Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Včera mi začal zlobit motor, nechtěl běžet na volnoběh. Kamarád automechanik mi poradil, že bude zanesená volnoběžná tryska.
Karburátor jsem si musel nafotit, protože v Jeepech se používá více karburátorů, tak abych si našel schéma pro ten svůj typ. Mám tam Carter YF. Tak jsem karburátor sundal a dneska rozebral a vyčistil. Pro čištění jsem použil lihový čistič a pěkně jsem to uvnitř vše štětečkem a hadříkem vyčistil. Trysku jsem vymontoval a profoukl. Snažil jsem se umýt i komoru včetně klapek, která byla od spalin pěkně černá Uvnitř jsem raději na další věci nešahal a spíš jsem to jen pořádně propláchnul. Taky jsem to čistil i zvenku, ale dneska jsem neměl foťák, tak jsou fotky jen ze včerejška jak jsem to sundal špinavé.
Po namontování jsem doufal, že to poběží. Paráda, povedlo se!
Tiskni
Sdílej:
Černá klapka od spalin? Kdy se můžeme se těšit ventily?
třeba u škodovek býval karboš taky jak čert černej a ventily byly v pořádku. Ale asi by neuškodilo jen pro ten pocit zkontrolovat vůli ventilů aby se náhodou některý nepodpálil. Doporučuju nalít do nádrže nějaký prostředek na čištění palivové soustavy, případně pokud to má někde dole zátku tak vypustit ten bordel co se za ty roky v nádrži nahromadil. Čistící přísady má taky v sobě benzin Shell a prý snad i OMV. Kdysi taky benzin UNI od Slovnaftu ale tam teda nevím jestli to platí.
třeba u škodovek býval karboš taky jak čert černej a ventily byly v pořádku....asi tak nějak "potahy na sedáčkách jsem měl O.K. a vejfuk byl přesto děravej", co maj proboha ventily společnýho s karburátorem?
Jak prosté milý Watsone. Spaliny nemají v karburátoru co dělat a dostat se tam mohou jedině přes ventily. Příčina mi napadá trojí. Malá vůle na ventilech, chybně seřízený předstih a nebo podpálený ventil. Taky to ale může být u jeepu (podobně jako u škodovky jak psal kolega) normální.
v průběhu chodu čtyřtaktního motoru je moment kdy končí výfuk a začíná sání a tam může dojít k průniku zbytků spalin do sacího traktu. Záleží na konstrukci motoru, jeho stavu a režimu běhu a vlastně taky na výfukové soustavě. Prostě ve válci zůstane i po výfuku troška spalin a když se otevře sací ventil tak ty spaliny které mají pořád nějaký přetlak fouknou do sání.
Smí vůbec trabanty na dálnici?
Taky vím o autech prd. A autora obdivuju.