně jiná řešení a triky. <spoiler>Někdo například v prvním levelu vytvoří mezeru ve zdi, jiný zdi nechá úplně zmizet a další si zase přidá exit hned vedle svých souřadnic.</spoiler> Čím vyšší level, tím víc možností, které se vám budou nabízet a tím víc způsobů, jak ho vyřešit. Více však máte také omezení a nepřátel, což vás nutí vymýšlet originální řešení.
Hra není pro úplné programátorské začátečníky a některé úrovně hodnotím jako dost těžké pro všechny, kdo v JavaScriptu programují jen výjimečně. O to větší však bylo moje potěšení ze hry a závěrečné úrovně mi připravily skvělé zážitky, kdy jsem jak Neo nechal popadat kulky nepřátel a změnil samotnou podstatu herního matrixu tak, aby pracoval pro mě, nikoliv pro ně. V jaké jiné hře by jste mohli udělat a zažít něco takového?
Tiskni
Sdílej:
Akorát tu osmibitovou hudbu si já teda představuju úplně jinak, například taktoJá váhal jak to nazvat, protože některé tracky jsou osmibitové docela hodně a jiné mají spíš jen takový feel. Co se mi třeba líbilo je Come and Find Me.
Co třeba stylová hudba?Viz:
Aby jste se dostali do nálady, hraje vám k tomu fajnová osmibitová muzika.