Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Náhodou jsem narazil na vychytávku, která se mi moc líbí - můžu přestat používat grafické nadstavby. Zjistil jsem, že Midnight Commander (MC) umí - už asi dlouho - SCP (i když se to jmenuje FISH - FIle transfer SHell filesystem), pro neznalé to je něco jako šifrované FTP. Pokud potřebujete přenášet větší množství dat na vzdálený server, zkuste příkaz:
cd /#sh:[user@]machine[:options]/[remote-dir]
Třeba
cd /#sh:joe@noncompressed.ssh.edu/private
Podrobnosti nejdete v manuálové stránce mc(1).
Tiskni
Sdílej:
scp
je mnohem lepší, je jednoduché a hlavně funkční.
Tak tohle můžu potvrdit - scp spojení v mc tuhne více než by bylo zdrávo (dokonce bych se odvažoval tvrdit, že je pro tuto činnost mc nepoužitelnej...). Například se mi ještě na školní server (sunray) nepodařilo přenést žádnej Makefile soubor, na ten je mc obzvlášt alergickej
type/^PostScript
) nebo ke jménu, které vyhovuje danému regulárnímu výrazu (regex/\.([Hh]tml?|HTML?)$
).
Uznávám, že formulace „v linuxu něco takového ani nemá smysl“ byla matoucí a trochu přehnaná. To nic nemění na tom, že snaha zobrazovat příponu ve zvláštním sloupečku by byla ve spoustě případů kontraproduktivní.
——————————
V předchozím příspěvku jsem měl zmínit i konfigurační soubory v domovském adresáři, které, začínajíce tečkou, obsahují vlastně pouze příponu, která je ale jménem, ergo byl by v tom zmatek nad zmatek.
cd /#sh:user@server[neco]
??
Ten jiný port pro SSH na vzdáleném serveru mě vcelku trápí...
~/.ssh/config
, kde staci pouhe dva radky:
Host mujserver.cz mujserver 192.168.1.1 Port 2222