Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
A nějaký soucit s náma co nemáme v povolání bankovní loupeže, nic?
Náhodou já z toho mám dobrý pocit. Vždycky mě potěší, že osobně s x86 nemám nejmenší problém až ji dokonce mám rád a tak mám všechno levný :)
Jinak teda čumím, že rozdíl v ceně mezi tou 2S a očesanou 1S deskou je taková raketa. Přitom je tam reálně jen o něco míň poměrně levnejch součástek. Takže na té 2S bude dost tučná marže - variabilní náklady na jeden kus asi určitě nejsou zas tak brutální, jenom ty fixní na vývoj... A taky je ještě pěkný, že i ta spešl malá mATX deska Blackbird s minimem slotů/parády stojí už skoro stejný prachy jako ten Talos II Lite (900$) - takže asi opět, výrobní náklady nízký, ale rýžujou. V lepším případě proto, aby se jim vrátila počáteční investice (což by bylo normální a OK). V horším případě, prostě využívají toho, že lidi požadující ty otevřený firmwary jsou relativně ochotní nechat se dost zkásnout a není tam moc konkurence která by vykuky držela pod kontrolou.
by ji to teoreticky možná i mohlo vyzkratovatVyzkratovat je ale přesně to co chceš. Antistatická ochrana se dřív dělala prostě tak, že se to zabalilo do alobalu. To co ti zničí součástku je rozdíl potenciálu, který tam nemůže být, když je všechno společně propojené.
To však platí jen pokud tam není někde baterka, která např. udržuje CMOS paměť s konfigurací BIOSu. Pokud vím, ty pytlíky jsou vodivé opravdu jen trochu, dost na to, aby se nechtěné náboje nenasbíraly a ty nasbírané vybily, ale málo na to, aby to způsobilo potíže. Bavíme se tady řádově o GΩ. Vem si, jaký vliv má třeba jen vlhkost vzduchu při šoupání nohama po podlaze.Ano, to je pravda. Platí to jen pro statickou elektřinu, samozřejmě pokud by tam někde byl zdroj energie, nebo to nedejbože zapnul, tak to v případě alobalu spolehlivě zničí.
Gratuluji, dobrá práce.
Aby mne zde nekamenovali za otázku, která tu měla padnout jako první: "Může na tom běžet Crysis?".
Teď vázně. Chci se zeptat zda by šlo využít emulace platformy x86_64 (pomocí QEMU?) s cílem vyhnout se zranitelnostem Spectre/Meltdown na nativní x86_64 platformě, samozřejmě asi s drakonickou výkonostní daní danou náročností emulace?
Akorát, že PCIe karty s FPGA stojej pořád strašnou pálku a GPU softcore by možná konkurovalo něčemu jako intel GMA.Právě.
Zajímalo by mě, jestli je s AMDGPU open source ovladačem v případě toho Tallos II systému prakticky nějaký zádrhel.Neměl by, kernel drivery jsou psané poměrně multiplatformně. Maximálně je občas umělé omezení driveru na architekturu, protože to nikoho nenapadlo otestovat, ale zrovna toho, že to nepojede na POWER, bych se nebál. Obvykle stejně stačí jen upravit Kconfig aby to neblokoval. P.S. Koukám, že HMM subsystém je omezený na X86_64 a PPC64.
Zajímalo by mě, jestli je s AMDGPU open source ovladačem v případě toho Tallos II systému prakticky nějaký zádrhel.Řekl bych, že docela zásadní, stejně jako s AMDGPU všude jinde -- nepodporuje OpenCL. Vůbec. Pro OpenCL je potřeba proprietární AMDGPU-Pro. Nevím jak ostatní, ale já grafiku vůbec nepoužívám na zobrazování, ale na počítání.
config DRM_AMDGPU_SI bool "Enable amdgpu support for SI parts" depends on DRM_AMDGPU help Choose this option if you want to enable experimental support for SI asics. SI is already supported in radeon. Experimental support for SI in amdgpu will be disabled by default and is still provided by radeon. Use module options to override this: radeon.si_support=0 amdgpu.si_support=1Teda ono to závisí na tom kdy jsi to zkoušel. Teďka by už nějaká podpora v amdgpu být měla (viz ten výpis z jádra). Ale ono je to blbý, GCN generace 1-2 je přesně v té díře, kde končí podpora v radeonu a začíná podpora v amdgpu, takže se na ně trochu pozapomnělo IMO. Když jsem asi před rokem a něco zkoušel rozchodit nějaké APU (myslím že carrizo - noťas HP255G5), tak to má GCN 2 a různě to házelo s amdgpu warningy a oopsy, takže jsem to vrátil na funkční radeon driver. Od té doby jsem neměl notebook na reinstalaci. Opencl je podporovaný i v driveru radeon (byť je v tabulce WIP, ale než vyšel ROCm tak to bylo myslím všude).
# ./clinfo Platform #0 Name: Clover Version: OpenCL 1.1 Mesa 18.3.1 Device #0 Name: AMD Radeon (TM) RX 460 Graphics (POLARIS11, DRM 3.27.0, 4.20.0-rc2-next-20181113-kontron+, LLVM 7.0.0) Type: GPU Version: OpenCL 1.1 Mesa 18.3.1 Global memory size: 4 GB Local memory size: 32 kB Max work group size: 256 _MEM_SIZE: (256, 256, 256)Ale jinak opravdu s opencl může být problém, pokud na dané hostující architektuře není podpora LLVM. Ale to jsou jen ty extrémní okrajové architektury.