Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Stále narážím na situaci, kdy pro určitý typ souborů existuje otevřený/svobodný formát, který je často zároveň i ISO/IEC či jiným standardem. A přesto: Spousta lidí jej nepoužívá, protože:
Spousta výrobců hardwaru znemožňuje/znesnadňuje použití alternativních systémů v jejich zařízeních, neposkytují dokumentaci nutnou pro zprovoznění alternativních systémů v jejich zařízeních. Anebo sice svobodný (alternativní) systém používají, ale nějak upravený tak, kdy v něm provedou změny, které nezdokumentují/neposkytnou zdrojové texty/kódy k nim, porušují licence (nejčastěji asi GNU GPL). A bohužel mi přijde, že bude ještě hodně dlouho trvat, pokud je to vůbec možné, než lidé pochopí, že by měli kupovat od výrobců, kteří podporují/používají svobodný software/formáty, resp. aby tlačili na výrobce, kteří -- mírně řečeno -- na svobodný software "kašlou". Samostatnou kapitolou jsou (softwarové) patenty.
Všechna tato jejich "snaha" má jediný cíl: aby zákazník byl nucen kupovat nová a nová zařízení či software, resp. aby jim neklesal zisk.
Tiskni
Sdílej:
Jasně. Ale však si to nemusíš kupovat, např. v Praze si to můžeš nastudovat v knihovně.
Konkrétně v informačním středisku Českého normalizačního institutu (Praha 1, Biskupský dvůr 5).