Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Na vezovom chladeni je niekolko problemov: 1. vezove chladenie (napr. atomove elektrarne) potrebuje rozdiel teplot 2. specialny tvar a primeranu dlzku vezi 3. vertikalnu polohu (pri PC je chladic v horizontalnej polohe) Rozmyslal som nad tym uz skor a napadlo mi nieco taketo:
------------- \ <-tep. vzduch| | ---- | | | | | | | | | | | | | | | ----- | | z imny vzduch -----> ==CPU== <----- zimny vzduch
Zabudol som napísať, že tam budu ventilátory z boku. Ventilátory by sa zle modelovali v FreeCAD.
Ja mám na mysli,že studený vzduch bude vstupovať na skriny. Teplý vzduch bude odsávať spominaná veža.
Cele je to vymodelované tak, že je možné poskladať a 8 poschodovú vežu s 32 ventilátormi. V extrémných prípadoch by tam možno šlo dať nejaké Delta ventilátori.
Ešte doplním, že je tam miesto aj na filtr.
Chladící věž, to je něco pro modeláře - vodní chlazení a jako výměník použít model Temelína/Dukovan/Černobylu
Jinak já mám na CPU (AMD Phenom II 3,1GHz X4) nasazenej Arctic Freezer 7, původní větrák pryč a na žebrech přidrátovaný dva 80mm větráky (jeden saje, druhej tlačí)...a chladí to výborně
ČernobyluHmm náhrada stříkající směsi jaderného paliva a uhlíku stříkající směsí křemíku? To zní chutně
ani ondemand nepomáhaloTak k tomuhle taky ondemand neslouží, ten je pod zátěží k nerozeznání od performance.
# cpufreq-set --help cpufrequtils 008: cpufreq-set (C) Dominik Brodowski 2004-2009 Chyby v programu prosím hlaste na cpufreq@vger.kernel.org (anglicky). Chyby v překladu prosím hlaste na kavol@seznam.cz (českyTakže nějaká cesta jak omezit fekvenci je ... A teď dávam jen cpufreq-set -g powersave (-c 1 2 3)Užití: cpufreq-set [přepínače] Přepínače: -c CPU, --cpu CPU Číslo CPU pro který se má provést nastavení cpufreq -d FREQ, --min FREQ Nová nejnižší frekvence, kterou může regulátor vybrat -u FREQ, --max FREQ Nová nejvyšší frekvence, kterou může regulátor zvolit -g GOV, --governors GOV Nový regulátor cpufreq -f FREQ, --freq FREQ Frekvence, která má být nastavena. Vyžaduje, aby byl v jádře nahrán regulátor ‚userspace‘. -r, --related Switches all hardware-related CPUs -h, --help Prints out this screen Poznámky: 1. Vynechání parametru -c nebo --cpu je ekvivalentní jeho nastavení na 0 2. Přepínač -f nebo --freq nemůže být použit zároveň s žádným jiným vyjma -c nebo --cpu 3. Frekvence (FREQ) mohou být zadány v Hz, kHz (výchozí), MHz, GHz nebo THz připojením názvu jednotky bez mezery mezi číslem a jednotkou (FREQ v kHz =^ Hz * 0,001 = ^ MHz * 1000 =^ GHz * 1000000)
Jj, přijde mi, že ondemand je pro "pulsující" zatížení (=kompilace v gentoo) dobrej. Powersave mi zatim vyhovuje u puštěnejch virtuálů.
A když už se v tom rejpáme, nemáte někdo ponětí, jak má vliv governor na latence u udp paketů a VoIP komunikace? Máme teamspeak server (mluvení plus chat) a občas blbne ... mam zkušenost, že na ondemandu víc odpojoval/připojoval než na performance. Nemam žádná velká naměřená data, tak těžko můžu říct, že vidim jasnou závislost governoru a stability konektivity teamspeaku ...
Je to produkt nudy.
Na modelovanie som použil program FreeCAD. Je dostupný v repozitároch debianu.
Je to 3D modelovací program v ktorom si môžem otáčať daný objekt ľubovolne. Podobným spôsobom som vytvoril aj detailnejšie obrázky. V Gimpe som dorobil popisky.
Čo sa týka času za ktorý som to zložil. Myslím, že my to trvalo pár hodín, lebo už som mal urobenú prvú verziu. Len som zistil, že do prvej verzie sa nezmestia klasické ventilátory.
Lenovo IdeaPad S10-3 + 64bit Atom = přes 60°C v idle, přes 70°C v zátěži Příště si koupim kAčera
Tiskni
Sdílej: