Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
SuSE Linux bola moja prvá distribúcia ktorú som si skúsil, vtedy vo verzii 9.3. Za pomoci internetu som vyriešil všetky problémy ktoré ma počas bežnej práce pri domácom počítači stretli. Spokojnosť sa však skončila s príchodom najnovšej verzie 10.1. Toľko chýb a neustále čakanie na odozvu systému ma prinútili poohliadnuť sa po inej distribúcii. Môj počítač už nie je najmladší a 256MB RAM už nie je to pravé orechové.
Tak som si povedal že skúsim toľko ospevovaný Ubuntu. Vraj Beta verzia 6.06 je stabilnejšia a rýchlejšia ako môj pôvodný systém tvrdili mi na fóre SuSE portálu. Stiahol som DVD a dal sa do inštalácie. Zľakol som sa hneď v prvom kroku - žiaden grafický inštalátor, iba čistý text. Ako si otestujem či mi nabehnú X-ká? Či mám správne nastavené rozlíšenie monitoru? SuSE mi totiž v každej verzii nesprávne nastavilo rozlíšenie monitoru a na konci inštalácie som bol zvyknutý všetko ručne ponastavovať. Inštalácia v „desivom“ textovom režime prebehla hladko a nezvyklo rýchlo! O to väčší bol môj strach keď som potvrdil prvý poinštalačný reset.
Ďalej už išlo všetko hladko. Až na ten textový režim. Zvyknutý zo SuSE na jeho grafický Grub som neveriacky pozeral na textové menu ktoré som mal pri štarte počítača na monitori naposledy za čias DOS-u a Windows 95. Gnome nabehlo rýchlo ale hlavne nabehlo! A keby len to, rozlíšenie bolo nielen že v poriadku ale 1600x1200 na 85Hz! To som na mojom 21“ Siemense nerozbehal ani pod XP! A tá svižná práca, hotová báseň. Hľadal som v čom bude pes zakopaný a čo zlé ma ešte čaká ked zatiaľ to ide až podozrivo hladko. Rovno vám poviem že nič. Všetko funguje ako má, na Synaptic a apt som bol zvyknutý už zo SuSE kde som si ho doinštaloval lebo cez YAST i keď to je výborný nástroj čo sa funkčnosti týka nešlo všetko hladko a už vôbec nie stabilne.
Inštalácia balíčkov s non-free repozitárov bola až extrémne jednoduchá. Stačilo vymazať niekoľko znakov „#“ v súbore kde sú uložené adresy repozitárov a zaraz som mal Operu, Mplayer s kodekmi, Nvidia driver a iné potrebné-nepotrebné aplikácie. Oproti zdĺhavému a nespoľahlivému pridávaniu repozitárov v SuSE je to fakt hračka. Počas pátrania na českom fóre Ubuntu som navyše narazil na generátor zdrojov a nechal ši ušiť repozitáre na mieru. O takom niečom som predtým mohol iba snívať. Keď som pri tej inštalácii – v SuSE som mal častý problém s proprietárnymi ovládačmi mojej starej (ale plne vyhovujúcej) grafickej karte NVidia GeForce MX440. Po inštalácii nového kernelu cez YAST v lepšom prípade mi nabehli X-ká so starým open source ovládačom v horšom vôbec a bolo treba to ručne opraviť. A hádajte ako to ide v Ubuntu cez Synaptic? Rýchlo a bez problémov. Štart, vypínanie a celková odozva systému je výrazne rýchlejšia ako pri SuSE a nezbadal som zatiaľ žiaden závan nestability. A to je iba beta verzia! Dokonca som ani nedúfal a len tak stlačil na klávesnici „Power“ a čuduj sa svete – ono to funguje!
Nechcem SuSE haniť, je to vyspelá distribúcia a ako sa vraví darovanému koňovi na zuby nehľaď. Ale na druhej strane - keby vám niekto ponúkal na výber krívajúceho poníka alebo zdravého tátoša koho by ste si vybrali?
Tiskni
Sdílej:
Ale je fakt, že každý den tahat novou verzi openoffice..Jo, už by konečně mohla vyjít finální verze ... to už je třetí RC co jsem stahoval ...
Smůla je, že Ubuntu zabíjí Debian (lépe řečeno, stále slibují že cosi backportují a ... kde nic, tu nic).To se mi taky moc nelíbí. :-/
Tvrdím, že to nemají šanci utáhnout, protože při půlročním release cyklu x 5 distribucí (Ubuntu, Kubuntu, Edubuntu, Xubuntu a Ubuntu Server) po pěti letech dává 3x2x5+5x2 = 40 distribucí. Absolutně bez šance udržet jakous takous kvalitu nových distribucí a zároveň backporty.Ono je fajn si občas zjistit fakta: * Ubuntu je jedna jediná distribuce, která má 5 základních skupin balíčků (ty vámi vyjmenované), které při instalaci nemíchá. Vy ovšem můžete přiinstalovávat, co je libo. Rozdíl oproti jiným distribucím je ten, že si nevybíráte KDE/GNOME/základ atd. při instalaci, ale už při stahování ISO obrazu
SW | podporovaný nepodporovaný -----------+----------------------------- svobodný | main universe nesvobodný | restricted multiverseu těch nepodporovaných negarantuje nikdo nic (je to komunitní záležitost podobně jako třeba u Debianu) a s tím podporovaným jádrem distribuce IMO nebude mít Canonical žádné problémy
Keep Slackin a na servery Red HatKdepak, Ubuntu a na servery Debian.
Fakta znám. Těch pět distribucí spolu utvoří minimálně čtvrtku Debianu, což je krásných 2G software. Ale vzhledem k tomu, že jednotlivé *buntu rostou jak houby po dešti, tak to za chvíli obsáhne celý Debian.Pokud se povolí
universe
a multiverse
, tak se to od Debianu liší minimálně. Vlastně jenom v tom, že se to zmrazí jednou za půl roku.
O tom, že LTS bude jen jednou za dva roky jsem nevěděl, tím se to docela radikálně zmenší, ale přece jen je to furt celkem dost (8+2). Navíc je tu ten faktor růstu. Debian je jiný, backporty sice jsou, ale obsahují celkem minimum software. Při každé další verzi se doporučuje upgrade.Nějak nepočítáte v úvahu s oficální nepodporou větví {uni|multi}verse. Už to dost zmenší počet balíčků. Potom zbyde jeden dobíhající LTS (tzn. pouze "serverové" balíčky z main a restricted), dva LTS (jeden aktuální a jeden na konci podpory na desktopech) a tři "normální" vydání s krátkou podporou. Furt je to dost, ale daleko méně, než naznačujete. Backporty nejsou přímo aktivita Ubuntu, to je komunitní záležitost (podobně jako universe a multiverse). Ubuntu samotné se drží politiky "pouze bezpečnostní opravy".
Prostě Ubuntu moc rád nemám a vidím v něm jen další módní vlnu, typu Gentoo. To je vše.To, že ho rád nemáte vám neberu, jenom se mu snažím trochu narovnat image.
Smůla je, že Ubuntu zabíjí Debian (lépe řečeno, stále slibují že cosi backportují a ... kde nic, tu nic).zobraz si changelog napr. od glibc nebo gcc-4.0 a hledej slovicko ubuntu nebo
cd /usr/share/doc && find -name changelog.Debian.gz | xargs gzip -dc | grep -i ubuntu...taky je tam toho dost ;)