Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Odchádzajúci kolega mi prenechal svoj pracovný notebook. Bohužiaľ, nechal na ňom Ubuntu. Som esteticky založený človek a tak tam takúto sračku trpieť nemienim. Muselo ísť okamžite preč.
Bez boja to ale nebolo. Vôbec sa mu z notebooku nechcelo. Všetky bežné postupy zlyhávali. V PC brandži sa už nejaký piatok pohybujem ale že by sa niečo držalo zubami nechtami, to naozaj nie. Môžem smelo prehlásiť, najmä po tejto skúsenosti, že Ubuntu na notebook naozaj nepatrí. Proste technológia ktorú používa nie je zatiaľ na dostatočnej úrovni. Napríklad kvalita MS produktov je v tomto neporovnateľne lepšia.
Dosť bolo kritiky, pristúpme k popisu odstránenia Ubuntu z notebooku. Samotné Ubuntu ide odstrániť jednoducho, problémom sú "rezíduá" ktoré po sebe zanecháva. Ako prvý prišiel na radu osvedčený alkohol. Konkrétne Alpa (tm). Ako tak to išlo, ale v závere to skončilo rovnomerným rozptýlením zvyškov lepidla a bielej farby. Žiadne ďalšie pridávanie Alpy (tm) už nepomohlo. Priznám sa, začínal som byť dosť nervózny lebo to rozmazané biele čudo vyzeralo ešte horšie ako predtým. Poslednou nádejou tak zostala Jar (tm) a tá našťastie zabrala. Podarilo sa mi všetky zvyšky Ubuntu odstrániť, postihnuté miesto je na nerozoznanie od ostatného povrchu.
Čo dodať na záver. Snáď len to, že sa potvrdilo staré známe unixové pravidlo. Správny nástroj na správnu úlohu. Milí kolegovia, nelepte prosím nálepky Ubuntu na firemné notebooky, ťažko sa odstraňujú. Ďakujem.
Tiskni
Sdílej: