Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dnes už je na nete kopec spôsobov ako niečo (často aj nelegálne) stiahnuť. Veď asi každá P2P sieť slúži na zdieľanie súborov medzi užívateľmi.. A presne to je to čo by som rád konečne seriózne vyriešil.
Takže moje požiadavky:
Vzorová situácia:
Mám kamarátku (dievča, manželku, sesternicu, spriaznenú dušu, kohokoľvek,..), chcem jej poslať pár fotiek a video. Povedzme že to má tak 30MB, mailom to posielať je blbosť (aj keď možno pre ňu veľmi jednoduché), uploadovať to na FTP/HTTP je zas pomerne komplikované, navyše všetky spomenuté spôsoby trvajú dlho (stiahnuť môže až po kompletnom uploade, nie počas neho). Posielanie súborov cez ICQ málokedy funguje poriadne a zdá (možno aj nezdá a teda to vážne tak je) sa mi tiež pomalé.
Skomplikujme si to: chceme to rozposlať viac ľuďom naraz. Ideálne by sa javil bittorrent, ale (hlavne) potrebujeme aspoň seeder s verejnou IP (čo môže byť vlastne hocikto a teda by všetci museli byť bez NAT). Pre niečo ako DC asi platí to isté.
Ide vlastne o otázku, ale do diskusie asi nepatrí keďže sa vyslovene a priamo netýka linuxu. Považujte teda tento zápis za snahu diskutovať na túto tému. Uvítam akékoľvek nápady na riešenie daného problému, prípadne aj môžete napísať ako so svojou nežnejšou polovičkou, alebo kamarátkou zdieľate súbory. (iné zdroje ako miesto v posteli a pod. si necháme na ďalší blog snaď)
A ešte jedna vec. Ak to nieje zrejmé, nejde mi o žiaden warez, to je tiež na iný blog. :)
Tiskni
Sdílej:
Postup je následující:
1) Vyžádejte si od ISP / změnte ISP, veřejnou adresu (nebo přesměrování portů).
2) Připojte se na FTP server normálním způsobem.
Pokud jsi za NATem, tak nejsi součástí Internetu, ale můžeš pouze využívat jeho služby. Tohle by si měli konečně uvědomit někteří takyprovideři a urychleně zprovoznit podporu IPv6.