Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Od upgradu na opensuse 11 mám zajímavý problém. Nedaří se mi napsat zavináč pomocí české klávesnice. Postupným průzkumem jsem zjistil, že hned po instalaci je klávesová zkratka pravý Alt+V funkční, ale od nastavení "povolit rovržení klávesnice" a přidání anglické, tato klávesová zkratka přestane fungovat. Jediná možnost jak vtomto stavu psát zavináč je přepnout na anglickou klávesnici napsat zavináč a přepnout zpět, což není zrovna moc komfortní. Máte někdo stejný problém? Nevíte proč je Alt+V při možnosti přepínat lávesnice hluché? Existuje jiná funkční klávesová zkratka? Nebo jsem odsouzen vypnout přepínání klávesnic, aby Alt+V fungovalo? To je totiž zatím jediný způsob na který jsem přišel.
EDIT: Povolení rozvržení klávesnice se na nefunkční klávesové zkratce Alt+V projeví až po prvním přepnutí klávesnice po restartu KDE
Tiskni
Sdílej:
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Každopádně jsem alespoŇ přišel na to, že všechny znaky, které z anglické klávesnice potřebuji napíšu pomocí pravý Alt + požadovaný znakTo brzo, to brzo...
kcmshell[4] keyboard_layout
, tam vypnúť prepínanie klávesnice a nechať všetko na xorg. Potom už stačí len vtrepať do xorg.conf želané rozloženia a spôsob prepínania a je to. Ja mám napríklad
Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" Option "XkbRules" "xorg" Option "XkbModel" "neprezradim" Option "XkbLayout" "sk,us" Option "XkbVariant" "qwerty," Option "XkbOptions" "grp:shifts_toggle,grp_led:scroll" EndSectionPri tomto nastavení používa štandardne qwerty variant sk klávesnice. Prepnutie stlačením oboch shiftov súčasne. Alternatívna klávesnica (us) je indikovaná scroll lock LED na klávesnici.