Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Včera jsem požádal o Fayn Free a dnes jsem dostal aktivační kód. Vyplnil jsem formulář a ihned jsem dostal jihočeské telefonní číslo.Přešel jsem tedy rovnou k úkolu druhému: najít vhodný SIP telefon pro Linux. Jako uživatel KDE jsem nejdřív hledal kvalitní soft pro KDE. To jsem nakonec vzdal:
Našel jsem dva nástroje KPhone a KCall. KPhone je primitivní nástroj, ve kterém se nedá nic moc nastavit. Sem tam se deadlockoval.
KCall vypadá pokročile a levé straně okna vévodí telefonní seznam, do kterého mi nejde vůbec nic přidat - nad ním jen visí přidávací tlačítko, které vůbec nic nedělá.
Oba dva programy mají snad nějaký společný kód, protože fungují stejně blbě. Login do Faynu se mi u obou podaří vždy až napodesáté, a to stále zadávám stejné údaje. Dokonce i ta chybová hláška vypadá stejně.
Tak jsem hledal dál. Přímo na webu Faynu zmiňují SJPhone. Windows verze asi vypadá pěkně, ale ta linuxová je vysloveně k zblití. Sice se přihlásí napoprvé, ale je to closed-source a používá OSS. Pryč s tím.
Na řadu tak přišly nástroje pro GTK/Gnome. Prvním zkoušeným programem byl Linphone a u něj jsem také zůstal. Nenarazil jsem s ním na žádné potíže - používá ALSA, neseká se, adresář funguje...perfektní.
Zkusil jsem zavolat na infolinku ČTc a zde je záznam v OGG. Upozorňuji, že za krátké výpadky nemůže Fayn, ale aktuální problém na mé WiFi.
Tiskni
Sdílej:
když jsem asi před měsícem zkoušel SIP (taky Fayn) tak jsem otestoval Kphone a linphone a oba fungovali bez problému (i když ta Ekiga bude asi lepší) celý večer jsem se bavil tím, že jsem volal na bezplatné linky 800****** a poslouchal ty naštvaný lidi, kterejm se nikdo neozíval (ještě jsem neměl mikrofon) :D
jelikož je teď možné skoncovat s telekomem a nechat si telefonní číslo, chystám se koupit router, který by uměl QoS a napojit přímo telefony na něj, docela se toho bojim (moc tomu nerozumím), nemáte s tím někdo zkušenosti??
Přešel jsem tedy rovnou k úkolu druhému: najít vhodný SIP telefon pro LinuxNeřešil jste také hardwarový telefon?