Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Namísto přechodů spíše doporučuji kompletní reinstalaci na novší verzi, systém bude čistý a ubyde problémů.
Nahrát a nastavit nové Ubuntu je otázkou asi půl hodiny, zvláště s home na samostatném oddílu či zálohovaném, takže takové povzdechy nechápu. Přijde mi to jako vhodná časová investice, navíc si každý může vybrat, kolik stability chce (a počkat s instalací třeba měsíc, dva, tři, nebo celý jeden cyklus nebo dva nebo používat dlouhodobě podporované vydání). Jakmile už jedna verze funguje, mám prakticky jistotu, že ji mohou používat a nic se nestane, jak hrozí u některých rolling updates distribucí. Tam se během let natahá taky něco změn a smetí a není to už úplně čisté...
Nahrát a nastavit nové Ubuntu je otázkou asi půl hodiny, zvláště s home na samostatném oddílu či zálohovaném, takže takové povzdechy nechápu.
Mně to trvalo tři hodiny (upgrade 8.04 → 9.04).
Například ČT24 si tam člověk stále (jednoduše) nespustí. Na Windows jo, jednoduše.
HH, JJ, 8.10, 9.04, niečo je zle.
Hardy Heron je 8.04 LTS, predpokladám správne, že išlo o upgrade z Intrepid Ibex na Jauty Jackalope (týbrďo, ako ja neznášam tieto pokémony :-/)?
Ja se nachytal minuly vikend.
Upgrade umrel na openssl. Opetovne spusteni update-managera, ktere uz mi upgrade parkrat zachranilo kdyz se proste pokracovalo v prerusenem upgradu ted nepomohl.
Musel jsem se promlatit aktualizaci sam. Coz o to, to by jeste slo. V Synapticu se s tim da popasovat rozumne.
Ale ted to bylo jine. Kdyz jsem dal aktualizovat nekoli balicku, tak se mi u nich aktualizace prerusila (hlasku si uz nepamatuju, ale jeste jsem ji nevidel, neco ve stylu - Proces postinst byl prerusen (Aborted)) a musel jsem rucne pomoci dpkg --force-all -P (to proto, aby si odebrani nevzalo pulku systemu ale jenom ten jeden balik) odebrat balik a pak z cache pomoci dpkg -i nainstalovat novou verzi.
System funguje jak ma a nezda se nestabilni. Ale problem pretrvava u aktualizaci dal. Asi se reinstallu nevyhnu.
Prováděl jsem nedávno na domácím serveru přechod z Xubuntu 8.04 LTS na 9.04 (primárně kvůli verzy rdiff-backup). Nejprve jsem přes VNC musel provést upgrade na 8.10, ale proběhlo to bez problémů. Pak jsem chtěl provést upgrade na 9.04 opět přes VNC, ale systém mě vynadal, že přes SSH spojení se upgradovat prostě nebude. Trochu jsem zanadával, dotáhl na půdu monitor, klávesnici a myš a upgradoval lokálně. Až na to že se mě opět proházelo označení PATA a SATA disků žádný problém nenastal. SATA disky si ručně připojuji scriptem přes dmcrypt, proto jsem si prohození označení disků všiml.
Předtím jsem upgradoval systém na notebooku a funguje vše včetně zvuku, suspend2ram atd. Jsem s 9.04 spokojen.
Byl nainstalovan balicek ubuntu-desktop? Ja jsem nikdy nemel problem s prechodem na novejsi verzi.
Tiskni
Sdílej: