V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Protože vlastním Logitech klávesnici, jejíž nějaká ta tlačítka navíc "nefungují", resp. xev
je "nevidí", tak jsem se rozhodnul s tím něco dělat. Podělím se se zkušenostmi. Inspiroval jsem se Getting the Logitech K350 multimedia keys to work properly in Linux.
Aby náš návod fungoval, bude třeba mít v systému mj. programy xmodmap
a evrouter
. Způsob instalace pomocí správce balíčků se liší od distribuce k distribuci. Doporučuju si přečíst alespoň dokumentaci (manuálovou stránku) ke evrouter
.
Pomocí programu xev
zjistěte, která extra tlačítka negenerují události. Prostě se po jejich stisku "nic neděje".
input
Je třeba vytvořit skupinu, jejíž členové mohou číst z "event devices". Budu se držet názvu input
.
/etc/udev/rules.d/80-evrouter.rules
Pomocí udev pravidla zajistíme, aby členové skupiny input mohli číst z "event devices":
KERNEL=="event*", NAME="input/%k", GROUP="input"
evrouter -D /dev/input/event*
Tímto příkazem zjistíme, která "event zařízení" nás budou zajímat. Já ve výpisu mj. mám:
device 8: /dev/input/event3: Logitech USB Receiver device 9: /dev/input/event4: Logitech USB Receiver
~/.evrouterrc
(konfigurace evrouter)Nyní naplníme konfigurační soubor programu evrouter. Spustťe: evrouter -d /dev/input/event{3,4}
(ta "magická" čísla jsem získal z předchozí části návodu). Zmáčknutím tlačítka, které xev "neregistroval", získáme např. následujcí výstup (zkrátil jsem):
"Logitech USB Receiver" "/dev/input/event4" none key/419 "fill this in!" # "fill this in!" nám doslova říká, že si to máme vyplnit.
Zkuste si to upravit na: "Logitech USB Receiver" "^/dev/input/event" none key/419 "XKey/XF86ZoomOut"
Pomocníkem nám bude soubor /usr/include/X11/XF86keysym.h
~/.xmodmap
Pomocí příkazu xmodmap -pke
zjistíme volné "keycodes". My použijeme keycode 251 (následujcí je třeba vložit do souboru ~/.xmodmap)
:
keycode 251 = XF86ZoomOut
Je třeba při každém startu spustit (je na vás, ze kterého skriptu/programu):
$ xmodmap ~/.xmodmap $ evrouter /dev/input/event*
Nyní by měl xev kýžené klávesy "vidět"! Nechávám čistě na vás, jak spárujete tyto klávesy s určitou akcí. Já používám pekwm, kde to není nic těžkého.
Tiskni
Sdílej:
Pomocí udev pravidla zajistíme, aby členové skupiny input mohli číst z "event devices"Gratuluji, právě jste umožnil používání keylogeru.
Jestli znáš lepší řešení, tak sem s ním.
Díky. Nechtělo by se ti o tom napsat víc?
Díky!
bežne dostupnou elektronikouMěl bys k tomu víc?
rbmkctl --power 30 /dev/rbmk2Bez sudo? :-O
Videokamera, na některé z mých klávesnic pak i mikrofon s parabolouFurt lepší než klávesnice (nebo PS2-USB adaptér) s integrovanou EEPROM.
Bez sudo? :-OPod rootem.
To nevím. Já jsem volil jednoduché "rychlé" řešení, i když přiznávám, že je to řešení ala Windows.
udevadm control --reload-rules
Dobře. Díky. To bysme měli. Ale jak je to s nově vytvořenou skupinou input
a s uživateli, které jsem do ní přidal. Není třeba se odhlásit a znovu přihlásit?