Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Včera som potreboval upraviť jeden PDF súbor vytvorený v Adobe Illustrator. Tento obsahoval obrázok a text na jednej strane. Obrázok bol vložený do PDF v ~8MB súbore, ale zmenšený pri zobrazení. Toto spôsobilo, že výsledné PDF malo cca 8MB. Mojím cieľom bolo tento obrázok zmenšiť na potrebnú veľkosť a znova uložiť. Jednoduché.
GIMP mi súbor otvoril, tak som ho skúsil vytlačiť do súboru ako PDF. Súbor sa vytvoril, ale obsahoval len prázdnu stránku. Toto isté sa stalo, keď som skúsil CUPS PDF-driver.
Tu som tiež bol schopný súbor otvoriť, ale nie uložiť ako PDF. Exportoval som teda do (Embedded)PostScriptu.
pdf2ps - segmentation fault
ps2pdf - súbor, ktorý som získal v Inkscape som sa pokúsil exportovať do PDF. Funguje! Pri otvorení výsledného PDF, ale zisťujem, že dokument je orezaný z hornej strany. Hranie s nastavením formátu nepomohlo.
Otváram súbor s orezanou hlavičkou. Mením veľkosť dokumentu, posúvam obsah do stredu. Ukladám. Funguje. V tom ale zisťujem, že je nutné previesť inú verziu súboru. Skúšam rovnaký postup pri novej verzii súboru, ale PDFEdit už nefunguje. Odmieta posúvať obsah.
Po nainštalovaní pluginu na import PDF dokumentov, som súbor naimportoval. Samozrejme, fonty boli rozhádzané. Doinštalovávam fonty z Windows. OpenOffice.org nie je kúzelník a tak musím ručne vytvoriť tabuľku náhradných fontov (MyriadProRegular => Myriad Pro, JVGPLB+Tahoma => Tahoma). Vyzerá to super. Ukladám. Výsledok vyzerá inak. Fonty presne neopisujú predošlé tvary (1px uteká), farby sú vyblednuté.
Trápim sa s tým už 2 hodiny, posielam PDF súbor bratovi s Windows. Foxit PDF Editor nefunguje. OOo exportuje nepresne.
Je jedna hodina ráno. Ani po 3 hodinách sa mi nepodarilo získať výsledok, ktorý som chcel.
Píšem osobe, ktorá ma požiadala o túto službu nech skúsi zmenšiť originál fotku v AI. Vysvetľujem postup. O 3 minúty mi píše, že je to OK. Stratil som 3 hodiny života, počas ktorých som zistil, že PDF nie je až taký portable ako sa tvári. Tipujem, že je to kvôli špecialitám od Adobe. Odteraz na súbory generované z Adobe softvéru budem používať len softvér od Adobe.
Tiskni
Sdílej:
Pokud dělám molochoidní program jako je Adobe Ilustrator, tak bych očekával, že uživateli naznačí (nabídne) možnost přizpůsobit obrázek výslednému dokumentu. Vytvářet tyto hrůzy je prasárnaTo Adobe Illustrator samozřejmě umí. Jenže váš uživatel k tomu nemá patřičnou periferii – křišťálovou kouli – kterou AI používá pro určení účelu výsledného PDF dokumentu (aby mohl zvolit vhodné DPI pro vložený obrázek).
A4 stránka 8MB? To mi připadá spíš unportableOno totiž záleží, co na tý stránce je a k čemu je to určený. Já třeba běžně pracuji s PDF soubory, který mají klidně i 200 MB. A portable je to dostatečně..
A4 stránka 8MB? To mi připadá spíš unportableNa tom nevidím nic nepřenositelného, závisí na účelu..
Pokud dělám molochoidní program jako je Adobe Ilustrator, tak bych očekával, že uživateli naznačí (nabídne) možnost přizpůsobit obrázek výslednému dokumentu. Vytvářet tyto hrůzy je prasárna. Já vím... je to jejich věc, ale je smutné, že mi to lidé také posílají a pak se diví, že se s nimi nechci bavit.Adobe Ilustrator je profi nástroj, který jaksi předpokládá, že uživatel je profík a nepotřebuje vodit za ručičku. Kdyby kvůli každé takové kravině vyskočil při ukládání popup tak se uživatel ukliká k smrti.
Mimochodem neznáte někdo způsob jak z PDF vypreparovat TeX zdroják (z PDF dělaného TeXem)... no to téměř jistě nepůjde...To je jako chtít dostat z binárky zdrojáky v C.
Né nutně. Stačilo by, kdyby TeX ten zdroják uložil do metadat, stejně jak to dělá ten Illustrator.Mimochodem neznáte někdo způsob jak z PDF vypreparovat TeX zdroják (z PDF dělaného TeXem)... no to téměř jistě nepůjde...To je jako chtít dostat z binárky zdrojáky v C.
Stratil som 3 hodiny života, počas ktorých som zistil, že PDF nie je až taký portable ako sa tvári. Tipujem, že je to kvôli špecialitám od Adobe. Odteraz na súbory generované z Adobe softvéru budem používať len softvér od Adobe.Ty speciality jdou samozřejmě vypnout. Ale beztak by vadit neměly, protože jsou uložený bokem. Ale na tom už teď nesejde. Tři roky života jsi ztratil tím, že sis nekoupil Acrobat. V nabídce Advanced je k dispozici PDF Optimizer. Umí přesně to, co jsi chtěl udělat. A ještě taková technická: EPS znamená Encapsulated PostScript. Jo, a když tu poslední větu budeš aplikovat na všechna PDF, vůbec nic se nestane. Ikdyž radši to nedělej. To, co leze z některých TeXů, OpenOfficů a tak podobně — z toho je kolikrát hodně smutno.