Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
Vy dva jste se teda potkali, BFU vs. BFU
Tj
apt-get install fpc
, apt-get install lazarus
Když existují balíky, proč si v systému dělat bordel?
Druhý problém, pre md5sum.exe treba commandline parameter. Keďže názov toho ISO súboru má cez 70 znakov. Buď človeku vysvetlím ako zapnúť a ako funguje dopĺňanie mien súborov na command-line alebo, (a to je praktickejšie) ako dotiahnuť drag&drop súbor z Explorer-u do cmd. Stalo sa, ale md5sum povie, že .iso nevie nájsť. Navyše som nadobudol dojem, že do mena toho isa sa dostal znak nového riadku - nasleduje tortúra vysvetľovania toho ako natiahnut okno cmd.exe aby to bolo celé na jednom riadku. Aj tak to nepomohlo. md5sum.exe nevie otvoriť súbor. Premenujeme 70 znakový názov na vista.iso. Nepomohlo. Posledný pokus: "d:\md5sum.exe d:\md5sum.exe" povie "file not found". Samozrejme, že to md5sum.exe stiahnuté z tej istej linky na mojich windowsoch bez problému funguje.
Suma sumárum: vyše hodiny času, počas ktorého som ja chcel "len získať MD5 sumu", a človek na druhom konci drôtu nadobudol dojem, že som idiot keď chcem od neho zverstvá a to isto len preto, že som linuxák a bez command-linu som ako bez nohy. A problém ostal nevyriešený.
grep root /etc/passwd
místo paličky?