Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
XSane by asi malo byt nainstalovane, okrem toho treba balik sane a sane-utils:
$ sudo apt-get install sane sane-utils libieee1284-3 libieee1284-3-dev
Nastavte pouzivanie paralelneho portu, inak bude hlasit chybu "scanimage: open of device hpsj5s failed: Device busy". Editujte ako root subor /etc/sane.d/hpsj5s.conf, napr. takto:
$ gksu gedit /etc/sane.d/hpsj5s.conf
V tomto subore odkomentujte druhy riadok (znak # je komentar), teda povodny obsah:
#hpsj5s.conf #parport0
Zmente na toto:
#hpsj5s.conf parport0
V "System->Sprava->Pouzivatelia a skupiny" skontrolujte ci mate ako pouzivatel povolene pouzivat skenery. Teraz vlozte nejaky papier a vyskusajte samotne skenovanie. Najlepsie je to urobit v terminali aby ste videli pripadne chybove hlasky:
$ scanimage -d hpsj5s
Hlaska "scanimage: open of device hpsj5s failed: Device busy" by sa uz nemala objavit. Namiesto toho by sa na vystupe mal objavit binarny PNM obrazok. Tento ulozite takto:
$ scanimage -d hpsj5s > obrazok.pnm
Je mozne ze skenovanie nepojde a objavi sa tato hlaska:
$ scanimage -d hpsj5s scanimage: sane_start: Document feeder jammed
V tom pripade to bude trochu zlozitejsie. Je potrebne editovat zdrojove kody backendu Sane. Ja som stiahol subor sane-backends-1.0.19 z adresy ftp://sunsite.uio.no/pub/sane/sane-backends-1.0.19/sane-backends-1.0.19.tar.gz, ine mirory najdete napr. na http://www.xsane.org/. Stiahnite a rozbalte balik:
$ wget ftp://sunsite.uio.no/pub/sane/sane-backends-1.0.19/sane-backends-1.0.19.tar.gz $ tar zxpvf sane-backends-1.0.19.tar.gz $ cd sane-backends-1.0.19V textovom editore editujte subor "sane-backends-1.0.19/backend/hpsj5s.c", na riadku 480-481 by malo byt toto:
SwitchHardwareState (FLAGS_HW_INDICATOR_OFF | FLAGS_HW_MOTOR_READY, 0); return SANE_STATUS_JAMMED;Odkomentujte tieto dva riadky:
// SwitchHardwareState (FLAGS_HW_INDICATOR_OFF | FLAGS_HW_MOTOR_READY, 0); // return SANE_STATUS_JAMMED;
Ulozte súbor. Vratte sa do adresara sane-backends-1.0.19 a skompilujte to. Predpoklada sa ze mate nainstalovany balik build-essential aj vsetky potrebne dev balicky.
$ ./configure (hromada vypisov, ak sa objavi chybova hlaska musite to vyriesit)
Dolezite je aby sa objavilo toto (kniznica ieee1284 je potrebna na paralelny port):
checking ieee1284.h usability... yes checking ieee1284.h presence... yes checking for ieee1284.h... yes
Pokracujte kompilaciou:
$ make (hromada vypisov, trva to dost dlho, mne asi tak 15 minut)
Skompilovany backend najdete v sane-backends-1.0.19/backend/.libs/ - pozor je to skryty adresar (prehoba preco) ale je tam takze si vo vasom oblubenom file manazeri nastavte zobrazovaie skrytych suborov. Dolezity je pre nas len tento subor, mal by mat cca 50 kB, ostatne subory su symlinky:
sane-backends-1.0.19/backend/.libs/libsane-hpsj5s.so.1.0.19
Tento subor je potrebne pouzit namiesto originalneho Ubuntackeho suboru. Ten sa nachadza v /usr/lib/sane/libsane-hpsj5s.so.1.0.19, najprv ho zazalohujte a potom vymente za novy:
$ sudo mv /usr/lib/sane/libsane-hpsj5s.so.1.0.19 /usr/lib/sane/libsane-hpsj5s.so.1.0.19.orig $ sudo cp sane-backends-1.0.19/backend/.libs/libsane-hpsj5s.so.1.0.19 /usr/lib/sane/
Teraz uz by sa malo dat skenovat (scanimage -d hpsj5s > obrazok.pnm). Prvych cca 20 sekund sa nic nedeje takze budte kludny. Vysledny obrazok mozete pomocou programu convert skonvertovat na .png alebo .jpg obrazok. Nie je to najnovsi skener takze lampa ma uz najlepsie casy za sebou, mozete pouzit parameter -normalize (mozno take nieco podporuje aj sane, neviem, nehladal som)
convert -normalize obrazok.pnm obrazok.png
Vysledok vidite v obrazku pod blogom (png verzia). Asi sa pytate, preco je tam len 1/3 obrazku. Nuz, backend vracia nespravne rozlisenie skenera a preto to skenuje len takto (toto neviem opravit, zdrojaky SANE su dost komplikovane). Aj ked je to farebny skener, SANE podporuje zatial len ciernobiele skenovanie. Smola.
Tiskni
Sdílej:
net-print/hplip scanner ppds -qt3 -qt4protože nepotřebuju jejich klikací opičárny, pustil
paludis -i net-print/hplip kde-base/kookaa bylo to. A nebýt táty, tak ani to KDE klikátko není potřeba (ale když už tu je, používám ho taky, i když je podle mě trochu hloupý).