Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Včera jsem požádal o Fayn Free a dnes jsem dostal aktivační kód. Vyplnil jsem formulář a ihned jsem dostal jihočeské telefonní číslo.Přešel jsem tedy rovnou k úkolu druhému: najít vhodný SIP telefon pro Linux. Jako uživatel KDE jsem nejdřív hledal kvalitní soft pro KDE. To jsem nakonec vzdal:
Našel jsem dva nástroje KPhone a KCall. KPhone je primitivní nástroj, ve kterém se nedá nic moc nastavit. Sem tam se deadlockoval.
KCall vypadá pokročile a levé straně okna vévodí telefonní seznam, do kterého mi nejde vůbec nic přidat - nad ním jen visí přidávací tlačítko, které vůbec nic nedělá.
Oba dva programy mají snad nějaký společný kód, protože fungují stejně blbě. Login do Faynu se mi u obou podaří vždy až napodesáté, a to stále zadávám stejné údaje. Dokonce i ta chybová hláška vypadá stejně.
Tak jsem hledal dál. Přímo na webu Faynu zmiňují SJPhone. Windows verze asi vypadá pěkně, ale ta linuxová je vysloveně k zblití. Sice se přihlásí napoprvé, ale je to closed-source a používá OSS. Pryč s tím.
Na řadu tak přišly nástroje pro GTK/Gnome. Prvním zkoušeným programem byl Linphone a u něj jsem také zůstal. Nenarazil jsem s ním na žádné potíže - používá ALSA, neseká se, adresář funguje...perfektní.
Zkusil jsem zavolat na infolinku ČTc a zde je záznam v OGG. Upozorňuji, že za krátké výpadky nemůže Fayn, ale aktuální problém na mé WiFi.
Tiskni
Sdílej:
když jsem asi před měsícem zkoušel SIP (taky Fayn) tak jsem otestoval Kphone a linphone a oba fungovali bez problému (i když ta Ekiga bude asi lepší) celý večer jsem se bavil tím, že jsem volal na bezplatné linky 800****** a poslouchal ty naštvaný lidi, kterejm se nikdo neozíval (ještě jsem neměl mikrofon) :D
jelikož je teď možné skoncovat s telekomem a nechat si telefonní číslo, chystám se koupit router, který by uměl QoS a napojit přímo telefony na něj, docela se toho bojim (moc tomu nerozumím), nemáte s tím někdo zkušenosti??
Přešel jsem tedy rovnou k úkolu druhému: najít vhodný SIP telefon pro LinuxNeřešil jste také hardwarový telefon?