Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem se vrhnul na emerge system a po nějaké době jsem zkrachoval na emerge system (při kompilaci m4) - ačkoliv jsem vše dělal podle handbooku.
Popis chyby vypadal takhle:
configure:1704: $? = 1 configure:1727: checking for C compiler default output file name configure:1730: i686-pc-linux-gnu-gcc -O2 -march=pentium4 -fomit-frame-pointer -pipe conftest.c >&5 /usr/bin/gcc-config: line 1: /etc/env.d/gcc/i686-pc-linux-gnu-3.3.5: No such file or directory * /usr/bin/gcc-config: Profile does not exist or invalid setting for /etc/env.d/gcc/i686-pc-linux-gnu-3.3.5 /etc/env.d/gcc/i686-pc-linux-gnu-3.3.5 doesnt exist gcc-config error: Could not run/locate "i686-pc-linux-gnu-gcc" configure:1733: $? = 1
a jakékoliv další emerge system mi selhalo na neexistenci libstdc++.so.5.
Pomohlo zkopírovat všechny libstdc++ z /usr/lib/gcc-lib/i686-pc-linux-gnu/3.3.5-20050130
do /usr/lib
a následně udělat symlink z /etc/env.d/gcc/i686-pc-linux-gnu-3.3.5-20050130
na /etc/env.d/gcc/i686-pc-linux-gnu-3.3.5
A proč to sem píšu? Protože všude možně (většinou ale mimo AbcLinuxu) vidím, jak začátečníkům doporučují Gentoo - "alespoň se s Linuxem naučí pracovat". Nedělejte to! I tenhle problém by je spolehlivě odradil...
Tiskni
Sdílej:
/usr/lib/gcc-lib
, vždy po inštalácii nového gcc.
ld.so.conf
, pak spustit ldconfig
a potom gcc-config
a pak to zacne fungovat. Nejak jsem nepochopil, co kdo presne zmrvil. emerge -s
viděl jenom amaroK 1.2.4 (předtím byl 1.2.3). Tak jsem to emergnul přimo přes jméno souboru...