Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dnes jsem upgradoval z Ubuntu II na JJ. Takže abych shrnul v bodech vše, co nefunguje:
Vezmu to od těch nejviditelnějších problémů:
Okamžitě po novém přihlášení na mě vyskočily hlášky o porušení indexace aplikace tracker. Vypnul jsem tedy tracker-applet i trackerd a na forum.ubuntu.cz našel řešení.
Přibližně každou hodinu se systém sám odhlásí. Mám sice velice nestandartní kartu z pohledu linuxu (ATI Mobility Radeon X1700), ale používám svobodné ovladače a tohle je trochu zarážející.
Prohledal jsem logy a našel jsem:
WARNING: gdm_slave_xioerror_handler: Kritická chyba X - Restartování: 0
Následně po znovupřihlášení:
WARNING: Could not launch application 'gnome-volume-manager.desktop' ....
Doinstaloval jsem gnome-volume-manager a čekám jestli se to zas odhlásí.
Sekání videa:
Tak to bude asi souviset s výše uvedeným.
Nefunkční zvuk:
Po startu systému je v logu:
pulseaudio[17198] alsa-util.c: Cannot find fallback mixer control "PCM" or mixer control is no combination of switch/volume..
module.c: Failed to load module "module-x11-xsmp" (argument: ""): initialization failed.
Zvuk a restarty budou mít asi něco společného, když vidím v tom logu to x11.
Sice mi při upgradu instalátor psal, že nebude možno použít nesvobodný ovladač fglrx, ale že to bude až tak špatné sem nečekal :) Nemám sílu to teď řešit, ale napadá mě otázka jak by se s těmito problémy vyrovnal třeba můj strýc, který také ubuntu používá a kdy mě přijde vynadat, že mu ten systém, který sem mu doporučil, nefunguje?
Tiskni
Sdílej:
Namísto přechodů spíše doporučuji kompletní reinstalaci na novší verzi, systém bude čistý a ubyde problémů.
Nahrát a nastavit nové Ubuntu je otázkou asi půl hodiny, zvláště s home na samostatném oddílu či zálohovaném, takže takové povzdechy nechápu. Přijde mi to jako vhodná časová investice, navíc si každý může vybrat, kolik stability chce (a počkat s instalací třeba měsíc, dva, tři, nebo celý jeden cyklus nebo dva nebo používat dlouhodobě podporované vydání). Jakmile už jedna verze funguje, mám prakticky jistotu, že ji mohou používat a nic se nestane, jak hrozí u některých rolling updates distribucí. Tam se během let natahá taky něco změn a smetí a není to už úplně čisté...
Nahrát a nastavit nové Ubuntu je otázkou asi půl hodiny, zvláště s home na samostatném oddílu či zálohovaném, takže takové povzdechy nechápu.
Mně to trvalo tři hodiny (upgrade 8.04 → 9.04).
Například ČT24 si tam člověk stále (jednoduše) nespustí. Na Windows jo, jednoduše.
HH, JJ, 8.10, 9.04, niečo je zle.
Hardy Heron je 8.04 LTS, predpokladám správne, že išlo o upgrade z Intrepid Ibex na Jauty Jackalope (týbrďo, ako ja neznášam tieto pokémony :-/)?
Ja se nachytal minuly vikend.
Upgrade umrel na openssl. Opetovne spusteni update-managera, ktere uz mi upgrade parkrat zachranilo kdyz se proste pokracovalo v prerusenem upgradu ted nepomohl.
Musel jsem se promlatit aktualizaci sam. Coz o to, to by jeste slo. V Synapticu se s tim da popasovat rozumne.
Ale ted to bylo jine. Kdyz jsem dal aktualizovat nekoli balicku, tak se mi u nich aktualizace prerusila (hlasku si uz nepamatuju, ale jeste jsem ji nevidel, neco ve stylu - Proces postinst byl prerusen (Aborted)) a musel jsem rucne pomoci dpkg --force-all -P (to proto, aby si odebrani nevzalo pulku systemu ale jenom ten jeden balik) odebrat balik a pak z cache pomoci dpkg -i nainstalovat novou verzi.
System funguje jak ma a nezda se nestabilni. Ale problem pretrvava u aktualizaci dal. Asi se reinstallu nevyhnu.
Prováděl jsem nedávno na domácím serveru přechod z Xubuntu 8.04 LTS na 9.04 (primárně kvůli verzy rdiff-backup). Nejprve jsem přes VNC musel provést upgrade na 8.10, ale proběhlo to bez problémů. Pak jsem chtěl provést upgrade na 9.04 opět přes VNC, ale systém mě vynadal, že přes SSH spojení se upgradovat prostě nebude. Trochu jsem zanadával, dotáhl na půdu monitor, klávesnici a myš a upgradoval lokálně. Až na to že se mě opět proházelo označení PATA a SATA disků žádný problém nenastal. SATA disky si ručně připojuji scriptem přes dmcrypt, proto jsem si prohození označení disků všiml.
Předtím jsem upgradoval systém na notebooku a funguje vše včetně zvuku, suspend2ram atd. Jsem s 9.04 spokojen.
Byl nainstalovan balicek ubuntu-desktop? Ja jsem nikdy nemel problem s prechodem na novejsi verzi.