Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Odchádzajúci kolega mi prenechal svoj pracovný notebook. Bohužiaľ, nechal na ňom Ubuntu. Som esteticky založený človek a tak tam takúto sračku trpieť nemienim. Muselo ísť okamžite preč.
Bez boja to ale nebolo. Vôbec sa mu z notebooku nechcelo. Všetky bežné postupy zlyhávali. V PC brandži sa už nejaký piatok pohybujem ale že by sa niečo držalo zubami nechtami, to naozaj nie. Môžem smelo prehlásiť, najmä po tejto skúsenosti, že Ubuntu na notebook naozaj nepatrí. Proste technológia ktorú používa nie je zatiaľ na dostatočnej úrovni. Napríklad kvalita MS produktov je v tomto neporovnateľne lepšia.
Dosť bolo kritiky, pristúpme k popisu odstránenia Ubuntu z notebooku. Samotné Ubuntu ide odstrániť jednoducho, problémom sú "rezíduá" ktoré po sebe zanecháva. Ako prvý prišiel na radu osvedčený alkohol. Konkrétne Alpa (tm). Ako tak to išlo, ale v závere to skončilo rovnomerným rozptýlením zvyškov lepidla a bielej farby. Žiadne ďalšie pridávanie Alpy (tm) už nepomohlo. Priznám sa, začínal som byť dosť nervózny lebo to rozmazané biele čudo vyzeralo ešte horšie ako predtým. Poslednou nádejou tak zostala Jar (tm) a tá našťastie zabrala. Podarilo sa mi všetky zvyšky Ubuntu odstrániť, postihnuté miesto je na nerozoznanie od ostatného povrchu.
Čo dodať na záver. Snáď len to, že sa potvrdilo staré známe unixové pravidlo. Správny nástroj na správnu úlohu. Milí kolegovia, nelepte prosím nálepky Ubuntu na firemné notebooky, ťažko sa odstraňujú. Ďakujem.
Tiskni
Sdílej: