Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Na Linuxu existují pěkné aplikace na sledování digitální televize jako Me-TV nebo Kaffeine, ale naladit kdekoliv na našem území všechny dostupné kanály není nic snadného.
Na vině ani tak není Linux, jako spíše chybějící informace o parametrech vysílání jednotlivých vysílačů. Databáze cz-All, která je součástí dvb-apps, je beznadějně zastaralá a Kaffeine na tom není se svými daty o nic lépe.
Rozhodl jsem se tento problém napravit a pokusil jsem se dát dohromady aktuální data pro celou republiku.
Protože nemám rád ruční práci, nejdříve jsem si všechna dostupná data nacpal do sqlite databáze a z ní pomocí svého skriptu dvbtgen vygeneroval jednotlivé seznamy.
Existují tak samostatné seznamy pro každý vysílač, pro každý multiplex i všeobecný seznam cz-All. Do komentářů jsem se snažil vložit co nejvíce informací z sqlite databáze.
Výsledek je zde: dvbtgen.tar.gz
Update:
Upravil jsem pojmenování souborů (nejdříve oblast a až pak jméno vysílače) a přidal soubor cz--Auto s prostým výčtem všech kanálů a variabilními parametry nastavenými na AUTO. Teoreticky by tak mělo jít naladit všechno automaticky.
Příklad:T 722000000 8MHz AUTO NONE QAM64 8k AUTO NONE # Kanál 52
Tiskni
Sdílej:
Mně w_scan nefungoval (nedal žádné výsledky).
I kdyby fungoval, nemyslím, že jeho použití je pro BFU triviální. Ač je to k nevíře, existují lidi, kteřísi chtějí na dovolené naladit televiziNo, vzhledem k tomu, že obvykle nejsem úplně zběhlý v místním jazyce, si raději streamuji TV z domova
Pak by bylo ladění konečně jednoduché i pro BFU (i když možná zbytečně zdlouhavé).
Neexistence jednotného rozhraní/standardu (jako je např. BDA u DVB), každý výrobce si bastlil svůj vlastní SW, který byl většinou zabugovaný bloatware, apod.
Ještě mi poraď, jak pomocí w_scanu oskenuji celou republiku (pokud možno z jednoho místa).
Nehledě na to, že v mém případě w_scan zrovna spolehlivě nezafungoval.
w_scan
nefunguje, tak to bude spíš hardwarem (nebo firmwarem, případně ovladačem) a jeho neschopností vracet relevantní informace, hlavně schopnost nahlásit detekovaný signál a jeho úroveň.
Osobně mám dva DVB-T PCI tunery a zatímco jeden z nich, Technisat SkyStar 2 (čip B2C2 FlexCopII), vrací všechny údaje korekntě a nadetekuje všechny kanály bez problémů, ten druhý, Leadtek WinFast DVB1000S (čip SAA7130), jich najde sotva polovinu a mimo toho vrací nesmyslné údaje, jak úroveň signálu (buď 99% nebo 0%), tak stav streamu (uncorrectable errors
a bit error rate
), nicméně s hotovým konfiguračním souborem nahrává už bez problémú (i když není tak citlivý).
Proč celou republiku ?
Prostě proto, aby to fungovalo všude bez nutnosti používat w_scan a příkazovou řádku.
Já vím, že ty to zvládneš, já to taky zvládnu (pokud mám štěstí na HW, což zřejmě nemám), ale třeba můj brácha už ne. Mám mu kvůli tomu instalovat Windows ?
Používat kvůli tak jednoduché věci jako je naladění televize w_scan je prostě opruz. Komfortní to rozhodně není ani pro milovníka command line jako jsem já, natož pro BFU.
Používat kvůli tak jednoduché věci jako je naladění televize ...Pokud se to bere takto, tak pro někoho není jednoduché ani to naladění televize - když nám při zavádení digitálního vysílání měnili anténu a upravovali rozvody, tak jsem několika sousedům ladil kanály na jejich televizích, i když to bylo často otázka jen pár stisknutí tlačítek na ovladači (a přečtení si návodu, což ale nikdo nedělal).
S kamerkami by teď už neměl být problém, skoro všechny by měly podporovat UVC specifikaci (jinak by měly problém i v nových Windows).
DVB-T tuner se ale musí kupovat s rozvahou, to je fakt. Mám celkem dobré zkušenosti s oběma variantami Genius TVGo DVB-T03 (dobrý příklad zhůvěřilosti výrobce: úplné stejné obchodní označení, avšak uvnitř úplně jiný HW).