Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tak takhle zacina jedna pisnicka od skupiny Katapult (mnozi jiste znaji). A kdyz uz je tento slavny rok zde, tak jsem si rekl ze to trochu srovname co se vyplnilo a co nikoliv.
Az se vsichni prestehujem do obrovskych mest... - Hnedka s prvni predpovedi se moc netrefili. Stale jeste nastesti existuji i vesnice, osady a pod. male utvary.
...az dalnici zemekouli opredem... - jo, s timto se da relativne i souhlasit. Dalnice jsou skutecne vsude po cele planete
...az budem pysni na vsechno co dovedem... - tohle neposoudim. Ja napr. jsem pysny na to co lide dokazi. I kdyz....obcas...
Az suroviny budem vozit z Mesice... - a zase trefa mimo. Na Mesic se uz vlastne ani neleta. Docela skoda, ale treba se do toho vlozi ESA nebo Cina
...az pocasi bude ridit druzice... - Nastesti veta "Porucime vetru, desti" vzala jiz za sve. Nemyslite, ze by byla nuda mit 200 dnu v roce teploucko?
...az budem letat na Venusi na vylet... - ne, dekuji. O takovyhle vylet nestojim. Ale je pravda, ze vesmirna turistika je na vzestupu a, kdyby se nekomu podarilo srazit cenu, mohl by to byt i docela zajimavy zajezd, rekneme, kolem Mesice.
...az za nas budou pocitace premyslet... - co myslite, da se soucasny stav za toto povazovat? Ja myslim ze v nekterych oborech urcite.
Az budeme mit tovarny i na stromy... - jo, rekl bych ze by se jedna nebo dve hodily do tropickych oblasti. Ono odlesnovani destych pralesu neni zrovna dvakrat prijemna zalezitost. Bohuzel zatim nic moc.
...az umela trava bude pred domy... - Nevim jestli je nekde i pred domy, ale umele travniky jsou celkem zajimava zalezitost. A hlavne nepotrebuji zadnou udrzbu, takze idelani do ruznych oblasti, kde by normalni trava nevydrzela.
...az zavladne v celem svete blahobyt... - tak s timto se bohuzel Katapulti netrefili. Stale je na teto planete mnoho mist, kde HDP statu je max. par tisic dolaru. A to se, bohuzel, hned tak nezmeni.
...az budem umet skoro vsechno vyrobit... - no, tak to uz umime. Bohuzel vyroba nekterych veci je nakladnejsi nez si mohou mnohe oblasti dovolit.
A co deti? Maji si kde hrat? - Ano, rekl bych ze stale jeste ano.
Takze secteno a podtrzeno, Katapulti vs. realita - 5:6, to je cca. 50% uspech. A to rozhodne neni sptany vysledek. Jeste si pockam na rok 2015. Kdo videl Navrat do budoucnosti 2, tak se mnou bude souhlasit, ze kdyby se i tento film trefil v 50%, tak by to bylo zajimavy. Hodne zajimavy.
Tiskni
Sdílej:
No s tím hraním dětí to zase tak slavné není. Aspoň v Praze ne. Docela dost hřišť zrušili a mnohá z nich jsou placená nebo na domluvu .-(
...dělat jakékoliv prognózy do budoucna se moc nevyplácí, a to dokonce ani v písničkách .No jim se to možná docela vyplatilo :), tedy ekonomicky, jsem poněkud mladší ročník, ale byl to docela hit i později. Btw mám v plánu udělat videoklip znázorňující budoucí přeměnu planety ve zrychleném čase, v určitém zlomovém okamžiku začnou vládnout roboti, kterých bude již víc, než veškeré organické hmoty, cokoliv organického zmizí, planeta zčerná, makroekonomické ukazatele robotů mezitím porostou geometrickou posloupností a následně dojde i na ně, v jeden okamžik se všichni roboti na celé planetě zastaví / zadřou a potopí se do dehtu a jedů...