Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Na Linuxu existují pěkné aplikace na sledování digitální televize jako Me-TV nebo Kaffeine, ale naladit kdekoliv na našem území všechny dostupné kanály není nic snadného.
Na vině ani tak není Linux, jako spíše chybějící informace o parametrech vysílání jednotlivých vysílačů. Databáze cz-All, která je součástí dvb-apps, je beznadějně zastaralá a Kaffeine na tom není se svými daty o nic lépe.
Rozhodl jsem se tento problém napravit a pokusil jsem se dát dohromady aktuální data pro celou republiku.
Protože nemám rád ruční práci, nejdříve jsem si všechna dostupná data nacpal do sqlite databáze a z ní pomocí svého skriptu dvbtgen vygeneroval jednotlivé seznamy.
Existují tak samostatné seznamy pro každý vysílač, pro každý multiplex i všeobecný seznam cz-All. Do komentářů jsem se snažil vložit co nejvíce informací z sqlite databáze.
Výsledek je zde: dvbtgen.tar.gz
Update:
Upravil jsem pojmenování souborů (nejdříve oblast a až pak jméno vysílače) a přidal soubor cz--Auto s prostým výčtem všech kanálů a variabilními parametry nastavenými na AUTO. Teoreticky by tak mělo jít naladit všechno automaticky.
Příklad:T 722000000 8MHz AUTO NONE QAM64 8k AUTO NONE # Kanál 52
Tiskni
Sdílej:
Mně w_scan nefungoval (nedal žádné výsledky).
I kdyby fungoval, nemyslím, že jeho použití je pro BFU triviální. Ač je to k nevíře, existují lidi, kteřísi chtějí na dovolené naladit televiziNo, vzhledem k tomu, že obvykle nejsem úplně zběhlý v místním jazyce, si raději streamuji TV z domova
Pak by bylo ladění konečně jednoduché i pro BFU (i když možná zbytečně zdlouhavé).
Neexistence jednotného rozhraní/standardu (jako je např. BDA u DVB), každý výrobce si bastlil svůj vlastní SW, který byl většinou zabugovaný bloatware, apod.
Ještě mi poraď, jak pomocí w_scanu oskenuji celou republiku (pokud možno z jednoho místa).
Nehledě na to, že v mém případě w_scan zrovna spolehlivě nezafungoval.
w_scan
nefunguje, tak to bude spíš hardwarem (nebo firmwarem, případně ovladačem) a jeho neschopností vracet relevantní informace, hlavně schopnost nahlásit detekovaný signál a jeho úroveň.
Osobně mám dva DVB-T PCI tunery a zatímco jeden z nich, Technisat SkyStar 2 (čip B2C2 FlexCopII), vrací všechny údaje korekntě a nadetekuje všechny kanály bez problémů, ten druhý, Leadtek WinFast DVB1000S (čip SAA7130), jich najde sotva polovinu a mimo toho vrací nesmyslné údaje, jak úroveň signálu (buď 99% nebo 0%), tak stav streamu (uncorrectable errors
a bit error rate
), nicméně s hotovým konfiguračním souborem nahrává už bez problémú (i když není tak citlivý).
Proč celou republiku ?
Prostě proto, aby to fungovalo všude bez nutnosti používat w_scan a příkazovou řádku.
Já vím, že ty to zvládneš, já to taky zvládnu (pokud mám štěstí na HW, což zřejmě nemám), ale třeba můj brácha už ne. Mám mu kvůli tomu instalovat Windows ?
Používat kvůli tak jednoduché věci jako je naladění televize w_scan je prostě opruz. Komfortní to rozhodně není ani pro milovníka command line jako jsem já, natož pro BFU.
Používat kvůli tak jednoduché věci jako je naladění televize ...Pokud se to bere takto, tak pro někoho není jednoduché ani to naladění televize - když nám při zavádení digitálního vysílání měnili anténu a upravovali rozvody, tak jsem několika sousedům ladil kanály na jejich televizích, i když to bylo často otázka jen pár stisknutí tlačítek na ovladači (a přečtení si návodu, což ale nikdo nedělal).
S kamerkami by teď už neměl být problém, skoro všechny by měly podporovat UVC specifikaci (jinak by měly problém i v nových Windows).
DVB-T tuner se ale musí kupovat s rozvahou, to je fakt. Mám celkem dobré zkušenosti s oběma variantami Genius TVGo DVB-T03 (dobrý příklad zhůvěřilosti výrobce: úplné stejné obchodní označení, avšak uvnitř úplně jiný HW).