T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
U notebooku HP ProBook 4530s jsem bojoval s bootovaním Arch Linuxu z paměťové karty (z interní čtečky). A dobojoval jsem skoro úspěšně.
Zásadní chybou byl můj mylný předpoklad, že interní čtečka karet v tomto notebooku je připojena přes interní USB. Omyl! Využívá PCI a hlásí se jako (lspci):
24:00.0 System peripheral: JMicron Technology Corp. SD/MMC Host Controller (rev 30) 24:00.2 SD Host controller: JMicron Technology Corp. Standard SD Host Controller (rev 30)
Pomocí rsync
jsem překopíroval Arch Linux z interního pevného disku na SD kartu. Samozřejmě jsem musel upravit /etc/fstab
:
/dev/disk/by-label/livearch / ext2 noatime 0 1 tmpfs /tmp tmpfs nodev,nosuid 0 0
Protože je čtečka připojena přes PCI, tak nestačilo přidat hook usb do "initramfs-linux.img" (dále image). Musel jsem prozkoumat, které jaderné moduly (ovladače) se týkají této čtečky. Po prozkoumání jsem do image přidal tyto moduly: MODULES="mmc_block jmb38x_ms sdhci_pci sdhci mmc_core memstick"
(takto přesně to mám v /etc/mkinitcpio.conf
).
Připravil jsem dále půdu pro chroot
(připojení (mount) virtuálních systémů souborů proc, sysfs, dev) a potom v chroot prostředí vytvořil image pomocí mkinitcpio -g /boot/initramfs-linux.img -k /boot/vmlinuz-linux
a nainstaloval grub2 do MBR SD karty. Vytvořil jsem i minimální /boot/grub/grub.cfg
("livearch" je "label" kořenového systému souborů -- na SD kartě):
set default=0 menuentry "Arch Linux z SD karty" { search.fs_label livearch LIVEARCH linux (${LIVEARCH})/boot/vmlinuz-linux root=/dev/disk/by-label/livearch ro initrd (${LIVEARCH})/boot/initramfs-linux.img }
Nepodařilo se mi přimět notebook načíst grub2 z SD karty. Proto jsem přišel na jiné řešení. Pomocí příkazu grub2 (nainstalovaném na interním pevném disku notebooku) configfile
jsem načetl konfigurační soubor grub2 z SD karty a jede to! Bez přidání příslušných modulů jádra do image (viz výše) to ale nešlo ani takto!
Tiskni
Sdílej:
Nemáš zač. Pokud ti aspoň trochu tento zápisek pomůže, tak splnil účel.