Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Prepínanie okien mi lezie na nervy. Navyše v KDE4 sa jedná o dosť zdĺhavý proces ak je systém zaťažený. Pri stlačení Alt+tab musím klávesy podržať, kliknúť na požadovanú aplikáciu v zobrazenom menu a klávesy pustiť. V spodnom panely sa mi zase aplikácie dávajú so skupín. Ak nie, pri väčšom množstve aplikácii vzniká mini-menu. Tieto zaužívané varianty mi nevyhovujú.
V prvom rade nemám rád širokouhlé obrazovky. Mám radšej pomer 4:3. Môj notebook však má 16:9. Miesto navyše tam určite nájdem. Pomocou nového plasma panela umiestneného na ľavý okraj obrazovky som dosiahol požadovaný efekt prehľadnosti a nepretržitej dostupnosti pri prepínaní okien.
V spodnej časti som ponechal štandardnú configuráciu, aj keď na prázdne miesto v strede spodnej lišty som chcel dať KRunner applet. Neprišiel som však ako na to.
Tento návrh je možno uplná drobnosť a zbytočnosť, ale po dvojdňovom používaní sa mi zdá celkom efektívny a vyriešil môj dlhodobý problém. Taktiež sa zobrazuje väčšia časť titulky okna, čize okno sa dá medzi množstvom podobných okien ľahko rozpoznať. Aj pri otvorení množstva okien, sú všetky aplikácie dostupné priamo, prehľadne a nepretržite na obrazovke bez zbytočných preklikávaní a klávesových skratiek.
Tiskni
Sdílej:
V spodnej časti som ponechal štandardnú configuráciu, aj keď na prázdne miesto v strede spodnej lišty som chcel dať KRunner applet. Neprišiel som však ako na to.A problém je, že to nejde dát doprostřed, nebo, že není ten krunner applet? Já jsem našel jen nějaký search box, který se chová stejně jako Kmenu - tedy na ploše box, v panelu jen tlačítko na které je třeba kliknout.
Tak si ten obrázek zvětšete na celou výšku obrazovky, a uvidíte, že naopak u vás je to ochuzené vpravo…To samozřejmě jo ;) ale když se teď celej den budu bavit přepínánim monitoru do 1920x1440, tak za předpokladu že mi ten Radeon nevybouchne, bude to chybět zase dóle :P
Samozřejmě záleží na úhlu pohledu, mně připadá, že „přebytečné“ místo je lepší mít po stranách a ne dole, protože do svislého prostoru se lépe poskládají různé paletky, lišty, apod.jj, je to věc názoru, já mam třeba přesně opačnej a místo mi chybí vždycky dóle... ;)
Pri väčšom počte otvorených okien sa mi zdal môj desktop neprehľadný a prepínanie medzi oknami neefektívne.Koukám, že máš šest ploch – když ti okna mezi ně rozložíš, tak by jich měl být rozumný počet, ne? Já mám osm ploch a většinou na nich mám 1-3 okna (akorát u Jabberu je jich víc), takže se v pohodě vejdou do vodorovného panelu. Toho místa, které zabere svislý panel by mi prostě bylo líto.
Šesť plôch mám pretože tak to je default :)
V Jaké distribuci? Většinou jsem viděl 4 plochy (a někde jen dvě).
Môžeš mi prezradiť aký systém usporiadania na viacerých plochách používaš Ty ?
Mám šest celkem stabilně využívaných ploch:
A na těch dvou zbývajících plochách (případně dalších) si otvírám další konsole, prohlížeče, Gimpy, SQL klienty atd. tak, abych měl blízko sebe související věci – třeba píšu HTML a pak se dívám na výsledek v prohlížeči tím, že se přepnu na sosední plochu. Plochy jsou vedle sebe a klávesová zkratka je vždycky stejná – místo abych musel listovat okny pomocí Alt+Tab a hledal to správné.
Aneb „Okurky patří do sektoru b5“
takže zmáčknu alt+tab, držím alt, najedu myší na okno, na které se chci přepnout, a pustím alt.Dobrý tip, díky. Taky je šikovná „Prezentace oken“ a „Mřížka plochy“ – najedu myší do rohu obrazovky a kliknu. To jsou efekty, které jsou nejen hezké, ale i užitečné (takových moc není)