Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
V sobotu jsem se odhodlal (převážně díky neschopnosti najít binární balíčky Ekigy nebo zkompilovat zdrojové pro FC3) k upgrade na FC5.
Zazálohoval jsem důležité a zvolil formu upgrade existující instalace, což opět lehce prošlo, takže aspoň trocha útěchy, když už to není založené na rolling updates.
Zároveň mě potěšilo, že jsem zvládl síťovou instalaci s pomocí USB tužtičky (premiéra), podle návodu síťová instalace a příprava média a vytvoření zrcadla. Nechtělo se mi pálit 5 CD obrazů na plastový odpad.
Nvidia drivery nebyly hned OK, ale tento návod zabral napoprvé.
Jediné, co se dosud chová prapodivně je nastavení dvou zvukovek (interní mám do headsetu na VoIP (lze nastavit v Ekiga) a SB do repráků (tj. default v systému)). Přes system-config-soundcard
po čerstvé instalaci šlo nastavit SB jako default bez problémů, ale po restartu bylo nastavení to tam. Navíc už neumožňoval SB ani vybrat. Po vyndání SB, rekonfiguraci a zandání už konfigurace opět šla. Takže jsem si uložil /etc/modprobe.conf
a po dalším restartu (konfigurace opět zlobila) jsem ho přeplácl tím uloženým. Nyní již restart konfigurace přežije, pouze je vždy stažená hlasitost, což mě též několikrát zmátlo.
Jinak mám subjektivně pocit, že GNOME se již odrazilo ode dna, co se týče odebírání možností a spěje k lepšímu. Potěšila mě zejména magnetická schopnost Metacity (která mi od dob GNOME 1.4 a Sawfish chyběla) a možnost zvedat okna nad horní okraj.
Tiskni
Sdílej: