Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Včera som potreboval upraviť jeden PDF súbor vytvorený v Adobe Illustrator. Tento obsahoval obrázok a text na jednej strane. Obrázok bol vložený do PDF v ~8MB súbore, ale zmenšený pri zobrazení. Toto spôsobilo, že výsledné PDF malo cca 8MB. Mojím cieľom bolo tento obrázok zmenšiť na potrebnú veľkosť a znova uložiť. Jednoduché.
GIMP mi súbor otvoril, tak som ho skúsil vytlačiť do súboru ako PDF. Súbor sa vytvoril, ale obsahoval len prázdnu stránku. Toto isté sa stalo, keď som skúsil CUPS PDF-driver.
Tu som tiež bol schopný súbor otvoriť, ale nie uložiť ako PDF. Exportoval som teda do (Embedded)PostScriptu.
pdf2ps - segmentation fault
ps2pdf - súbor, ktorý som získal v Inkscape som sa pokúsil exportovať do PDF. Funguje! Pri otvorení výsledného PDF, ale zisťujem, že dokument je orezaný z hornej strany. Hranie s nastavením formátu nepomohlo.
Otváram súbor s orezanou hlavičkou. Mením veľkosť dokumentu, posúvam obsah do stredu. Ukladám. Funguje. V tom ale zisťujem, že je nutné previesť inú verziu súboru. Skúšam rovnaký postup pri novej verzii súboru, ale PDFEdit už nefunguje. Odmieta posúvať obsah.
Po nainštalovaní pluginu na import PDF dokumentov, som súbor naimportoval. Samozrejme, fonty boli rozhádzané. Doinštalovávam fonty z Windows. OpenOffice.org nie je kúzelník a tak musím ručne vytvoriť tabuľku náhradných fontov (MyriadProRegular => Myriad Pro, JVGPLB+Tahoma => Tahoma). Vyzerá to super. Ukladám. Výsledok vyzerá inak. Fonty presne neopisujú predošlé tvary (1px uteká), farby sú vyblednuté.
Trápim sa s tým už 2 hodiny, posielam PDF súbor bratovi s Windows. Foxit PDF Editor nefunguje. OOo exportuje nepresne.
Je jedna hodina ráno. Ani po 3 hodinách sa mi nepodarilo získať výsledok, ktorý som chcel.
Píšem osobe, ktorá ma požiadala o túto službu nech skúsi zmenšiť originál fotku v AI. Vysvetľujem postup. O 3 minúty mi píše, že je to OK. Stratil som 3 hodiny života, počas ktorých som zistil, že PDF nie je až taký portable ako sa tvári. Tipujem, že je to kvôli špecialitám od Adobe. Odteraz na súbory generované z Adobe softvéru budem používať len softvér od Adobe.
Tiskni
Sdílej:
Pokud dělám molochoidní program jako je Adobe Ilustrator, tak bych očekával, že uživateli naznačí (nabídne) možnost přizpůsobit obrázek výslednému dokumentu. Vytvářet tyto hrůzy je prasárnaTo Adobe Illustrator samozřejmě umí. Jenže váš uživatel k tomu nemá patřičnou periferii – křišťálovou kouli – kterou AI používá pro určení účelu výsledného PDF dokumentu (aby mohl zvolit vhodné DPI pro vložený obrázek).
A4 stránka 8MB? To mi připadá spíš unportableOno totiž záleží, co na tý stránce je a k čemu je to určený. Já třeba běžně pracuji s PDF soubory, který mají klidně i 200 MB. A portable je to dostatečně..
A4 stránka 8MB? To mi připadá spíš unportableNa tom nevidím nic nepřenositelného, závisí na účelu..
Pokud dělám molochoidní program jako je Adobe Ilustrator, tak bych očekával, že uživateli naznačí (nabídne) možnost přizpůsobit obrázek výslednému dokumentu. Vytvářet tyto hrůzy je prasárna. Já vím... je to jejich věc, ale je smutné, že mi to lidé také posílají a pak se diví, že se s nimi nechci bavit.Adobe Ilustrator je profi nástroj, který jaksi předpokládá, že uživatel je profík a nepotřebuje vodit za ručičku. Kdyby kvůli každé takové kravině vyskočil při ukládání popup tak se uživatel ukliká k smrti.
Mimochodem neznáte někdo způsob jak z PDF vypreparovat TeX zdroják (z PDF dělaného TeXem)... no to téměř jistě nepůjde...To je jako chtít dostat z binárky zdrojáky v C.
Né nutně. Stačilo by, kdyby TeX ten zdroják uložil do metadat, stejně jak to dělá ten Illustrator.Mimochodem neznáte někdo způsob jak z PDF vypreparovat TeX zdroják (z PDF dělaného TeXem)... no to téměř jistě nepůjde...To je jako chtít dostat z binárky zdrojáky v C.
Stratil som 3 hodiny života, počas ktorých som zistil, že PDF nie je až taký portable ako sa tvári. Tipujem, že je to kvôli špecialitám od Adobe. Odteraz na súbory generované z Adobe softvéru budem používať len softvér od Adobe.Ty speciality jdou samozřejmě vypnout. Ale beztak by vadit neměly, protože jsou uložený bokem. Ale na tom už teď nesejde. Tři roky života jsi ztratil tím, že sis nekoupil Acrobat. V nabídce Advanced je k dispozici PDF Optimizer. Umí přesně to, co jsi chtěl udělat. A ještě taková technická: EPS znamená Encapsulated PostScript. Jo, a když tu poslední větu budeš aplikovat na všechna PDF, vůbec nic se nestane. Ikdyž radši to nedělej. To, co leze z některých TeXů, OpenOfficů a tak podobně — z toho je kolikrát hodně smutno.