Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Teď jsem narazil na článeček na ihned.cz s nějakými číslíčky a naprosto nechápu jeho závěr, tedy jeho nadpis
Podle mě naopak i za předpokladu, že ta čísla mají blízko ke skutečnosti, je to důkaz, že koncept komunitních webů je veleúspěšný.
Návštěvnosti těchto webů rostou a že víc lidí konzumuje než tvoří, je přirozený předpoklad a na tom je ten systém založený. Kdyby uživatelé jen chrlili obsah a nikdo se na něj nedíval, bylo by asi něco v nepořádku (a též by se asi ony projekty zhroutily, neboť příjmy z reklamy by nepokryly náklady na ty tuny obsahu kolísající kvality).
Naopak poměr tvorby a konzumace u Wikipedie mi příjde podezřele vysoký.
V sobotu jsem se odhodlal (převážně díky neschopnosti najít binární balíčky Ekigy nebo zkompilovat zdrojové pro FC3) k upgrade na FC5.
Zazálohoval jsem důležité a zvolil formu upgrade existující instalace, což opět lehce prošlo, takže aspoň trocha útěchy, když už to není založené na rolling updates.
Zároveň mě potěšilo, že jsem zvládl síťovou instalaci s pomocí USB tužtičky (premiéra), podle návodu síťová instalace a příprava média a vytvoření zrcadla. Nechtělo se mi pálit 5 CD obrazů na plastový odpad.
Nvidia drivery nebyly hned OK, ale tento návod zabral napoprvé.
Poté, co jsem zavadil o dva a půl roku starý článek Je nás jen 0,7%?, mě napadlo podívat se, jak jsme si za tu dlouhou dobu polepšili.
Bohužel neznám mnoho aktualizovaných zdrojů takovýchto statistik (doufám, že v diskusi se nějaké dozvím, třeba s grafy dlouhodobého vývoje...), tak jsem se kouknul na toplist.cz...
... a stále mi to příjde nic moc. Jediné, co je aspoň trochu povzbudivé, že těch 20% neIE browserů už nelze ignorovat, takže tlak na standardizaci webů tu je, (i výsledky se pomaloučku dostavují, viz sliby a sem tam i činy na poli internetbankingu).
Ale podíl Linuxu stále pod jedním procentem - kde je problém? Každou chvíli vyjde zpráva o přechodu na Linux na desktopech u té či oné instituce, tak jsem čekal víc.