Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Asi pred 2 mesiacmi som sa rozhodol zmeniť moje staršie distro Mandrake 10.1 a nahodil som na môj book SuSE 10 Eval. Inak Mandrake fakt fungovalo spoľahlivo, určite vyladenejšie distro ako Mandriva 2006, ale rozhodol som sa nahodiť aktuálnu verziu nejakého iného distra. Ale vrátim sa radšej k SuSE. Narazil som na pár nemilých nedostatkov a hlavný si nechám úplne na koniec, kvôli ktorému som založil tento blog.
Akurát dnes som posťahoval krvopotne cez GPRS aktualizácie na môj book so SuSE 10. Spokojný s dobre vykonanou prácou, opravenými chybami a zvýšenou bezpečnosťou som začal skúšať programy, čo aktualizácia vyriešila. Napr. kurzor v prehliadačoch bol pred aktualizáciou dosť škaredý, no už to hrá ako má, ale to je o niečom inom.
Uvedomujem si že aktualizácia každého operačného systému je dôležitá, udržuje systém aktuálny, opravuje softvérové chyby a robí bezpečnostné opravy. Zhodou okolností som dnes narazil na tento článok.
Fakt Microsoft zabodoval, ešte že som už trištvrte roka Linux User a Windows používam na hranie hier u známych. Predstavte si Linuxáci že máte zaplatený MS Windows XP Home licenciu, určite by vás rachlo. Teraz sa len môžeme smiať na Bilovej stratégii Mrkvosoftu. :-)