Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »XSane by asi malo byt nainstalovane, okrem toho treba balik sane a sane-utils:
$ sudo apt-get install sane sane-utils libieee1284-3 libieee1284-3-dev
Nastavte pouzivanie paralelneho portu, inak bude hlasit chybu "scanimage: open of device hpsj5s failed: Device busy". Editujte ako root subor /etc/sane.d/hpsj5s.conf, napr. takto:
$ gksu gedit /etc/sane.d/hpsj5s.conf
V tomto subore odkomentujte druhy riadok (znak # je komentar), teda povodny obsah:
#hpsj5s.conf #parport0
Zmente na toto:
#hpsj5s.conf parport0
V "System->Sprava->Pouzivatelia a skupiny" skontrolujte ci mate ako pouzivatel povolene pouzivat skenery. Teraz vlozte nejaky papier a vyskusajte samotne skenovanie. Najlepsie je to urobit v terminali aby ste videli pripadne chybove hlasky:
$ scanimage -d hpsj5s
Hlaska "scanimage: open of device hpsj5s failed: Device busy" by sa uz nemala objavit. Namiesto toho by sa na vystupe mal objavit binarny PNM obrazok. Tento ulozite takto:
$ scanimage -d hpsj5s > obrazok.pnm
Je mozne ze skenovanie nepojde a objavi sa tato hlaska:
$ scanimage -d hpsj5s scanimage: sane_start: Document feeder jammed
V tom pripade to bude trochu zlozitejsie. Je potrebne editovat zdrojove kody backendu Sane. Ja som stiahol subor sane-backends-1.0.19 z adresy ftp://sunsite.uio.no/pub/sane/sane-backends-1.0.19/sane-backends-1.0.19.tar.gz, ine mirory najdete napr. na http://www.xsane.org/. Stiahnite a rozbalte balik:
$ wget ftp://sunsite.uio.no/pub/sane/sane-backends-1.0.19/sane-backends-1.0.19.tar.gz $ tar zxpvf sane-backends-1.0.19.tar.gz $ cd sane-backends-1.0.19V textovom editore editujte subor "sane-backends-1.0.19/backend/hpsj5s.c", na riadku 480-481 by malo byt toto:
SwitchHardwareState (FLAGS_HW_INDICATOR_OFF | FLAGS_HW_MOTOR_READY, 0); return SANE_STATUS_JAMMED;Odkomentujte tieto dva riadky:
// SwitchHardwareState (FLAGS_HW_INDICATOR_OFF | FLAGS_HW_MOTOR_READY, 0); // return SANE_STATUS_JAMMED;
Ulozte súbor. Vratte sa do adresara sane-backends-1.0.19 a skompilujte to. Predpoklada sa ze mate nainstalovany balik build-essential aj vsetky potrebne dev balicky.
$ ./configure (hromada vypisov, ak sa objavi chybova hlaska musite to vyriesit)
Dolezite je aby sa objavilo toto (kniznica ieee1284 je potrebna na paralelny port):
checking ieee1284.h usability... yes checking ieee1284.h presence... yes checking for ieee1284.h... yes
Pokracujte kompilaciou:
$ make (hromada vypisov, trva to dost dlho, mne asi tak 15 minut)
Skompilovany backend najdete v sane-backends-1.0.19/backend/.libs/ - pozor je to skryty adresar (prehoba preco) ale je tam takze si vo vasom oblubenom file manazeri nastavte zobrazovaie skrytych suborov. Dolezity je pre nas len tento subor, mal by mat cca 50 kB, ostatne subory su symlinky:
sane-backends-1.0.19/backend/.libs/libsane-hpsj5s.so.1.0.19
Tento subor je potrebne pouzit namiesto originalneho Ubuntackeho suboru. Ten sa nachadza v /usr/lib/sane/libsane-hpsj5s.so.1.0.19, najprv ho zazalohujte a potom vymente za novy:
$ sudo mv /usr/lib/sane/libsane-hpsj5s.so.1.0.19 /usr/lib/sane/libsane-hpsj5s.so.1.0.19.orig $ sudo cp sane-backends-1.0.19/backend/.libs/libsane-hpsj5s.so.1.0.19 /usr/lib/sane/
Teraz uz by sa malo dat skenovat (scanimage -d hpsj5s > obrazok.pnm). Prvych cca 20 sekund sa nic nedeje takze budte kludny. Vysledny obrazok mozete pomocou programu convert skonvertovat na .png alebo .jpg obrazok. Nie je to najnovsi skener takze lampa ma uz najlepsie casy za sebou, mozete pouzit parameter -normalize (mozno take nieco podporuje aj sane, neviem, nehladal som)
convert -normalize obrazok.pnm obrazok.png
Vysledok vidite v obrazku pod blogom (png verzia). Asi sa pytate, preco je tam len 1/3 obrazku. Nuz, backend vracia nespravne rozlisenie skenera a preto to skenuje len takto (toto neviem opravit, zdrojaky SANE su dost komplikovane). Aj ked je to farebny skener, SANE podporuje zatial len ciernobiele skenovanie. Smola.
Tiskni
Sdílej:
net-print/hplip scanner ppds -qt3 -qt4protože nepotřebuju jejich klikací opičárny, pustil
paludis -i net-print/hplip kde-base/kookaa bylo to. A nebýt táty, tak ani to KDE klikátko není potřeba (ale když už tu je, používám ho taky, i když je podle mě trochu hloupý).