Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Tento víkend probíhala v Jizbici pod Blaníkem akce První jarní bublání - asi jeden z největších srazů amerik u nás. Nakonec i když nemám našperkovanou leštěnku, jsem se tam vydal.
Ještě před tím jsem si trochu hrál s tachometrem a vlastně s celou přístrojovou deskou. Někde byl nějaký vadný kontakt, zhasínalo osvětlení přístrojů. Postupně jsem došel až k místu kde se sbíhají kabely k pojistkové desce. Když jsem ji odmontoval, našel jsem uvolněný kablík, který to způsoboval. U tachometru se mi stávalo, že po nějaké době se ručička zastavila na místě a nereagovala na změnu rychlosti. Na jednom fóru jsem si našel jiný problém, kdy když ručička příliš kmitá, řeší to lidé tak, že více přitáhnou sklíčko, aby tu ručičku brzdilo - na osiččce je takový kulatý terčík, který se může sklíčka dotýkat. Mě se pravděpodobně dotýkal až moc, protože když se ručka dostala do jednoho místa, už se nechtěl vracet. Teď už to vypadá ok, za celý den na cestách to nezazlobilo.
Taky jsem si hrál s vícepolohovým spínačem větráku, ten nefungoval jak má. Přívodní kabely jsou v pořádku a podle schématu i odpory ok. Propojováním jsem si vyzkoušel, že přepínání rychlosti foukání by mělo fungovat. Ten spínač je trochu poničený, tak zatím fungují jen polohy vypnuto, a z foukání jen málo a středně. I na tu střední rychlost to ale docela topilo a když jsem přepnul ofuk na přední sklo, tak i tam to zafungovalo, když bylo sklo zafuněné zevnitř
Na cestu jsem si s sebou vzal raději více nářadí, kdyby se vyskytl nějaký defekt. Nepotřeboval jsem ho, Jeep uháněl parádně.
V Jizbici se sjelo přes 250 aut, některé byly opravdu parádní kousky, byla tam i soutěž o best Wrangler, ale asi protože mám CJ-7 a ještě to je stále zakytovaný, tak to vyhrála Jeep - leštěnka hned vedle mě.
Přítelkyně nafotila spoustu fotek, i z cest, tak se koukněte, některý káry jsou fakt něco.
Tiskni
Sdílej: