Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Na Linuxu existují pěkné aplikace na sledování digitální televize jako Me-TV nebo Kaffeine, ale naladit kdekoliv na našem území všechny dostupné kanály není nic snadného.
Na vině ani tak není Linux, jako spíše chybějící informace o parametrech vysílání jednotlivých vysílačů. Databáze cz-All, která je součástí dvb-apps, je beznadějně zastaralá a Kaffeine na tom není se svými daty o nic lépe.
Rozhodl jsem se tento problém napravit a pokusil jsem se dát dohromady aktuální data pro celou republiku.
Protože nemám rád ruční práci, nejdříve jsem si všechna dostupná data nacpal do sqlite databáze a z ní pomocí svého skriptu dvbtgen vygeneroval jednotlivé seznamy.
Existují tak samostatné seznamy pro každý vysílač, pro každý multiplex i všeobecný seznam cz-All. Do komentářů jsem se snažil vložit co nejvíce informací z sqlite databáze.
Výsledek je zde: dvbtgen.tar.gz
Update:
Upravil jsem pojmenování souborů (nejdříve oblast a až pak jméno vysílače) a přidal soubor cz--Auto s prostým výčtem všech kanálů a variabilními parametry nastavenými na AUTO. Teoreticky by tak mělo jít naladit všechno automaticky.
Příklad:T 722000000 8MHz AUTO NONE QAM64 8k AUTO NONE # Kanál 52
Tiskni
Sdílej:
Mně w_scan nefungoval (nedal žádné výsledky).
I kdyby fungoval, nemyslím, že jeho použití je pro BFU triviální. Ač je to k nevíře, existují lidi, kteřísi chtějí na dovolené naladit televiziNo, vzhledem k tomu, že obvykle nejsem úplně zběhlý v místním jazyce, si raději streamuji TV z domova
Pak by bylo ladění konečně jednoduché i pro BFU (i když možná zbytečně zdlouhavé).
Neexistence jednotného rozhraní/standardu (jako je např. BDA u DVB), každý výrobce si bastlil svůj vlastní SW, který byl většinou zabugovaný bloatware, apod.
Ještě mi poraď, jak pomocí w_scanu oskenuji celou republiku (pokud možno z jednoho místa).
Nehledě na to, že v mém případě w_scan zrovna spolehlivě nezafungoval.
w_scan
nefunguje, tak to bude spíš hardwarem (nebo firmwarem, případně ovladačem) a jeho neschopností vracet relevantní informace, hlavně schopnost nahlásit detekovaný signál a jeho úroveň.
Osobně mám dva DVB-T PCI tunery a zatímco jeden z nich, Technisat SkyStar 2 (čip B2C2 FlexCopII), vrací všechny údaje korekntě a nadetekuje všechny kanály bez problémů, ten druhý, Leadtek WinFast DVB1000S (čip SAA7130), jich najde sotva polovinu a mimo toho vrací nesmyslné údaje, jak úroveň signálu (buď 99% nebo 0%), tak stav streamu (uncorrectable errors
a bit error rate
), nicméně s hotovým konfiguračním souborem nahrává už bez problémú (i když není tak citlivý).
Proč celou republiku ?
Prostě proto, aby to fungovalo všude bez nutnosti používat w_scan a příkazovou řádku.
Já vím, že ty to zvládneš, já to taky zvládnu (pokud mám štěstí na HW, což zřejmě nemám), ale třeba můj brácha už ne. Mám mu kvůli tomu instalovat Windows ?
Používat kvůli tak jednoduché věci jako je naladění televize w_scan je prostě opruz. Komfortní to rozhodně není ani pro milovníka command line jako jsem já, natož pro BFU.
Používat kvůli tak jednoduché věci jako je naladění televize ...Pokud se to bere takto, tak pro někoho není jednoduché ani to naladění televize - když nám při zavádení digitálního vysílání měnili anténu a upravovali rozvody, tak jsem několika sousedům ladil kanály na jejich televizích, i když to bylo často otázka jen pár stisknutí tlačítek na ovladači (a přečtení si návodu, což ale nikdo nedělal).
S kamerkami by teď už neměl být problém, skoro všechny by měly podporovat UVC specifikaci (jinak by měly problém i v nových Windows).
DVB-T tuner se ale musí kupovat s rozvahou, to je fakt. Mám celkem dobré zkušenosti s oběma variantami Genius TVGo DVB-T03 (dobrý příklad zhůvěřilosti výrobce: úplné stejné obchodní označení, avšak uvnitř úplně jiný HW).