Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Základní pojmy tvorby larch (live Arch Linuxu) pomocí larch (verze 7.2). *K vytvoření 'live Arch Linuxu' by měla stačit skoro libovolná distribuce GNU/Linuxu.*
Profilem myslím adresář (jeho jméno je zároveň jméno profilu), který obsahuje všechny konfigurační informace pro tvorbu live systému (live Arch Linuxu). Obsahuje tedy zejména seznam balíčků, které se mají nainstalovat, a podadresář obsahující 'overlay' soubory (viz dále). Dále se budu věnovat stručnému popisu profilů.
Velmi důležitým podadresářem (v adresáři, kde se nachází profil) je rootoverlay
. Všechno, co umístíte (zkopírujete) do tohoto podadresáře se ocitne v kořenovém adresáři budoucího live systému, přičemž soubory nacházející se v rootoverlay
budou mít práva 'root:root' a dojde k překrytí ("přepsání") "stejných" souborů (soubory z rootoverlay mají přednost).
Tento konfigurační soubor obsahuje repozitáře, které se mají použít hlavně při tvorbě live systému. Má odlišný formát než pacman.conf. Budu se mu později podrobněji věnovat, až budeme zkoušet vytvořit vlastní live distribuci Arch Linuxu.
Obsahuje seznam balíčků, které budou obsaženy v budoucím live systému. Co řádek, to název balíčku nebo skupiny balíčků (názvy jsou stejné jako u příkazu pacman -S
). Závislosti jsou řešeny automaticky pomocí programu pacman
.
Tímto pojmem budeme rozumět čistou (neupravenou, nenakonfigurovanou) instalaci Arch Linuxu.
Je to zkombinování všech konfiguračních informací z profilu s 'raw installation' ústící ve dva squashfs archivy (system.sqf
a mods.sqf
) a initramfs
'raw installation' zkomprimovaná do squashfs archivu.
squashfs archiv obsahující všechny modifikace ze zvoleného profilu.
Do tohoto podadresáře zvoleného profilu se umísťují soubory, které se přímo zkopírují na larch médium (USB Flash disk, CD-R aj.).
Jedná se o 'overlay' podadresář zvoleného profilu, přidá nezávislé nové nebo překryje "stejné" soubory bootloadera. Poznámky: Nezávislé soubory bootloadera je možné najít v podadresáři cd-root/boot0
(je to podadresář adresáře, kam jsme nainstalovali 'larch').Nechcete-li použít předpřipravený adresář se základními bootovacími soubory, tak vytvořte a naplňte podadresář profilu cd-root/boot0.
Přidá nové nebo překryje ("přepíše") "stejné" závislé soubory bootloadera. Tyto soubory budou na live médiu v adresáři 'boot/grub' nebo 'boot/syslinux' nebo 'boot/isolinux'. Použitím profilových podadresářů cd-root/grub0 a cd-root/isolinux0 se kompletně překryjou vlastním (novým) obsahem adresáře 'boot/syslinux' nebo 'boot/grub'...
Obsah profilového podadresáře cd-root/larch/copy se bude nacházet v '/larch/copy' na live médiu. Během bootu larch live systém zkopíruje obsah tohoto adresáře do tmpfs základního adresáře ('/.livesys').
Obsah tohoto adresáře bude na live médiu v adresáři 'larch/extra'. Designéři si můžou s obsahem tohoto adresáře libovolně pohrát.
Umožňuje zakázat určité balíčky obsažené nepřímo v instalačním seznamu z 'addedpacks'. Soubor vetopacks je v adresáři zvoleného profilu.
volby pacman.conf pro live systém a pro instalaci základního systému
Obsahuje nezávislé bootovací "řádky" bootloadera. Stejný soubor lze použít jak např. pro grub, tak pro isolinux/syslinux.
Je to hlavní konfigurační soubor pro Arch Linux.
Určuje, které glibc 'locales' budou podporovány v live systému.
Umožňuje "vyladit" initramfs. Je to speciální verze souboru '/etc/mkinitcpio.conf'. Výchozí verzi najdete v '/etc/mkinitcpio.conf.larch0'.
Existence tohoto souboru zapříčiní, že původní /etc/inittab bude uložena s '.larchsave' příponou, a tato nová verze bude použita pro live 'inittab'. To umožňuje, aby speciální verze tohoto souboru mohla být použita jenom pro live systém, instalátor ji může nahradit originální během instalačního procesu.
Existence tohoto souboru potlačí generování souboru 'larch/save' na přepisovatelná média (ledaže přepsáno volbou skriptu, který generuje médium). Je rovněž zkopírován jako 'larch/nosave' na médium (rovněž na nepřepisovatelná média), takže toto zpráva je přístupná i později.
Na larch médiu v 'larch' adresáři najdeme hlavně soubory system.sqf, mods.sqf. Jsou to squashfs archivy. system.sqf -- čistá instalace Arch Linuxu, mods.sqf -- obsahuje všechny uživatelen změněné soubory. Tyto systémové archivy jsou zkombinovány, když systém startuje. mods.sqf může přidávat nové soubory anebo překrýt existující soubory (ze system.sqf).
Mohla to být pro někoho nuda. Ale přesto považuju za dobré se s těmito "pojmy" seznámit. Lépe tak pochopíte, co budeme dělat v části druhé. Takže jsem to prozradil: příště (v části druhé) budeme dělat "svoji live distribuci Arch Linuxu".
Tiskni
Sdílej:
unionfs — je služba systému souborů pro Linux, FreeBSD aj., která realizuje union mount pro ostatní systémy souborů.Není to tak, že aufs a unionfs jsou jen dva projekty, kde první chce nahradit ten druhý, tudíž nejde o žádnou "službu systému souborů"?
aufs — je implementace union mount pro linuxové systémy souborů.
In the early days, aufs was entirely re-designed and re-implemented Unionfs Version 1.x series. After many original ideas, approaches, improvements and implementations, it becomes totally different from Unionfs while keeping the basic features.
Zdroj: http://aufs.sourceforge.net/
Z toho vyplývá, že záleží, o jaké době se bavíme. Co se týká současnosti, tak máte pravdu.