Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Zapomel jsi na Thiefa, Dune1&2...
s Falloutem II si zrovna hraju. Pod vmware slape jako vino, dokonce by se dalo rici ze lip nez ve widlich protoze kdyz se dobre zatizi stroj (s cimz jako spravnej gentooista nemam problem da se i obcas nekoho potkat pri cestach po mape.
A kdyz uz je o tom rec, DooM III pod tucnakem nejde o nic hur nez pod widlema a v nekterych ohledech podstatne lip. OpenTTD je proste skvely. Predelavek UFA je tolik ze jsem je ani nezkousel. Return to castle Wolfenstein ma linuxovou verzi. Unreal Tournament taky chodi a daji se pry pod nim rozbehat data z puvodniho Unreala. Jestli se zadari darkmodu tak se dockame i stealth akce. Diablo, Halflife a dalsi chodi bez potizi pod wine.
Kdyz pripoctu ze vetsina starsich pecek chodi pod dosboxem lip nez pod DOSem samotnym, je to mozna min dobrych her nez je na widle ale porad podstatne vic nez muze zamestnanej smrtelnik stihnout Nemluve o unikatni, nejdrsnejsi, nejtezsi, nejkrvavejsi a nejnapinavejsi akci vubec, corewars . Takze rict ze te linux od hrani urizl neni fair.
BTW2 Half-life 2 me zklamal. Ma decentni pribeh, par vyborne udelanych map a celkove to neni spatna hra na jedno dohrati ale to je tak asi vsechno. Kdyz prictu steam, widle only, prusery a ostuda pri vyvoji...
A pak jedna hra u který neznám už název, ale před lety jsem ji hrál znovu. Jednalo se o malýho panáka co lítal lidskym tělem a likvidoval nemoci.Fantastic Voyage. Jo, to byl mazec, na to nedám dopustit ještě dneska!
Tiskni
Sdílej: