V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Mám pěkný důkaz o tom, že FUD se neobjevuje jen na rovině mezi Windows a Linuxem, ale do hry se dostává i Novell NetWare.
Dnes jsem při hledání zajímavých článků narazil na těchto 10 důvodů, proč by NetWarák nebyl spokojen s Linuxem. Pokud pominu fakt, že půlka z těch bodů zní tak, že jsou tam jen do počtu, nacházejí se tam hlášky jako:
"NetWare, for all its extensive required training, is elegant: CDROM, MOUNT ALL. In Linux: mount -t auto /dev/cdrom /mnt/cdrom"Ano, obzvlášť to "-t auto" se zdá být velmi důležité.
"File and Print: Independent studies show NetWare is about 2x faster than Windows (given opportunistic locking), and Windows is 2x faster than Linux ([fewer than] about 70 users)."Nepohybuji se v sítích s Windows, ale dosud jsem neslyšel, že by Samba byla pomalejší než sdílení Windows (spíš naopak) a určitě ne ve srovnání s NFS (upozorňuji, že u bodu se nepíše, že na klientských stanicích má být Windows). CUPS mi přes síť také nepřipadal pomalý.
Navíc zareaguju na svůj nedávný blogpost Intel E1000 - špatná to koupě. Po půl roce, co tam ten bug visel, uvolnili testovací opravený driver, který mi pomohl. Naštěstí jsem tuto kartu koupil nedávno, takže ten půlrok jsem čekat nemusel
Tiskni
Sdílej:
mount /media/cdrom
'.