Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »no bez flejmu; pre mna je to presne naopak
Kazdy ma priority nekde jinde ... menit poradi oken na liste? Proc? Stay on top? Nikdy jsem nenasel zadne vhodne pouziti. Maximalizovat horizontalne? To jsem mozna i nekdy delal, staci, kdyz se uchopi horni okraj okna a resizujete jej k hornimu konci obrazovky, to same s dolnim okrajem (dolu).
Kazdy pouziva neco jineho a pro me tyto vlastnosti rozhodne nejsou "naprosta nutnost v modernim WM".
Mne osobne ve WinXP chybi snad jen virtualni plochy a s tim souvisejici vychytavky (stay on active atp.).
ale já tvrdím že to rozhodně není tak kritické.ale ghaad muze mit jine pracovni navyky a tudiz to pro nej kriticke byt muze a budete se hadat donekonecna
"linuxaci co nikdy nevideli windows a maji o nich jen zkreslene informace"To jsem ovšem neřekl, že?
To jsem ovšem neřekl, že?doslovně ne, nepřímo tak "A oproti tomu, co si linuxáci často myslí, se toho dá ve Windows nastavit mraky." na linuxovym serveru vyznít mohlo
Já jsem třeba linuxák už 9 let, ale protože musím pracovat s windows takřka každý den a starat se o ně, tak toho o Windows vím docela dost.stejne tak jako dalsich 80% navstevniku tohoto portalu co pouziva i Windows NT/XP a kolem 18% co pouziva i Windows Vista
Ano, opravdu ta dvě nastavení nejsou zanořena ve stromu na stejné úrovni. Nicméně z uživatelského hlediska jde o to samé:toto vam taky prijde z uzivatelskeho hlediska stejne?:
addusera
dscl / -create /Users/loginname dscl / -create /Users/loginname UserShell /bin/bash dscl / -create /Users/loginname RealName "real name" dscl / -create /Users/loginame UniqueID 543 # a dalsich několik prikazustejne jako gconf a windows registry je to stejne "hrabani se v mori hodnot" tak toto je oboji to stejne "psani prikazu"? Jasne, psani prikazu je desne uncool a zpatecnicky
co by klidně mohlo být v nastavení appletu na paneluurcite by to tak bylo pro vsechny uzivatele lepsi?
jsem zvědavý, jestli byste bez Googlu našel způsob, kterým v GConf donutíte clock applet zalomit se do dvou řádků.pravy klik na applet -> about; podivam se na jmeno; gconf-editor;ctrl-f; zadam jmeno
urcite by to tak bylo pro vsechny uzivatele lepsi?a
pravy klik na applet -> about; podivam se na jmeno; gconf-editor;ctrl-f; zadam jmenoOdpověděl jsis sám.podivam se co tam mam za moznosti - "format" - custom a v custom_format si v napovede prectu ze se pouziva strftime - google strftime newline - %n
- a kdybych se ridil napovedou ke custom_format co se mi ukazala v gconf-editoru tak nepouziju google ale zkouknu man-stranku k strftime()
, ale kdyz ma google tak vymakanej fulltext...
Detail to je do doby, než si nastavíš větší šířku paneluto jde?
Být takhle povrchní a soudit podle vzhledu . Který se dá upravit.
Ale takový gtk dialog, ve kterým nejde vybírat složky jedním klikem...
No ten vychozi hnusny je, to je fakt ... ale jinak mi padnou spis GTK styly. Cemu ty rikas sediva, vyblita, tomu ja rikam decentni. Cemu ty rikas, krasna, moderni, tomu ja rikam kriklava, nevkusna a kycovita.
Je to o vkusu. Stale se tu opakuje, ze GNOME versus KDE neni o vzhledu ... coz je samozrejme pravda. Ale pro velke mnozstvi BFU je to vlastne jedina komparativni velicina.
Linux jsem začal používat s GNOME. Potom jsem se dočetl, že KDE je lepší. Párkrát jsem vyzkoušel (bylo to ještě KDE 3.*). Vždycky vyzkouším nějakou distribuci s KDE na testovacím oddíle, a zatím mě teda žádná nepřesvědčila, GNOME mi funguje, vím kam sáhnout, v KDE se cítím ztracen. Takže asi jde o to, kdo je jak s prostředím seznámen. Trochu se bojím GNOME 3.0..., ale věřím jim.
Hmm, dlouhou dobu jsem používal KDE a vyloženě jsem na něj nedal dopustit, pak jsem jednou vyzkoušel gnome a už ho používám rok a příjde mi ve výchozím stavu decentní, velice použitelné.
Prostě je to věc názoru. Nemohu říct, že by mi sice KDE nevyhovovalo, ale i GNOME dokonce i rozhraní MacOS je velice hezky sladěné a použitelné.
Co na to říkáte vy?
Ty vole, nepruď zase.
Když to trochu přeženu, tak Gnome i KDE jsou oboje ve srovnání s Mac OS X a W7 hnusné (to je samořejmě subjektivní, ale řekl bych, že pro většinu lidí to platí). Ale z hlediska použitelnosti a funkčnosti je na tom Gnome o dost lépe.
Co je pro vás výchozí stav? Já mám gentoo a používám KDE. Gtk vzhled jsem nikdy neměnil (mám tedy asi ten výchozí) a Gtk aplikace vypadají strašně (připadám si jak ve win 3.11). Třeba takové eclipse ve výchozím vzhledu Gtk vypadá opravdu šíleně, zlatý swing
Nějaké doporučení jak to změnit bez instalace věcí z gnome? Stačí mi nějaké úplně normální téma, kde je trochu modré a mezi widgety je co nejmenší odstup.
Máš na výběr mezi GTK-QT Theme Engine a rodinou stylů QtCurve.
Osobně mám lepší zkušenosti s QtCurve.
Gnome jsem nikdy neměl rád, ale po tom co předvádí u posledních verzí už si musím myslet, že jsou úlně zhulení nebo z Marsu. Nechápu, kdo vymyslel takové kraviny jako Gnome-shell nebo odstranení ikonek z menu
Gnome jednoduše nepoužívám. Je to nedodělek, chabý odvar z desktopového prostředí. Na KDE prostě nemá a v dohledné době mít nebude. Zvěsti o tom, že KDE je nedodělané, jsou hodně směšné, když to člověk srovná s Gnome.
Kdyby to Gnome bylo něčím zajímavé, kdyby poskytovalo aspoň něco výměnou za chabé možnosti konfigurace, možná by zaujalo mnohem víc lidí. Je obrovská spousta desktopových prostředí, kde se nedá nastavit skoro nic. Jenže všechna ta prostředí mají důležitou vlastnost: Jsou bleskurychlá a zabírají málo paměti. To ovšem pro Gnome samozřejmě neplatí.
Gnome je vzácnou kombinací nevýhod KDE a nevýhod „malých“ desktopových prostředí. Na oplátku neposkytuje žádné výhody.
Myslim, ze jsi to prekroutil a to hodne.
1) Moznosti konfigurace ma Gnome docela hodne. Pravda je, ze gconf je koncept, ktery se hodne lidem nelibi.
2) Tento clanek byl o GUI a ne moznostech konfigurace, ne? Ve snadnosti konfigurace KDE vede, to je jasne. Ale za cenu komplikovaneho GUI.
3) Gnome rozhodne neni v poslednich verzich tak pomaly jako KDE. Myslim, ze to maji dneska hodne optimalizovane a takrikaje tim XFCE vypalili rybnik. Uznavam, ze porovnani je trochu nespravedlive vzhledek k novemu KDE4.
4) Mame pouze 2 velka a jedno male (XFCE) desktopove prostredi. Zbytek jsou okenni manazery. Treba i takove XFCE je mene pametove narocne, nez Gnome nebo KDE, protoze v defaultu neresi spoustu veci.
Me gconf take nepripada jako vyslovene spatny koncept (uvital bych treba neco jako gconf pro vsechny ty textove konfiguraky, co mam v systemu a co rucne edituju). Na druhou stranu vicemene chaoticke razeni do asi 4 velkych kategorii, chybejici napoveda u rady polozek a i mizerna dokumentace na internetu jsou jasnou slabinou.
Ad 1 Nejvíc mě pobavil gconf-editor, což je něco jako registr z MS Windows v mírně přátelštějším hávu. Možnosti konfigurace tímto nátrojem zdaleka nedosahují úrovně KDE, zatímco přehlednost je daleko za KDE. Opět tedy kombinace nevýhod dvou přístupů k věci a žádné výhody na oplátku.
Ad 2 KDE má komplikované GUI prostě proto, že náš svět je komplikovaný, naše požadavky na fungování počítače jsou stále komplikovanější a GUI musí na tohle všechno reagovat. Gnome reaguje zpravidla tak, že nějaký evangelista v blogu vysvětluje ovečkám, proč by měly svůj počítač používat tak a ne jinak. KDE místo hlubokomyslných úvah o tom, jakým způsobem by měli lidé pracovat, jednoduše umožní, aby mohli pracovat tak, jak se jim zrovna zlíbí.
Ad 3 Přibližně jednou za půl roku Gnome zkouším. Ještě nikdy jsem nezažil, že by bylo rychlejší než KDE4. Jediné, v čem je rychlejší, je doba startu. Nicméně na dobu startu dnes už asi nikdo nehraje, řekl bych. Pokud jde o rychlost odezvy menu a oken, zejména na pomalejších strojích, KDE a Qt drtivě vede.
Ad 4 Jistě, to je pravda. Jenže každé prostředí (nebo pouhý manažer oken) poskytuje výměnou za nepřítomnost některých funkcí nějaké výhody. Například tu zmiňovanou rychlost nebo malou spotřebu paměti. Co nabízí na oplátku Gnome? Nic, nic a zase nic. Gnome sice zdánlivě „řeší“ spoustu věcí, ale pouze ve smyslu „je na to ikonka někde v menu“. Jakmile chce člověk cokoliv podrobněji nastavit, je to těžký problém, který zpravidla skončí vrtáním v konfiguračních souborech nebo zkrátka neúspěchem. Příkladem budiž můj pokus o vypnutí animace skrývaných panelů. Ten počítač měl 233 MHz. Animace panelů byla při spuštěném prohlížeči a několika Flashích jednoduše zabijačka. Jenže ono to nešlo vypnout. Nainstaloval jsem tedy KDE a rázem bylo po problémech. Spotřeba paměti ihned po přihlášení klesla o třetinu a každou blbou animaci bylo možné okamžitě vypnout. Nějaký gnomista by mi možná dal hodinovou přednášku o tom, proč tu animaci potřebuji a proč bych ji neměl chtít vypnout. Děkuji, nechci.
Tohle jsem kdysi někde naklikal, myslím, že velikost těch položek se řídí velikostí ikon. Dialog, který určije velikost ikon na ploše, by měl mít taky kolonku pro velikost ikon v menu.
Nemám ale možnost to vyzkoušet, protože už víc než rok KDE 3.x nepoužívám a nemám ho nainstalované.
KDE má komplikované GUI prostě proto, že náš svět je komplikovaný, naše požadavky na fungování počítače jsou stále komplikovanější a GUI musí na tohle všechno reagovat. Gnome reaguje zpravidla tak, že nějaký evangelista v blogu vysvětluje ovečkám, proč by měly svůj počítač používat tak a ne jinak. KDE místo hlubokomyslných úvah o tom, jakým způsobem by měli lidé pracovat, jednoduše umožní, aby mohli pracovat tak, jak se jim zrovna zlíbí.
GNOME neni GUI pro geeky, ale pro normalni usery. Kdyz normalni user prijde k pocitaci, tak pracuje. Kdyz geek prijde k pocitaci, tak nastavuje. Pokud uz user neco nastavuje, je to tapeta na pozadi nebo takove hlouposti. Veci jako ClickToFocus proste neresi a jejich pritomnost v nastavovacich dialozich je pak zbytecna.
Krom toho jsou v KDE znacne zrudnosti co do "usability". Ty giganticke menu jejichz zpusob organizace je tajemny snad i pro jejich programatory, zalozky na boku oken se svislym textem, ktery mnoho lidi neprecte bez pootoceni hlavy atp.
Přibližně jednou za půl roku Gnome zkouším. Ještě nikdy jsem nezažil, že by bylo rychlejší než KDE4.
Zkusenost uplne opacna. GNOME v tomto udelalo skrz radu 2.X velky pokrok a dnes s jeho rychlosti jsem naprosto spokojeny.
Jediné, v čem je rychlejší, je doba startu. Nicméně na dobu startu dnes už asi nikdo nehraje, řekl bych. Pokud jde o rychlost odezvy menu a oken, zejména na pomalejších strojích, KDE a Qt drtivě vede.
Na to se hraje stale:
1) hodne lidi stale pocitace vypina
2) podpora STR u notebooku casto neni, vypinani je nutne
3) KDE4 je (mozna uz jen byvalo) nestabilni :P
Osobne pouzivam GNOME, protoze jsem pouhy user. GNOME just works and behaves as expected.
Zrovna co se tyce vzhledu a ovladani, tak mi Gnome prijde mnohem lepsi, nez KDE. Gnome je jednoduchy (vypada jednoduse), coz se mi zda byt jako logicky cil. Po fazi nastavovani nechci od okenniho spravce nic jineho, nez aby spoustel programy v oknech a umoznil mi ta okna nejak ovladat (presouvat, zvetsovat, usporadavat). Stejne u konkretnich programu, rekneme prehravace videa, chci mit tlacitka play, stop a posuvnik. Dokud to hraje (aka je to nastavené, ale to je věc řešená ve fázi nastavování), tak nic jiného nepotřebuji a ani nechci.
Z toho důvodu nepoužívám ani Gnome (obsahuje zbytečné nesmysly). Ale kdybych si MUSEL vybrat, tak vyberu Gnome. Když vybírám konkrétní program, preferuji z hlediska vzhledu a ovládání GTK/Gnome aplikace pro jejich jednoduché GUI. KDE nad Gnome vede hlavně v různých nastavovátkách, ale nastavování chci provést jednou a pak roky spokojeně používat.
Tiskni
Sdílej: