abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 18:44 | Zajímavý projekt

Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 10:00 | IT novinky

Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
dnes 09:00 | Komunita

Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
dnes 08:00 | Nová verze

Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
dnes 07:00 | Bezpečnostní upozornění

Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
dnes 00:11 | Zajímavý článek

Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
včera 18:11 | Nová verze

Po roce vývoje od vydání verze 5.0 a více než 8 300 změnách byla vydána nová stabilní verze 6.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit core moduly ve formátu PE, Vulkan backend pro WineD3D, podporu DirectShow a Media Foundation nebo redesign textové konzole. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
včera 14:00 | Zajímavý článek

Guido Günther z Purism napsal článek Phosh Overview o uživatelském prostředí pro mobilní systémy Phosh. Přehledově popisuje co jednotlivé komponenty dělají a jak jsou propojeny.

joejoe | Komentářů: 0
včera 10:00 | Bezpečnostní upozornění

Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.5 a následně 1.9.5p1. Řešeny jsou mimo jiné dvě bezpečnostní chyby (CVE-2021-23239 a CVE-2021-23240).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 09:00 | Komunita

Byl spuštěn proces zmrazování Debianu 11 s kódovým jménem Bullseye.

Ladislav Hagara | Komentářů: 12
Jestliže používáte distribuci CentOS, kterou náhradu plánujete vzhledem k oznámenému ukončení vydávání?
 (31%)
 (3%)
 (2%)
 (23%)
 (0%)
 (2%)
 (38%)
Celkem 141 hlasů
 Komentářů: 3, poslední 10.1. 13:01
Rozcestník
Alternativně viz také můj osobní blog (RSS), kde toho hlavně v angličtině vychází mnohem víc.

Pokud se vám líbilo něco z mé produkce, můžete svou přízeň vyjádřit na Patreonu:


Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)


A kdo neumí použít RSS, tak je tu twitter: @Bystroushaak.

Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.

Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)

Aktuální zápisy

Jak se píše programovací jazyk 3.5: RPython

24.2.2019 23:51 | Přečteno: 3329× | Obecné IT | Výběrový blog | poslední úprava: 5.5.2019 22:53

Parser parsuje, testy procházejí a svítí zeleně. Co víc si přát. Snad jen .. Ve všemožných článcích psali, že je dobré provádět časté testy, zda jde kód přeložit RPythonem. Během psaní parseru to nemělo smysl, protože parser je obtížně dělitelný kus a moje soustředění mířilo směrem k projití unittesty. Řešit u toho ještě datové typy a všechna omezení RPythonu mi přišlo jako zbytečný masochismus, který by mohl způsobit, že projekt nikdy nedodělám.

Normální unittesty pouštím scriptem run_tests.sh, který obsahuje následující kód:

#! /usr/bin/env bash
export PYTHONPATH="src/:$PYTHONPATH"
python2 -m py.test tests $@

Ten je následně pouštěn scriptem when-changed, jenž detekuje změny na disku a při každé úpravě zdrojových kódů pustí testy:

when-changed -s -r src/tinySelf/*.py -r tests/*.py -c ./run_tests.sh -s

Parametr -s zachycuje stdout z testů.

RPython testy

RPython takto pouštět nemůžu, neboť se nejedná o unittesty, ale spíš test kompilace trvající na mém domácím počítači klidně minutu.

Pro RPython jsem si do začátku napsal následující scriptík run_rpython_test.sh:

#! /usr/bin/env bash
$HOME/Plocha/tests/pypy/rpython/bin/rpython src/tinySelf/target.py

Pypy

Jak je možné vidět, ten předpokládá, že v adresáři $HOME/Plocha/tests je naklonovaný repozitář projektu pypy. To je možné udělat například příkazem:

hg clone https://bitbucket.org/pypy/pypy

ve složce $HOME/Plocha/tests.

Repozitář je možné zkompilovat a zajistit si tak nejnovější verzi pypy. Osobně to tak ale nedělám, protože to trvá dlouho, nejnovější revize repozitáře typicky obsahuje bugy a navíc kompilace má spoustu závislostí. Proto používám pypy z repozitáře (sudo apt install pypy) a využívám jen nejnovější RPython toolkit, který je s pypy distribuovaný.

Jakmile mám pypy nainstalované, stáhnu si ještě PIP (python package manager) pro pypy (standardní funguje jen pro cpython):

curl https://bootstrap.pypa.io/get-pip.py | sudo pypy

Poté do pypy doinstaluji nejnovější verzi parsovacího balíku rply:

pypy -m pip install --user rply

V repozitáři debian based systémů se nachází balík pypy-rply, který ale nedoporučuji používat, protože může být zastaralý vůči PIPu (v době psaní článku je v debian repozitáři verze 0.7.4-3 a v pipu 0.7.5).

target.py

Pouštěný script target.py definuje vstupní kompilační bod. V něm musí být minimálně dvě funkce - target() a poté funkce která slouží jako vstupní bod spuštěného programu. V podstatě se jedná o takové meta-main() známé z C jazyků, tedy funkci určující funkci main. Mám pocit, že na linuxu se k tomu pod libc běžně používá __start.

Obsah funkce target() se spouští v době překladu a proto je možné v něm provádět různé meta-programování, například volat funkce, které vygenerují funkce, které jsou poté zkompilovány.

Osobně jsem do začátku použil jen nejjednodušší target.py:

#! /usr/bin/env python2
# -*- coding: utf-8 -*-
from rpython.jit.codewriter.policy import JitPolicy
from parser import lex_and_parse


def main(argv):
  print lex_and_parse("1")
  return 1


def target(driver, args):
  return main, None


def jitpolicy(driver):
  return JitPolicy()


def untranslated_main():
  import sys
  sys.exit(main(sys.argv))


if __name__ == '__main__':
  untranslated_main()

Jak je vidět, jen se pustí funkce lex_and_parse("1"), tedy pokus o zparsování zdrojového kódu obsahujícího jen číslo jedna.

Pokud by vás zajímal princip fungování překladu na C kód, tak znovu doporučuji následující odkazy:

Hezky to celé shrnuje následující graf:

Ve zkratce je vytvořen flow graf kódu, který je poté projit analyzátorem datových typů, jenž se snaží jednotlivým elementům přiřadit statické datové typy. Pokud se podaří, jsou aplikovány optimizace, případně přidán JIT, vyplivnut C kód a celé je to zkompilováno pomocí normálního C kompilátoru.

To že jde o flow graf ovšem znamená, že části kódu, které nejsou volány nejsou překládány. Celé je možné si to představit jako kompilaci AST, i když ve skutečnosti se kód prvně kompiluje do pythonního bytecode a teprve ten se poté analyzuje a z něj se staví control flow graph.

Prakticky to znamená, že pokud máte v objektu metodu, kterou nejde přeložit, tak na to nepřijdete, dokud v kódu nebude někde místo, odkud se volá. Do té doby vůbec není součástí flow grafu.

První puštění testů

První puštění testů mi samozřejmě neprošlo:

Žádné překvapení. Jak jsem psal, RPython používá silně omezenou verzi pythonu a můj kód nijak nešetří list comprehensionama, closures a dalšími „vysokoúrovňovými“ konstrukty.

Kód je nyní zapotřebí „zhloupit“ a přidat typové hinty, které RPythonu pomohou anotovat flow graph v místech, kde si je nedokáže odvodit sám.

Redukce na RPython

Nyní musím vzít dynamický a relativně vyskoúrovňový python a převést ho na staticky typovaný kód, který by se psal podobně jako třeba v Javě. To vše čistě v syntaxi pythonu.

Část omezení je popsána v oficiální dokumentaci:

Mnohem lepší představu však dává článek

Mezi významná omezení patří například omezení proměnných pouze na jeden datový typ v daném scope. To znamená, že do nich nemůžete přiřadit hodnotu s jiným datovým typem, jakmile je jednou použijete. Seznamy musí být celé tvořeny z jednoho datového typu. Closures nefungují vůbec. List comprehensions fungují, ale ne úplně tak jak by člověk čekal. Generátory jsou více/méně podporovány, ale nejdou s nimi dělat různé psí kusy, jako třeba kompozice.

Otravně omezující je nutnost všech funkcí v parseru vracet stejný datový typ, resp. třídu odvozenou od stejného datového typu. rply k tomu nabízí rply.token.BaseBox, od které musí být poděděny všechny AST prvky. Navíc je však ale třeba přepsat i všechny parsovací funkce tak, aby nevracely list, dict, nebo jiné nativní typy, ale datový typ odvozený od BaseBoxu.

Proto jsem byl nucen nadefinovat třídy StrContainer, DictContainer, ListContainer a KwSlotContainer, a používat je na místech, kde jsem dříve používal prostě jen dict, nebo list. Původně jsem chtěl použít jen Container, který by udržoval obecný datový typ, ale ukázalo se, že na něj taky platí omezení a pro jednu instanci je možné použít jen jeden datový typ. Do třídy ve stylu:

class Container(object):
 def __init__(self, data):
  self.data = data

není možné v různých instancích uložit různé datové typy. To je pro mě jakožto dlouhodobého programátora v pythonu docela nezvyk.

Hezky je to vidět například na parsovací funkci kw_slot_definition(), která se proměnila z

@pg.production('slot_definition : kw_slot_name ASSIGNMENT expression')
def kw_slot_definition(p):
  assert isinstance(p[2], Object), "Only objects are assignable to kw slots!"

  slot_name = p[0][0]
  parameters = p[0][1]

  obj = p[2]
  obj.params.extend(parameters)

  return {slot_name: obj}

na

@pg.production('slot_definition : kw_slot_name ASSIGNMENT expression')
def kw_slot_definition(p):
  slot_info = p[0]
  obj = p[2]

  assert isinstance(slot_info, KwSlotContainer)
  assert isinstance(obj, Object)

  obj.params.extend(slot_info.parameters)

  return DictContainer({slot_info.slot_name: obj})

Za povšimnutí stojí také několik použití assert isinstance(..). V prvním případě používám assert tak, jak byl zamýšlen, tedy k ujištění se, že do funkce nepoleze datový typ jiný než objekt a pokud ano, tak vyhodím chybovou hlášku.

Ve druhém případě assert nefunguje jako příkaz pro ujištění, ale jako type hint (typová nápověda) pro RPython, který mu říká, jakého datového typu jsou dané parametry. Pokud bych ho neuvedl, došlo by v době překladu k vyhození výjimky, která může vypadat například takto:

[translation:ERROR] NoSuchAttrError: 

the attribute 'params' goes here to <ClassDef 'rply.token.BaseBox'>, but it is forbidden here


  v0 = getattr(obj_0, ('params'))

In <FunctionGraph of (parser:453)kw_slot_definition at 0x55b7e3841cc8>:
Happened at file src/tinySelf/parser.py line 461

    slot_info = p[0]
    obj = p[2]
  
    # assert isinstance(slot_info, KwSlotContainer)
    # assert isinstance(obj, Object)
  
==>   obj.params.extend(slot_info.parameters)
  
    return DictContainer({slot_info.slot_name: obj})

Z chyby je jasně vidět, že RPython nechápe, proč se snažím u neznámého objektu přistupovat k členské proměnné params.

Na konci funkce pak vracím DictContainer čistě jen proto, že vrácené parsované hodnoty musí být všechny stejným datovým typem, nebo jeho potomky. To je způsobeno vnitřním fungováním parseru, který jednotlivé odekorované funkce zpracovává v různých kolekcích, ve kterých nemůžou být pod RPythonem různé datové typy.

Zajímavé jsou chyby Blocked block -- operation cannot succeed, které mi jeden večer docela zamotaly hlavu. Nakonec jsem však prohledáním konference zjistil, že se jedná o chybu když RPython type annotator prvně vleze do metody objektu a ještě neprošel .__init__() metodu. Pokud je v metodě přistoupeno k členským proměnným, tak dojde chybě, jelikož anotátor neví o tom že byly definovány. Řešení je docela prosté, stačí objekt prostě předtím někde použít, aby byla o-anotována .__init__() metoda.

Překlad

Výše uvedené potíže jsou jen malá část toho, s čím se člověk setká. Osobně jsem postupoval tak, že jsem celý parser až na první pravidlo a poslední parsovací funkci parse_and_lex() zakomentoval a postupně převáděl jednotlivá pravidla. Tímhle postupem mi to trvalo poměrně dlouho, ale nakonec se dostavil výsledek:

(Kompilační fraktály v původní kvalitě: https://youtu.be/A_OhtmUH830)

Pokračování

Příště se podíváme na návrh rozložení a reprezentace objektů v paměti před tím, než přijde na řadu psaní virtuálního stroje a kompilátoru do bytecode.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

25.2.2019 08:55 alfonz
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak se píše programovací jazyk 3.5: RPython
Vůbec si nedovedu představit kolik to vyžaduje práce ten RPython rozchodit, jednu dobu jsem to ze srandy zkusil na jednoduchém skriptu a bylo to takové množství změn, že jsem se to rozhodl ignorovat. Jinak nyní přemýšlíme, právě o zrychlení kódu a bohužel CPython3.5-6 je bohužel stále o kousek pomalejší a nevypadá, že by se to snažili zrychlit oproti CPythonu2.7. Takže asi začneme používat Pypy vypadá to, že se pomalu a jistě dostává do dobře použitelného stavu.

Mám otázku, nestálo za to zkusit to používat přímo v Pypy?

Bystroushaak avatar 25.2.2019 10:21 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak se píše programovací jazyk 3.5: RPython
Mám otázku, nestálo za to zkusit to používat přímo v Pypy?
Co se mě týče, tak ne (programovací jazyk nemá smysl dvojitě interpretovat), obecně bych to ale asi mohl doporučit.

V práci jsem asi před 3/4 rokem řešil něco podobného. Dělal jsem benchmark na nuitku, cython, numbu a rpython, jak co se týče rychlosti, tak co se týče pracnosti přepisu. Nakonec jsme prostě jen vyprofilovali který kus kódu žere nejvíc CPU a ten jsem přepsal do rustu. To bylo nejmíň pracné a navíc nejrychlejší co do rychlosti programu. Původně jsem o tom chtěl napsat článek, ale nakonec jsem se k tomu nedostal. Používal jsem Pythonium Trioxide.

Pypy ale obecně bývá nejjednodušší varianta. Jinak co se týče čísel, tak můj úplně první benchmark v (c)pythonu 2.7 trval 2583 sekund, pod pypy 30.25 sekund a kompilovaný rpythonem bez JITu a optimalizací 16.26. Od té doby jsem to ještě mnohokrát zrychlil pod rpythonem, imho to ale pěkně ukazuje, jak moc velký může být rozdíl mezi pypy a klasickým cpythonem, speciálně když tam třeba často vytváříš dicty, nebo něco drtíš ve smyčce.
25.2.2019 10:44 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak se píše programovací jazyk 3.5: RPython
Mám pocit, že na linuxu se k tomu pod libc běžně používá __start.
No, to není úplně to samé... V C main bude vždy main, je to dané i standardem. __start je v podstatě implementační detail, např. vytváří seznam argumentů a environment proměnných, který je procesu předán OS/platformě-specifickým způsobem, pak taky inicializuje nějaký věcí C runtimu (např. locale, tuším, doufám, že nekecám) ...
Ve zkratce je vytvořen flow graf kódu, který je poté projit analyzátorem datových typů, jenž se snaží jednotlivým elementům přiřadit statické datové typy.
Ví někdo, jestli RPython na tohle používá Hindley-Milner / algoritmus W, nebo jestli mají nějaké svoje custom řešení?
25.2.2019 12:21 luky
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak se píše programovací jazyk 3.5: RPython
Adresa, kde program zacina, je ulozena v hlavicce ELFu. Jaky to je symbol (a jestli to vubec je symbol) je burt.
xkucf03 avatar 25.2.2019 17:11 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše C, main(), __start
__start je v podstatě implementační detail, např. vytváří seznam argumentů a environment proměnných, který je procesu předán OS/platformě-specifickým způsobem

Jak moc je vytváří? Protože, když jsem si s tím před časem hrál (Přepisování parametrů příkazové řádky), tak jsem zjistil, že OS i program koukají na to samé místo v paměti, takže z programu můžeš přepsat to, co vidí OS a zobrazují různé nástroje na výpis procesů.

pak taky inicializuje nějaký věcí C runtimu (např. locale

Tak to už to mohli udělat tak, aby nebylo nutné na začátku programu psát setlocale(LC_ALL, "");

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
25.2.2019 17:42 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: C, main(), __start
__start je v podstatě implementační detail, např. vytváří seznam argumentů a environment proměnných, který je procesu předán OS/platformě-specifickým způsobem

Jak moc je vytváří? Protože, když jsem si s tím před časem hrál (Přepisování parametrů příkazové řádky), tak jsem zjistil, že OS i program koukají na to samé místo v paměti, takže z programu můžeš přepsat to, co vidí OS a zobrazují různé nástroje na výpis procesů.

Záleží z pohledu čeho se na to koukáš. Z pohledu C standardu jakým způsobem se ten vektor vytvoří je implementation-defined. AFAIK změnit obsah těch stringů můžeš, ale jestli se to projeví ještě někde jinde je IMHO opět implementation-defined. V praxi na Linuxu AFAIK ty startovací funkce jen vyhrabou pointer na ten vektor někde ze stacku a předají to mainu. Víc detailů viz tenhle blog, ale je dobrý pamatovat, že autor se na to kouká na x86. Na jiný architektuře to třeba může fungovat trochu jinak. Nemluvě o specifikách jiných OS (BSD, Mac, ...).
25.2.2019 13:05 ewew | skóre: 39 | blog: ewewov_blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak se píše programovací jazyk 3.5: RPython

Tento blog by mohol byť označení ako Kvalitný zápis.

Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
Bystroushaak avatar 27.2.2019 16:30 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak se píše programovací jazyk 3.5: RPython
BTW: Včera jsem byl na úvodním dílu série přednášek na téma GraalVM; Dynamický překlad prakticky – série přednášek na Matfyzu a nejspíš to zkusím časem portovat na graal, až bude celý projekt trochu ustabilizován co do featur a architektury.
27.2.2019 17:05 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak se píše programovací jazyk 3.5: RPython
GraalVM i Truffle maji docela zajimavy potencial, ale potrebuji poradnou dokumentaci jako sul. Zkousel jsem si v tom delat vlastni jazyk a toto byla hrozna brzda, i kdyz rozhrani vypada, ze je navrzene docela dobre. I tak jsem nakonec skoncil u generovani vlastnich trid pomoci JavaAssist a Asm.
Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.
Bystroushaak avatar 27.2.2019 18:27 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak se píše programovací jazyk 3.5: RPython
Jo, to jsem slyšel už i od Bherzeta. On teda RPython není zas tak o moc lepší a taky tam často narážím na věci, které nejsou popsané v dokumentaci, ať už jde o konkrétní chování, nebo o obecné způsoby jak řešit věci. Například red green variables u JITu. Nebo třeba jak je doporučované reprezentovat bytecode, když bytearray se nechová tak jak by člověk úplně čekal. Nebo třeba jestli JITu vadí, když máš bytecode v každém objektu zvlášť, nebo by ho chtěl v jednom velkém lineárním stringu, nebo co vlastně. Většinou to řeším na IRC #pypy.

Zase na druhou stranu v tomhle vidím přednost těch matfyz talků, protože ty příští už by měly být víc praktické a měl by se tam psát kód. Účast byla docela hojná (plná učebna) a osobně se mi to dost líbilo.
27.2.2019 21:32 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak se píše programovací jazyk 3.5: RPython
Zase na druhou stranu v tomhle vidím přednost těch matfyz talků
Ja se drzel demonstracnich prikladu a prednasek od lidi z Oracle a misty se to rozchazelo nejen mezi sebou, ale i s API, ktere bylo k dispozici. Misty to byla opravdu narocna detektivni prace. Nakonec jsem to rozchodil, ale cekal jsem, ze to bude jednodussi. Ale uz je to nejaky patek, mozna s tim pohli. V kazdem pripade, kdyz se to stabilizuje a napisou k tomu rozumnou uptodate dokumentaci s priklady (coz by mi prislo uzitecnejsi nez talky na univerzitach a konferencich), tak to bude super.
Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.
xkucf03 avatar 27.2.2019 23:33 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše GraalVM

Tohle přednáší přímo autor GraalVM, takže to má člověk z první ruky :-)

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
28.2.2019 00:24 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
Rozbalit Rozbalit vše Re: GraalVM
A? Ty prednasky, co jsem videl, byly taky od lidi, co na tom delali, ale to nemeni nic na tom, ze se ten projekt posunul a obecne informace sice sedely, ale technicke detaily se lisily.

I tak si budu trvat na svem, ze bych vic nez prednasku pro par desitek lidi z Prahy a okoli (co maji v danou dobu cas), kdyby zapracovali na dokumentaci, na ktere by se dalo stavet. Postup, ze vezmu jejich SimpleLanguage a budou zkusmo zjistovat, co dela co a proc, a postupne to pretvaret v jazyk, co chci ja, neni uplne dvakrat stastny.
Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.