abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 5
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 805 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    „Živý Arch Linux“ — část první

    15.8.2010 19:55 | Přečteno: 1277× | Archlinux | poslední úprava: 16.8.2010 11:59

    Základní pojmy tvorby larch (live Arch Linuxu) pomocí larch (verze 7.2). *K vytvoření 'live Arch Linuxu' by měla stačit skoro libovolná distribuce GNU/Linuxu.*

    Základní pojmy

    Profily

    Profilem myslím adresář (jeho jméno je zároveň jméno profilu), který obsahuje všechny konfigurační informace pro tvorbu live systému (live Arch Linuxu). Obsahuje tedy zejména seznam balíčků, které se mají nainstalovat, a podadresář obsahující 'overlay' soubory (viz dále). Dále se budu věnovat stručnému popisu profilů.

    rootoverlay

    Velmi důležitým podadresářem (v adresáři, kde se nachází profil) je rootoverlay. Všechno, co umístíte (zkopírujete) do tohoto podadresáře se ocitne v kořenovém adresáři budoucího live systému, přičemž soubory nacházející se v rootoverlay budou mít práva 'root:root' a dojde k překrytí ("přepsání") "stejných" souborů (soubory z rootoverlay mají přednost).

    pacman.conf.repos

    Tento konfigurační soubor obsahuje repozitáře, které se mají použít hlavně při tvorbě live systému. Má odlišný formát než pacman.conf. Budu se mu později podrobněji věnovat, až budeme zkoušet vytvořit vlastní live distribuci Arch Linuxu.

    addedpacks

    Obsahuje seznam balíčků, které budou obsaženy v budoucím live systému. Co řádek, to název balíčku nebo skupiny balíčků (názvy jsou stejné jako u příkazu pacman -S). Závislosti jsou řešeny automaticky pomocí programu pacman.

    Další důležité soubory/pojmy/příkazy

    raw installation

    Tímto pojmem budeme rozumět čistou (neupravenou, nenakonfigurovanou) instalaci Arch Linuxu.

    larchification

    Je to zkombinování všech konfiguračních informací z profilu s 'raw installation' ústící ve dva squashfs archivy (system.sqf a mods.sqf) a initramfs

    system.sqf

    'raw installation' zkomprimovaná do squashfs archivu.

    mods.sqf

    squashfs archiv obsahující všechny modifikace ze zvoleného profilu.

    cd-root

    Do tohoto podadresáře zvoleného profilu se umísťují soubory, které se přímo zkopírují na larch médium (USB Flash disk, CD-R aj.).

    cd-root/boot

    Jedná se o 'overlay' podadresář zvoleného profilu, přidá nezávislé nové nebo překryje "stejné" soubory bootloadera. Poznámky: Nezávislé soubory bootloadera je možné najít v podadresáři cd-root/boot0 (je to podadresář adresáře, kam jsme nainstalovali 'larch').Nechcete-li použít předpřipravený adresář se základními bootovacími soubory, tak vytvořte a naplňte podadresář profilu cd-root/boot0.

    cd-root/grub a cd-root/isolinux

    Přidá nové nebo překryje ("přepíše") "stejné" závislé soubory bootloadera. Tyto soubory budou na live médiu v adresáři 'boot/grub' nebo 'boot/syslinux' nebo 'boot/isolinux'. Použitím profilových podadresářů cd-root/grub0 a cd-root/isolinux0 se kompletně překryjou vlastním (novým) obsahem adresáře 'boot/syslinux' nebo 'boot/grub'...

    cd-root/larch/copy

    Obsah profilového podadresáře cd-root/larch/copy se bude nacházet v '/larch/copy' na live médiu. Během bootu larch live systém zkopíruje obsah tohoto adresáře do tmpfs základního adresáře ('/.livesys').

    cd-root/larch/extra

    Obsah tohoto adresáře bude na live médiu v adresáři 'larch/extra'. Designéři si můžou s obsahem tohoto adresáře libovolně pohrát.

    vetopacks

    Umožňuje zakázat určité balíčky obsažené nepřímo v instalačním seznamu z 'addedpacks'. Soubor vetopacks je v adresáři zvoleného profilu.

    pacman.conf.options

    volby pacman.conf pro live systém a pro instalaci základního systému

    bootlines

    Obsahuje nezávislé bootovací "řádky" bootloadera. Stejný soubor lze použít jak např. pro grub, tak pro isolinux/syslinux.

    rootoverlay/etc/rc.conf

    Je to hlavní konfigurační soubor pro Arch Linux.

    rootoverlay/etc/locale.gen

    Určuje, které glibc 'locales' budou podporovány v live systému.

    rootoverlay/etc/mkinitcpio.conf.larch0

    Umožňuje "vyladit" initramfs. Je to speciální verze souboru '/etc/mkinitcpio.conf'. Výchozí verzi najdete v '/etc/mkinitcpio.conf.larch0'.

    rootoverlay/etc/inittab.larch

    Existence tohoto souboru zapříčiní, že původní /etc/inittab bude uložena s '.larchsave' příponou, a tato nová verze bude použita pro live 'inittab'. To umožňuje, aby speciální verze tohoto souboru mohla být použita jenom pro live systém, instalátor ji může nahradit originální během instalačního procesu.

    nosave

    Existence tohoto souboru potlačí generování souboru 'larch/save' na přepisovatelná média (ledaže přepsáno volbou skriptu, který generuje médium). Je rovněž zkopírován jako 'larch/nosave' na médium (rovněž na nepřepisovatelná média), takže toto zpráva je přístupná i později.

    Upřesnění, vysvětlení

    Na larch médiu v 'larch' adresáři najdeme hlavně soubory system.sqf, mods.sqf. Jsou to squashfs archivy. system.sqf -- čistá instalace Arch Linuxu, mods.sqf -- obsahuje všechny uživatelen změněné soubory. Tyto systémové archivy jsou zkombinovány, když systém startuje. mods.sqf může přidávat nové soubory anebo překrýt existující soubory (ze system.sqf).

    Závěr

    Mohla to být pro někoho nuda. Ale přesto považuju za dobré se s těmito "pojmy" seznámit. Lépe tak pochopíte, co budeme dělat v části druhé. Takže jsem to prozradil: příště (v části druhé) budeme dělat "svoji live distribuci Arch Linuxu".

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Luboš Doležel (Doli) avatar 16.8.2010 10:10 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: „Živý Arch Linux“ — část první
    unionfs — je služba systému souborů pro Linux, FreeBSD aj., která realizuje union mount pro ostatní systémy souborů.
    aufs — je implementace union mount pro linuxové systémy souborů.
    Není to tak, že aufs a unionfs jsou jen dva projekty, kde první chce nahradit ten druhý, tudíž nejde o žádnou "službu systému souborů"?
    16.8.2010 11:53 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: „Živý Arch Linux“ — část první
    In the early days, aufs was entirely re-designed and re-implemented Unionfs Version 1.x series. After many original ideas, approaches, improvements and implementations, it becomes totally different from Unionfs while keeping the basic features.

    Zdroj: http://aufs.sourceforge.net/

    Z toho vyplývá, že záleží, o jaké době se bavíme. Co se týká současnosti, tak máte pravdu.

    Max avatar 16.8.2010 13:14 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: „Živý Arch Linux“ — část první
    Nevím, mně aufs teda moc neoslovilo. Zkoušel jsem pod archem a chovalo se to divně. Někdy měl mount děsný timeouty. Flahsky a externí disky je nejlepší řešit rovnou na úrovni udevu. Pokud jde o mechaniku a správnou funkci mountu a umountu při stlačení eject buttonu, tak tam se udev opravdu moc nechytá :-/. Komplexním řešením je pak udev+hal+halevt + případně dev.cdrom.lock = 0
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.