V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
V pondelok o 23:00 bežal na Markíze povedal by som vcelku priemerný film s Clint-om Eastwood-om - Krvavá stopa (ang. Blood work). Sledoval som ho len tak pomimo kútikom oka, popri čítaní OpenMoko mailing listu. (hľadám nejaký dobrý, ideálne linuxový telefón)
Film sa snaží držať si aspoň mierne nadpriemernú úroveň, čo sa mu myslím aj celkom úspešne darí, všeobecne však v mojich očiach zapadal do priemeru medzi filmy na ktoré človek zabudne a spomenie si na ne až v momente, keď ich práve kvôli tomu pozerá druhý krát. Všetko nasvedčovalo tomu, že rovnaky osud postihne aj tento kúsok keď zrazu prišla 26. minúta..
..a s ňou aj celkom milé, hoci s dejom v podstate vôbec nesúvisiace prekvapenie. Už pri príchode samozvaného detektíva Terry-ho McCaleb-a sa ukazuje malá značka (nálepka?) s písmenami LNX (čo mohlo a môže znamenať čokoľvek, ale vo víre udalostí..):
V momente, keď sa chudák administrátor (súdiac podľa dvoch "asiserverov" stojacich vedľa neho) sťažuje na neschopnosť polície, ukazuje sa jeho pravá nátura naplno. Rozrušený nedávnym zážitkom a azda aj v snahe mierne zdramatizovať situáciu sa postaví a dovolí tak kamere zaznamenať popri jeho tvári aj poličku s knihami za ním. Treba uznať, naozaj slušná zbierka.
Okrem pár linuxových kníh, z ktorých niektoré možno žiaľ rozoznať len podľa obalu, keďže nápis je nečitateľný..
..sa môže náš filmový kolega pochváliť aj takou lahôdkou ako RedHat 6.1, na ktorom som ak ma pamäť neklame začínal aj ja. (keď nerátam letmý dotyk so SUSE, ale to nebol môj počítač)
Otázkou pre mňa zostáva, aký OS a prípadne aký window manager to vlastne svedok vraždy používa. Čo myslíte vy?
Pre tých, ktorí daný film nevideli ešte upokojujúca správa na záver: Linuxák vrah nebol.
Tiskni
Sdílej:
Nejmodernější počítače, jako se používají u NASA nebo CIA a podobné vládní instituci, mají grafická rozhraní, která je snadno používat. Ty, které je nemají, mají strašně mocné dekodéry textových příkazů, které správně porozumí a vykonají příkazy psané běžnou angličtinou.Radši zůstanu u strašně mocného dekodéru shell scriptů.