Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Včera som potreboval upraviť jeden PDF súbor vytvorený v Adobe Illustrator. Tento obsahoval obrázok a text na jednej strane. Obrázok bol vložený do PDF v ~8MB súbore, ale zmenšený pri zobrazení. Toto spôsobilo, že výsledné PDF malo cca 8MB. Mojím cieľom bolo tento obrázok zmenšiť na potrebnú veľkosť a znova uložiť. Jednoduché.
GIMP mi súbor otvoril, tak som ho skúsil vytlačiť do súboru ako PDF. Súbor sa vytvoril, ale obsahoval len prázdnu stránku. Toto isté sa stalo, keď som skúsil CUPS PDF-driver.
Tu som tiež bol schopný súbor otvoriť, ale nie uložiť ako PDF. Exportoval som teda do (Embedded)PostScriptu.
pdf2ps - segmentation fault
ps2pdf - súbor, ktorý som získal v Inkscape som sa pokúsil exportovať do PDF. Funguje! Pri otvorení výsledného PDF, ale zisťujem, že dokument je orezaný z hornej strany. Hranie s nastavením formátu nepomohlo.
Otváram súbor s orezanou hlavičkou. Mením veľkosť dokumentu, posúvam obsah do stredu. Ukladám. Funguje. V tom ale zisťujem, že je nutné previesť inú verziu súboru. Skúšam rovnaký postup pri novej verzii súboru, ale PDFEdit už nefunguje. Odmieta posúvať obsah.
Po nainštalovaní pluginu na import PDF dokumentov, som súbor naimportoval. Samozrejme, fonty boli rozhádzané. Doinštalovávam fonty z Windows. OpenOffice.org nie je kúzelník a tak musím ručne vytvoriť tabuľku náhradných fontov (MyriadProRegular => Myriad Pro, JVGPLB+Tahoma => Tahoma). Vyzerá to super. Ukladám. Výsledok vyzerá inak. Fonty presne neopisujú predošlé tvary (1px uteká), farby sú vyblednuté.
Trápim sa s tým už 2 hodiny, posielam PDF súbor bratovi s Windows. Foxit PDF Editor nefunguje. OOo exportuje nepresne.
Je jedna hodina ráno. Ani po 3 hodinách sa mi nepodarilo získať výsledok, ktorý som chcel.
Píšem osobe, ktorá ma požiadala o túto službu nech skúsi zmenšiť originál fotku v AI. Vysvetľujem postup. O 3 minúty mi píše, že je to OK. Stratil som 3 hodiny života, počas ktorých som zistil, že PDF nie je až taký portable ako sa tvári. Tipujem, že je to kvôli špecialitám od Adobe. Odteraz na súbory generované z Adobe softvéru budem používať len softvér od Adobe.
Tiskni
Sdílej:
.
Pokud dělám molochoidní program jako je Adobe Ilustrator, tak bych očekával, že uživateli naznačí (nabídne) možnost přizpůsobit obrázek výslednému dokumentu. Vytvářet tyto hrůzy je prasárna. Já vím... je to jejich věc, ale je smutné, že mi to lidé také posílají a pak se diví, že se s nimi nechci bavit.
Mimochodem neznáte někdo způsob jak z PDF vypreparovat TeX zdroják (z PDF dělaného TeXem)... no to téměř jistě nepůjde... ale možnost uložit TeX zdroják přímo do PDF (něco jako OpenOffice, který si ukládá své věci do svých PDF a pak s tím umí pracovat) by mohla jít, ne?
Pokud dělám molochoidní program jako je Adobe Ilustrator, tak bych očekával, že uživateli naznačí (nabídne) možnost přizpůsobit obrázek výslednému dokumentu. Vytvářet tyto hrůzy je prasárnaTo Adobe Illustrator samozřejmě umí. Jenže váš uživatel k tomu nemá patřičnou periferii – křišťálovou kouli – kterou AI používá pro určení účelu výsledného PDF dokumentu (aby mohl zvolit vhodné DPI pro vložený obrázek).
A4 stránka 8MB? To mi připadá spíš unportableOno totiž záleží, co na tý stránce je a k čemu je to určený. Já třeba běžně pracuji s PDF soubory, který mají klidně i 200 MB. A portable je to dostatečně..
A4 stránka 8MB? To mi připadá spíš unportableNa tom nevidím nic nepřenositelného, závisí na účelu..
Pokud dělám molochoidní program jako je Adobe Ilustrator, tak bych očekával, že uživateli naznačí (nabídne) možnost přizpůsobit obrázek výslednému dokumentu. Vytvářet tyto hrůzy je prasárna. Já vím... je to jejich věc, ale je smutné, že mi to lidé také posílají a pak se diví, že se s nimi nechci bavit.Adobe Ilustrator je profi nástroj, který jaksi předpokládá, že uživatel je profík a nepotřebuje vodit za ručičku. Kdyby kvůli každé takové kravině vyskočil při ukládání popup tak se uživatel ukliká k smrti.
Mimochodem neznáte někdo způsob jak z PDF vypreparovat TeX zdroják (z PDF dělaného TeXem)... no to téměř jistě nepůjde...To je jako chtít dostat z binárky zdrojáky v C.
Né nutně. Stačilo by, kdyby TeX ten zdroják uložil do metadat, stejně jak to dělá ten Illustrator.Mimochodem neznáte někdo způsob jak z PDF vypreparovat TeX zdroják (z PDF dělaného TeXem)... no to téměř jistě nepůjde...To je jako chtít dostat z binárky zdrojáky v C.
Stratil som 3 hodiny života, počas ktorých som zistil, že PDF nie je až taký portable ako sa tvári. Tipujem, že je to kvôli špecialitám od Adobe. Odteraz na súbory generované z Adobe softvéru budem používať len softvér od Adobe.Ty speciality jdou samozřejmě vypnout. Ale beztak by vadit neměly, protože jsou uložený bokem. Ale na tom už teď nesejde. Tři roky života jsi ztratil tím, že sis nekoupil Acrobat. V nabídce Advanced je k dispozici PDF Optimizer. Umí přesně to, co jsi chtěl udělat. A ještě taková technická: EPS znamená Encapsulated PostScript. Jo, a když tu poslední větu budeš aplikovat na všechna PDF, vůbec nic se nestane. Ikdyž radši to nedělej. To, co leze z některých TeXů, OpenOfficů a tak podobně — z toho je kolikrát hodně smutno.