Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
V pondelok o 23:00 bežal na Markíze povedal by som vcelku priemerný film s Clint-om Eastwood-om - Krvavá stopa (ang. Blood work). Sledoval som ho len tak pomimo kútikom oka, popri čítaní OpenMoko mailing listu. (hľadám nejaký dobrý, ideálne linuxový telefón)
Film sa snaží držať si aspoň mierne nadpriemernú úroveň, čo sa mu myslím aj celkom úspešne darí, všeobecne však v mojich očiach zapadal do priemeru medzi filmy na ktoré človek zabudne a spomenie si na ne až v momente, keď ich práve kvôli tomu pozerá druhý krát. Všetko nasvedčovalo tomu, že rovnaky osud postihne aj tento kúsok keď zrazu prišla 26. minúta..
..a s ňou aj celkom milé, hoci s dejom v podstate vôbec nesúvisiace prekvapenie. Už pri príchode samozvaného detektíva Terry-ho McCaleb-a sa ukazuje malá značka (nálepka?) s písmenami LNX (čo mohlo a môže znamenať čokoľvek, ale vo víre udalostí..):
V momente, keď sa chudák administrátor (súdiac podľa dvoch "asiserverov" stojacich vedľa neho) sťažuje na neschopnosť polície, ukazuje sa jeho pravá nátura naplno. Rozrušený nedávnym zážitkom a azda aj v snahe mierne zdramatizovať situáciu sa postaví a dovolí tak kamere zaznamenať popri jeho tvári aj poličku s knihami za ním. Treba uznať, naozaj slušná zbierka.
Okrem pár linuxových kníh, z ktorých niektoré možno žiaľ rozoznať len podľa obalu, keďže nápis je nečitateľný..
..sa môže náš filmový kolega pochváliť aj takou lahôdkou ako RedHat 6.1, na ktorom som ak ma pamäť neklame začínal aj ja. (keď nerátam letmý dotyk so SUSE, ale to nebol môj počítač)
Otázkou pre mňa zostáva, aký OS a prípadne aký window manager to vlastne svedok vraždy používa. Čo myslíte vy?
Pre tých, ktorí daný film nevideli ešte upokojujúca správa na záver: Linuxák vrah nebol.
Tiskni
Sdílej:
Nejmodernější počítače, jako se používají u NASA nebo CIA a podobné vládní instituci, mají grafická rozhraní, která je snadno používat. Ty, které je nemají, mají strašně mocné dekodéry textových příkazů, které správně porozumí a vykonají příkazy psané běžnou angličtinou.Radši zůstanu u strašně mocného dekodéru shell scriptů.