Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nedávno jsem své ženě instaloval FC5 na notebook ASUS A6000 s integrovaným winmodemem s čipem od Conexantu.
To mě přivedlo (nenašel jsem alternativu) k nutnosti nainstalovat HSF Softmodem ovladač od Linuxantu.
Tento ovladač je nabízen v ořezané verzi (14.4 kbps) zdarma (jako pivo) a v plné verzi za 20$.
Jako vysvětlení této praxe nabízí vysvětlení.
Já vím, že už je toho tu o politice dost, ale blížící se volby ignorovat nemůžeme.
A pokud váhající většina (ke které zatím patřím) zvolí menší zlo z výběru parlamentních stran, nebo nepůjde k volbám, dopadne to stejně jako minule:
Dosud nezakázaná strana, veřejně propagující zlo (KSČM) zablokuje jakoukoli smysluplnou koalici. Zašpinění levičáci (ČSSD) se buď veřejně spojí s tímto zlem, nebo utvoří prapodivnou velkou koalici s neméně umazanými "pravičáky" (ODS), co mají size zajímavý program, ale leckteré jejich tváře už bychom radši také neviděli. K tomu přispějí pár křesly amébní "střeďáci" (KDU-ČSL), kteří už z principu svázanosti s církvemi nemohou reprezentovat tolerantní a svobodomyslnou společnost (viz. názory na sexuální orientaci apod...).
Jen jsem se chtěl podělit se zjištěním (které pro leckoho asi není nové), že někteří dodavatelé HW nejspíš z nějaké cenotvorné pohnutky nabízejí fyzicky stejné disky s různými kapacitami a cenami (což nevím, zda je morální, či ekologické).
Nám se domů s bazarovým značkovým desktopem dostal disk deklarovaný jako HP 258029-001
10GB. Nicméně /proc/ide/hda/model hlásil Maxtor 2F040L0
což je 40GB model.
Po troše googlení jsem našel http://www.hdat2.com, kde je utilitka a anglický i český popis, jak obnovit plnohodnotné nastavení disku.
Již měsíc si tak užíváme 30GB zdarma a žádné problémy se zatím nevyskytly. Takže majitelům zejména originálních značkových sestav doporučuji prověřit skutečnou kapacitu jejich disků :^).