Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V tomto blogovom zápise bude písať o chladení PC zostavy.
Téma chladenie zostavy je veľmi rozsiahla problematika. Úloha každého chladiacého systému je odstraniť odpadové teplo z činnosti elektronických zariadení.Počítač nie je výnimka. Postupom času a vývoja PC komponentov sa zvyšoval ich výkon a zmenšovala sa plocha čipu. Zvýšení výkon sprevádza aj jav odpadového tepla. V začiatkoch nebolo nutné chladiť CPU aktívne až po určitú hranicu. Po prekročení tejto hranice bola nutnosť aktívne chladenie.
Ako prvý dostal aktívne chladenie CPU, ďalšie komponenty postupne vyžadovali chladenie.
Sem patrí bežný chladič CPU, ktorý je dodavaný výrobcom daného CPU. Môže byť aktívny alebo pasívny.
Väčšinou tieto verzie postačujú na uchladanie daného CPU.
Do tejto skupiny patria chladiace riešenia iných výrobcov.
Rozdiel oproti bežným chladičom je v tom, že sú konštruované na váčšie tepelné vyžarovanie CPU.
Pod chladením zostavy rozumieme odvádzanie tepla mimo skriňu PC.
Spôsoby ako odvetráť skriňu je viacero. Väčšinou sa používaju ventilátory montované na skriňu. Riešenie môže byť pomocou jedného alebo viacerých ventilátorov.
Túto treba upozorníť na jednú vec. Keď máme PC, ktoré produkuje veľke množstvo tepla, nie je vhodné ho uzatvárať do tesného priestoru. Vtedy je jedno aká dobrá je skriňa, koľko má ventilátorov a atď.Podstatné je možnosť ako odvetráť dané PC v takomto priestore.
Dlho som rozmýšľal ako by bolo možné tento problém vyriešiť. Napadlo ma prečo by sa tento priestor nedal odvetráť vežovým chladením.
Prikladam sem obrázok, zatiaľ virtuálného návrhu vežového chladenie. Prepojenie s chliacou vežou by bolo realizované flexibilnou hadicou s priemerom 8cm.Z boku je možné pridať 4 ventilátory na každe poschodie. Časť s viacerimi otvormi je možné dať na seba.
Edit: 18.07.2012 21:33
Edit: 19.07.2012 14:02 Doplnené ďalšie obrázky.
Tiskni
Sdílej:
Na vezovom chladeni je niekolko problemov: 1. vezove chladenie (napr. atomove elektrarne) potrebuje rozdiel teplot 2. specialny tvar a primeranu dlzku vezi 3. vertikalnu polohu (pri PC je chladic v horizontalnej polohe) Rozmyslal som nad tym uz skor a napadlo mi nieco taketo:
------------- \ <-tep. vzduch| | ---- | | | | | | | | | | | | | | | ----- | | z imny vzduch -----> ==CPU== <----- zimny vzduch
Zabudol som napísať, že tam budu ventilátory z boku. Ventilátory by sa zle modelovali v FreeCAD.
Ja mám na mysli,že studený vzduch bude vstupovať na skriny. Teplý vzduch bude odsávať spominaná veža.
Cele je to vymodelované tak, že je možné poskladať a 8 poschodovú vežu s 32 ventilátormi. V extrémných prípadoch by tam možno šlo dať nejaké Delta ventilátori.
Ešte doplním, že je tam miesto aj na filtr.
Chladící věž, to je něco pro modeláře - vodní chlazení a jako výměník použít model Temelína/Dukovan/Černobylu
Jinak já mám na CPU (AMD Phenom II 3,1GHz X4) nasazenej Arctic Freezer 7, původní větrák pryč a na žebrech přidrátovaný dva 80mm větráky (jeden saje, druhej tlačí)...a chladí to výborně
ČernobyluHmm náhrada stříkající směsi jaderného paliva a uhlíku stříkající směsí křemíku? To zní chutně
ani ondemand nepomáhaloTak k tomuhle taky ondemand neslouží, ten je pod zátěží k nerozeznání od performance.
# cpufreq-set --help cpufrequtils 008: cpufreq-set (C) Dominik Brodowski 2004-2009 Chyby v programu prosím hlaste na cpufreq@vger.kernel.org (anglicky). Chyby v překladu prosím hlaste na kavol@seznam.cz (českyTakže nějaká cesta jak omezit fekvenci je ... A teď dávam jen cpufreq-set -g powersave (-c 1 2 3)Užití: cpufreq-set [přepínače] Přepínače: -c CPU, --cpu CPU Číslo CPU pro který se má provést nastavení cpufreq -d FREQ, --min FREQ Nová nejnižší frekvence, kterou může regulátor vybrat -u FREQ, --max FREQ Nová nejvyšší frekvence, kterou může regulátor zvolit -g GOV, --governors GOV Nový regulátor cpufreq -f FREQ, --freq FREQ Frekvence, která má být nastavena. Vyžaduje, aby byl v jádře nahrán regulátor ‚userspace‘. -r, --related Switches all hardware-related CPUs -h, --help Prints out this screen Poznámky: 1. Vynechání parametru -c nebo --cpu je ekvivalentní jeho nastavení na 0 2. Přepínač -f nebo --freq nemůže být použit zároveň s žádným jiným vyjma -c nebo --cpu 3. Frekvence (FREQ) mohou být zadány v Hz, kHz (výchozí), MHz, GHz nebo THz připojením názvu jednotky bez mezery mezi číslem a jednotkou (FREQ v kHz =^ Hz * 0,001 = ^ MHz * 1000 =^ GHz * 1000000)
Jj, přijde mi, že ondemand je pro "pulsující" zatížení (=kompilace v gentoo) dobrej. Powersave mi zatim vyhovuje u puštěnejch virtuálů.
A když už se v tom rejpáme, nemáte někdo ponětí, jak má vliv governor na latence u udp paketů a VoIP komunikace? Máme teamspeak server (mluvení plus chat) a občas blbne ... mam zkušenost, že na ondemandu víc odpojoval/připojoval než na performance. Nemam žádná velká naměřená data, tak těžko můžu říct, že vidim jasnou závislost governoru a stability konektivity teamspeaku ...
Je to produkt nudy.
Na modelovanie som použil program FreeCAD. Je dostupný v repozitároch debianu.
Je to 3D modelovací program v ktorom si môžem otáčať daný objekt ľubovolne. Podobným spôsobom som vytvoril aj detailnejšie obrázky. V Gimpe som dorobil popisky.
Čo sa týka času za ktorý som to zložil. Myslím, že my to trvalo pár hodín, lebo už som mal urobenú prvú verziu. Len som zistil, že do prvej verzie sa nezmestia klasické ventilátory.
Lenovo IdeaPad S10-3 + 64bit Atom = přes 60°C v idle, přes 70°C v zátěži Příště si koupim kAčera