Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
V pondelok o 23:00 bežal na Markíze povedal by som vcelku priemerný film s Clint-om Eastwood-om - Krvavá stopa (ang. Blood work). Sledoval som ho len tak pomimo kútikom oka, popri čítaní OpenMoko mailing listu. (hľadám nejaký dobrý, ideálne linuxový telefón)
Film sa snaží držať si aspoň mierne nadpriemernú úroveň, čo sa mu myslím aj celkom úspešne darí, všeobecne však v mojich očiach zapadal do priemeru medzi filmy na ktoré človek zabudne a spomenie si na ne až v momente, keď ich práve kvôli tomu pozerá druhý krát. Všetko nasvedčovalo tomu, že rovnaky osud postihne aj tento kúsok keď zrazu prišla 26. minúta..
..a s ňou aj celkom milé, hoci s dejom v podstate vôbec nesúvisiace prekvapenie. Už pri príchode samozvaného detektíva Terry-ho McCaleb-a sa ukazuje malá značka (nálepka?) s písmenami LNX (čo mohlo a môže znamenať čokoľvek, ale vo víre udalostí..):
V momente, keď sa chudák administrátor (súdiac podľa dvoch "asiserverov" stojacich vedľa neho) sťažuje na neschopnosť polície, ukazuje sa jeho pravá nátura naplno. Rozrušený nedávnym zážitkom a azda aj v snahe mierne zdramatizovať situáciu sa postaví a dovolí tak kamere zaznamenať popri jeho tvári aj poličku s knihami za ním. Treba uznať, naozaj slušná zbierka.
Okrem pár linuxových kníh, z ktorých niektoré možno žiaľ rozoznať len podľa obalu, keďže nápis je nečitateľný..
..sa môže náš filmový kolega pochváliť aj takou lahôdkou ako RedHat 6.1, na ktorom som ak ma pamäť neklame začínal aj ja. (keď nerátam letmý dotyk so SUSE, ale to nebol môj počítač)
Otázkou pre mňa zostáva, aký OS a prípadne aký window manager to vlastne svedok vraždy používa. Čo myslíte vy?
Pre tých, ktorí daný film nevideli ešte upokojujúca správa na záver: Linuxák vrah nebol.
Tiskni
Sdílej:
Nejmodernější počítače, jako se používají u NASA nebo CIA a podobné vládní instituci, mají grafická rozhraní, která je snadno používat. Ty, které je nemají, mají strašně mocné dekodéry textových příkazů, které správně porozumí a vykonají příkazy psané běžnou angličtinou.Radši zůstanu u strašně mocného dekodéru shell scriptů.